268 PROJEYE 8 MİLYON 40 BİN TL HİBE

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Güray Koçak Toplantı Salonu’nda genç çiftçi projelerinin desteklenmesi, sözleşme ve imza töreni gerçekleştirdi. 268 proje ile 8 milyon 40 bin TL hibe aldıklarını açıklayan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, basınçlı sulama sistemiyle ilgili daha çok proje yapılmasını talep etti.

268 PROJEYE 8 MİLYON 40 BİN TL HİBE
banner72

 

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Güray Koçak Toplantı Salonu’nda genç çiftçi projelerinin desteklenmesi, sözleşme ve imza töreni gerçekleştirdi. 268 proje ile 8 milyon 40 bin TL hibe aldıklarını açıklayan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman,  basınçlı sulama sistemiyle ilgili daha çok proje yapılmasını talep etti. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan imza töreni hakkında bilgi veren İl Müdürü Osman Yaman, “Geçen yıl 260 projeye 7 milyon 800 bin TL destek almıştık. Aldığımız rakam ile proje uygulayan dördüncü ildik. 268 projeye 8 milyon 40 bin TL hibe aldık. Bu sene en çok proje uygulayan yedinci iliz. Geçen sene proje sayımız 4 bin 400 iken bu sene ki proje sayımız 3 bin. Proje sayımız azaldığı için dördüncülüğümüzü yukarıya taşıyamadık. Bakanlığımız bu sene kriterleri biraz daha ağırlaştırdı. Kriterlerin ağırlaşmasının proje sayısının azalmasında etkili olduğunu düşünüyorum. Kastamonu proje yapma konusunda ciddi mesafeler kat etti. Proje yapma konusunda başarılıyız” dedi.  
Projelerin dağılımını açıklayan Yaman, “Büyükbaş 154, küçükbaş 65, arıcılık 40, coğrafi işaretli ürünler 1, kanatlı 1, kaplama bahçesi 1, mantarcılık 1, örtü altı tarımı 4, tıbbı aromatik bitki 1’dir. Hibe miktarı 30 bin TL. Baba oğula 30 bin TL’yi bağışlamaz. Hibeyi alanlar şanslı çiftçilerdir. Denetimleri ve kontrollerimizi yapacağız. Çiftçilerimizden çok kaliteli bir üretim bekliyoruz. Valimizin talimatıyla bu Cuma günü bir toplantı yapacağız. Göl, göletlerin sulama randımanı çok düşük ve sulamayı arttırmaya çalışacağız. İlimizde sulama imkanı olduğu halde sudan çok fazla yararlanamıyoruz. Bakanlığımız basınçlı sulama sistemlerine 10 yıldır yüzde 50 hibe veriyor. Bu sene 117 proje geldi. Ortalama proje sayısı 20 iken bu sene daha fazla proje geldi. Seneye inşallah basınçlı sulama sistemiyle ilgili 300 proje yaparız. Basınçlı sulama sistemini kullanmazsak daha fazla su ve işçilik harcarız” diye konuştu.

“ÇÖZÜM TARIM SİGORTASI”

Birkaç gündür yaşanan yağışları değerlendiren Yaman, bazı ilçelere dolu yağdığını söyledi. Yaman, “Saha da arkadaşlarımız inceleme yapıyor. Merkez, Pınarbaşı, Araç, Azdavay ve Devrekani’de dolu duyumları aldık. İnşallah arazilerde büyük bir zarar yaşanmamıştır. Tarımla ilgili risk her zaman var. Çözüm ise tarım sigortalarıdır. Çiftçilerimiz muhakkak sigorta yaptırmalı. Arazi, ürün ya da hayvan varlığının tamamına sigorta yaptırılmasa bile bir kısmı sigortalanmalı. Sigorta masrafının yarısını Bakanlığımız hibe olarak karşılıyor. 

230 BİN BÜYÜKBAŞ HAYVANIMIZ VAR

Hayvancılıkta ön plandayız. 230 bin büyükbaş hayvanımız var. 120 bin ise küçükbaş hayvanımız var. Geçen hafta 80 baş damızlık koçu üreticilerimize dağıttık. Kan değişimi olunca verim daha da artıyor. Projemiz her zaman devam ediyor. Küçükbaş hayvancılık, Kastamonu’da çok önemli. Kuyu kebabı yaptığımız için küçükbaş hayvanı fazla tüketiyoruz. Hayvan sayısı arzu ettiğimiz kadar değil. Ot fazla ama hayvan sayımız az. Çiftçilerimiz küçükbaş hayvancılığa da özenmelidir” şeklinde konuştu.

BUTUR: ÜLKE OLARAK BAŞARILI OLMAYA İHTİYACIMIZ VAR

Kısa bir konuşma yapan Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur ise, projenin sonraki ayağının önem arz ettiğini dile getirdi. Butur, “Proje başarılı olmalı. Başarıyı da çiftçilerimiz sağlayacak. Arıcılık yapan arkadaşlarımız işin üzerinde çok durmuyorsa ‘güzde  arı var, bahar da arı yok’ diyor. Çünkü arı bakımı tam yapmıyorlar. Her alanda başarılı olmamız lazım” dedi. 

ERDEN: GENÇ ÇİFTÇİLER YARININ BÜYÜKLERİ

Kastamonu Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ahmet Erden ise genç çiftçilerin yarının büyükleri olacağını belirtti. Erden, “Arıcılık ve diğer tarım kollarında da çiftçilerimizin önder olacağına inanıyorum. Bakanlığımızın verdiği desteği çiftçilerimiz yöremize, ülkemize örnek olacaktır. Arıcılık büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıktan farklı. Arıcılar Birliği olarak çiftçilerimize yardımcı olmaya çalışacağıma söz veriyorum” dedi.
Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem Canbaz ise köylülerin zor şartlarda para kazanarak çiftçilik ve hayvancılık yaptığını dile getirdi. Canbaz, verimlilik için bilincin şart olduğunu ifade etti. Yapılan konuşmaların ardından Aysel Keleloğlu ile Seher Nakıpoğlu sözleşme imzaladı.
Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER