2700 yıllık kaya mezarları restore ediliyor

Saraçlar Mahallesi’nde bulunan 2700 yıllık Ev Kaya Mezarları için nihayet harekete geçildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sokak sağlıklaştırılması projesi kapsamında Ev Kaya Mezarları’nın da restorasyon ve çevre düzenlemesine başlandı.

banner72

Geçmişi M.Ö. 7’nci yüzyıla kadar dayanan, Kastamonu’nun tarihi ve kültürel yapısının ne kadar derin bir alt yapıda olduğunu gözler önüne seren önemli yapılardan biri olan Ev Kaya Mezarları için yetkililer harekete geçti. Şehir içinde bulunması özelliğiyle de Kastamonu’yu diğer illerden ayıran Ev Kaya Mezarları’nın restorasyon çalışmaları başlatıldı. Sokak sağlıklaştırması projesiyle birlikte yapımına başlanan Ev Kaya Mezarlarının restorasyonu için iskeleler kuruldu. Geçtiğimiz günlerde ise Vali Avni Çakır ve Kültür ve Turizm İl Müdürü Fahrettin Şenoğlu, yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Ev Kaya Mezarları’nın restorasyon çalışmaları kapsamında, Kaya Mezarlarının güvenliği sağlanacak. Daha öncesinde Kaya Mezarları’nın olduğu alan, alkol uyuşturucu gibi zararlı madde kullanılan bir alan haline dönüşmüştü. Öte yandan Kaya Mezarları’nın duvarlarına da sprey boyalarla hasar veriliyordu. Bu gibi olayların olması engelleneceği belirtildi. Ayrıca, Ev Kaya Mezarları’nda oluşan tahribat giderilecek. Restorasyon çalışmaları kapsamında çevre düzenlemesiyle birlikte düşme riskini önleyecek korkulukların yapımı sağlanacak. (CNGHaber)

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2022, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER