331 projenin 48’i tamamlandı

VALİ ÇAKIR, BİTEN, PLANLANAN VE DEVAM EDEN PROJELERE DİKKAT ÇEKTİ

331 projenin 48’i tamamlandı
banner72

Kastamonu İl Koordinasyon Kurulu 3’üncü Dönem 4’üncü Toplantısı, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Toplantı Salonu’nda Vali Avni Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Vali Çakır; “Kastamonu, il olarak çok zorlu bir süreci büyük oranda geride bıraktı. Buradaki birçok arkadaşımız aktif olarak sahada görev aldı. İlimizin sahil ilçelerinin tamamını, sonradan yaptığımız tespitlere göre 9 tane ilçemiz bu afetten etkilenmiştir. Bununla alakalı 11 Ağustos’tan itibaren fiilen kesintisiz yaklaşık 1 ay sahada olduk. Bozkurt’tan hiç ayrılmadık akabinde de halen saha ile temaslarımız devam ediyor. Hem devlet olarak hem de Kastamonu olarak çok büyük bir krizi başarı ile atlattığımızı şahsen düşünüyorum. Devlet olarak ortaya konulan çalışmaların üst seviyede olduğunu herkes ifade etti. Sonuç olarak vatandaşlarımızın afete bağlı ilk etaptaki arızalarını büyük oranda 1 ay içerisinde kaldırdık. Şimdi rehabilite edici ve yeni imalat gerektiren çalışmalarımızı yapıyoruz. Bununla ilgili ihale süreçlerimiz tamamlandı. Devam eden ihale süreçlerimiz bulunuyor. Bunların büyük kısmını İl Özel İdaresi olarak Ekim ayı içerisinde ihalesinin yapılmasını planlıyoruz. Devlet Su İşleri ve Karayolları, daha öncesinden bazı işlerini ihale etmişlerdi zaten. Önümüzdeki yıl Ağustos ayı itibariyle alt yapı konusundaki çalışmalarımızı tamamlamış olacağız. Eskisinden daha iyi Kastamonu, Bozkurt, Çatalzeytin, Küre hangi ilçe olursa afetten etkilenen ilçelerimizi eskiden daha iyi hale hep beraber getireceğiz” dedi.

“RUTİN İŞLERİMİZİ BIRAKMIŞ GİBİ BİR ALGI OLUŞMASIN”                                                

Selin maliyetinin külfetinin oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Çakır; “Bunların yanı sıra tabii ki bizim bir taraftan da rutin devam eden programlarımız bulunuyor. Özellikle köylerin alt yapısı konusunda Özel İdare ve KÖYDES, çok ciddi bir sapma olmadı ama onun dışında kuruluşlarımızın 2021 yılı programları ister istemez, belediyelerimizin, yatırımcı kuruluşlarımızın bir takım etkilenmeleri son derece doğal. Çünkü ortaya çıkan selin maliyetinin külfeti oldukça yüksek. Hem maddi anlamda hem de araç, gereç ve ekipman anlamında… O yüzden bizlerinde çalışmalarında bir takım revizeler gerekti. Bununla ilgili revize ettiğimiz işlerin hepsini de fazlasıyla ortaya koyacağız. Bu konuda verilen talimatları yerine getireceğiz. Sanki rutin işlerimizi bırakmış gibi bir algı oluşmasın. Bizim zaten kendi programı içerisinde bir takım işlerimiz devam ediyor. Ben ufak tefek gecikmelerden bahsediyorum. Bu konudaki bir takım yaşanan aksaklıkların sebebini açıklamaya çalışıyorum” diye konuştu.

331 PROJE TUTARI; 12 MİLYAR 975 MİLYON LİRA

Şu anda Kastamonu’da 331 projenin devam ettiğini aktaran Vali Avni Çakır; “Hali hazırda ilimizde devam eden 331 projemiz bulunuyor, biten proje sayımız 48, devam eden proje sayımız 199, ihale aşamasında olan proje sayımız 11 ve henüz başlanmayan proje sayımız 73’dür. Bu projelerimizin toplam tutarı 12 milyar 975 milyon liradır. Yıllık ödeneği 804 milyon 400 bin TL’dir. Yıllık harcama miktarı da 546 milyon 466 bin TL’dir. Sektörler itibariyle dağılımına baktığımız zaman en yoğun tutarımız ulaştırma ve haberleşme sektöründe yer alıyor. 38 projeye 8 milyar 537 milyon ödenek öngörülmüş. Tarım sektörüne 117 projeye 3 milyar 316 milyon lira, enerjide 3 projeye 311 milyon lira, eğitimde 40 projeye 260 milyon, sağlık sektöründe 19 projeye 86 milyon, turizm sektöründe 26 projeye 30 milyon, madencilik sektöründe 4 projeye 32 milyon, diğer kamu hizmetlerinde sosyal alanlarda 54 projeye 215 milyon, iktisadi alanlarda, kamu hizmetlerinde 15 projeye 57 milyon, imalat sektöründe 14 projeye 27 milyon, konutta 1 projeye 19 milyon, nakdi gerçekleşme oranımız yüzde 16, yıllık harca oranımızda yüzde 68 seviyelerinde oluyor” ifadelerini kullandı.

ACEM HANI’NDA HAZIRLIKLAR TAMAM…

Koordinasyon Kurulu’nda belediye olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “Bizim önem verdiğimiz projelerimizden bir tanesi Oyuncak Kütüphanesi ve Kreş idi, o tamamlandı. Esentepe Mahallesi’nde Mahalle Evi yapımı tamamlandı. 5 semt sahası yapılma işlerimiz devam ediyor. Önem arz eden Acem Hanı Gastronomi Merkezi projemiz var. Bunda da fizibilitesi tamamlandı. Projenin bedeli belirlendi. Onun da yapımına hızlı bir şekilde başlayacağız” dedi.

“MASTERCHEF” GİRİŞİMİ…

Başkan Vidinlioğlu; eski belediye binasının yerine yapılacak çalışma hakkında bilgi vererek; “Altı otopark olacak, üstü yeşil alan” ifadelerini kullandı. Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç’ın MasterChef Programının ilimize davet edilmesi yönündeki önerisi üzerine de Başkan Vidinlioğlu; “O konuda girişimlerim oldu. Hatta ilk girişimimiz geçen sene oldu. Hemen hemen gittiği illerde 800 bin lira civarında alırken, biz araya bazı arkadaşlarımızı soktuk ve 400 bin lira civarında bir rakama anlaşmıştık. Böyle bir yayın yapacağınız yerin de gastronomi ile uyumlu olması lazım. Bu sene de Aydoğan Süer ile görüştük. Çok uygun rakamlara getirtebileceğimizi söyledi. Fakat ben bunu önümüzdeki sene yapmanın doğru ve mantıklı olacağına inanıyorum. Çünkü o zamana kadar Acem Hanı’nı bitirmiş olacağız. Orası derli toplu bir yer olacak. Çok ekstra para harcayacak gücümüz yok. Maksadın hasıl olması lazım. Çünkü çok ciddi rakamlar konuşuluyor. Yani bizim tabiri caizse vurunca yıkmamız lazım ki, anlam ifade etsin. Yapmaya yapalım ama gelen turistleri de gastronomi noktasında Kastamonu’da beklentilerini karşılamamız lazım. Ben işin doğruysa, şehrin altyapısının buna çok yatkın olmadığını düşünüyorum. Bütün işletmecilerde dahil bu gastronomi seferberliğine katılması lazım. Çünkü her tarafta aynı kalitede ürün bulamıyorsunuz. Kastamonu’nun yerel lezzetlerini zevkle yiyebileceğiniz yer sayısı çok sınırlı. Onun için bu konuda ortak bir konsorsiyum oluşmalı. Kaliteyi kesinlikle yakalamamız lazım. Şehir içine bunu yerleştirmemiz lazım. 100 tane pidecimiz varsa en az 80 tanesinin kaliteyi arttırması lazım ki, bir anlam ifade etsin. Birkaç tane ile sınırlı olduğunda bir anlam ifade etmiyor. Onun için bunu topyekun yapmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Vali Avni Çakır da gelecek sene yapılmasının daha uygun olacağını vurgulayarak; “Son 2 yıldır özellikle pandemiden dolayı tanıtım faaliyetlerinde biraz gevşeme olduğu bir gerçek. Buradaki maksat tanıtım. Kastamonu’nun gastronomi merkezi olma noktasında ciddi bir çalışması var. Geçen sene ve bu sene bu çalışmayı yapamadı. Fakat pandemi ile birlikte yaşamayı öğreneceğiz. Gastronomi faaliyetlerine ağırlık verilmesi noktasında doğru bir öneri, başkan beye katılıyorum, yöresel yemekte belli bir kaliteyi yakalamamız lazım. Gastronomi konusunda da gelecek sene daha yoğun bir sezona başlamamız lazım” dedi.

MORFOLOJİ BİNASI YÜZDE 88’DE…

Toplantıda; Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Genel Sekreter Vekili Şevket Bahçacıoğlu, önümüzdeki ayın sonunda morfoloji binasının teslim alınacağını ve binanın fiziki gerçekleşmesinin şu anda yüzde 88 olduğunu söyledi.

ELEKTRİK TESİSATI YENİLENEN EV SAYISI 500’E ÇIKACAK

Köy yangınlarının en önemli nedenlerinin başında gelen elektrik tesisatlarının yenilenmesi noktasında başlatılan kampanya ile ilgili Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında bir bilgilendirmede bulundu.

Beklenen ölçüde bir katılımın şu an için olmadığına dikkat çeken Sönmezoğlu; “Valiliğimizin öncülüğünde kaymakamlarımızla birlikte köylerimizde evlerin elektrik tesisatlarının yenilenmesi noktasında ORKÖY destekleri üzerinden bir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda beklediğimiz ölçüde bir katılım ne yazık ki olmadı. Şu ana kadar 336 kişinin elektrik tesisatını yenilemek için kredi noktasında bir müracaatı var. Biz bunun 248’ine kredi onayı verdik. Bu da 1 milyon 650 bin liraya denk geliyor. Genel Müdürlüğümüz 3 milyon liralık bir ödenek tahsisinde bulunmuştu” dedi.

Konuyla ilgili söz alan Vali Avni Çakır da; “Yeni göreve başlayan kaymakamlarımızda da görüştük. Bu sayıyı bu sene için en az 500’e çıkarmamız lazım. Afet nedeniyle çalışmalarımız sekteye uğradı ama yılmak yok. Bu konuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER