252 MiLYON EURO’LUK ÇAGRI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan ve “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” ile “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” sektörleri kapsamında bütçesi yaklaşık 252 Milyon Euro olan IPARD II 3’üncü çağrı ilanı tanıtım toplantısı dün düzenlendi.

252 MiLYON EURO’LUK ÇAGRI
banner72

 
    Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan ve “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” ile “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” sektörleri kapsamında bütçesi yaklaşık 252 Milyon Euro olan IPARD II 3’üncü çağrı ilanı tanıtım toplantısı dün düzenlendi. 

TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekili Metin Çelik ve kurum müdürleri katıldı.
TKDK’nın Kastamonu’da faaliyet göstermesinin ilimiz için büyük bir avantaj olduğunu ifade eden Ahmet Kuyulu, TKDK desteği ile hayata geçen projelerin tüm vergilerden muaf olduğunu ifade etti. TKDK projelerinde alt limiti 15 bin Euro’dan 5 bin Euro’ya düşürdüklerini söyleyen Kuyulu, hayata geçirilmesi planlanan projelerde her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.
TKDK olarak çok geniş yelpazede destek sağladıklarını ifade eden Ahmet Kuyulu, “Yenilenebilir enerji alanında da destek veriyoruz. Vatandaşlarımızın kazandıkları parayı eve yatırmak yerine böyle yatırımlar yapması daha mantıklı. Çünkü bu projelerde geri dönüşüm çok hızlı oluyor” dedi.
ÇELİK: 5 YILDA 70 MİLYON LİRA HİBE DESTEĞİ SAĞLANDI

Toplantıda konuşan AK Parti Milletvekili Metin Çelik, “TKDK, kurulduğu 2012 yılından bu güne kadar Kastamonu’daki işletmelerimize yaklaşık 50 milyon lira civarında hibe desteği sağlamış. 20 milyon lira da destek verilmesi kesinleşmiş projeler var. Dolayısıyla bugüne kadar 5 yılda 70 milyon lira civarında bir hibe desteği karara bağlanmış ve ödenmiş durumda. TKDK, 3. çağrısında da inşallah daha büyük hibeleri vermek istiyor. Ayağı yere basan, ilimize kırsal kalkınmayı getirecek projeleri inşallah ilimize kazandırırız. Tarım ve hayvancılık ve diğer kalkınma alanlarıyla ilgili hem Tarım İl Müdürlüğü’nün çalışmaları var. Hem de diğer sivil toplum kuruluşlarının işbirliği halinde ilimizde ne yapılması gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz” dedi.

“KASTAMONU İÇİN 
CİDDİ BİR FIRSAT”

TKDK desteklerinin Kastamonu için ciddi bir fırsat olduğunu söyleyen Vali Yaşar Karadeniz ise, “Bizim nüfusumuz 370 bin ve bu nüfusun 250 bini halen kırsalda yaşıyor. Çoğunluk kırsal alanda ve kırsal alanda yapılacak yatırımların nüfusumuzu korumak hatta belki büyütmek adına önemli olduğu kanaatindeyim. Onun için bu toplantıyı burada organize etmeyi düşündük ve Kastamonu’ya bu programın iyi bir şekilde duyurulması ve yatırıma dönüştürülmesi için bu toplantıyı organize ettik. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbiri ile tarımsal işletmelerinin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar tedbiri adı altında yayınlanan bu iki programında Kastamonu’ya önemli yatırımlar getirmesini temenni ediyorum ve bu vesile ile de yeni yılınızı kutluyorum” şeklinde konuştu. 

“PASTADAN NE KADAR 
ALABİLİRSEK KARDIR”

Vali Karadeniz, toplantının amacına ulaşması için özellikle odaların, kooperatiflerin, temsilcilerinin de kendi üyelerine bire bir bilgi vermesi gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sonlandırdı; “İlçelerde yapılan toplantılarda mümkün olduğu kadar çok kanaldan duyurarak ilçelerdeki toplantılardaki katılımı en üst düzeyde tutmamızda fayda var. Sonuçta ortada bir pasta var, 252 milyon Euro’luk bir pasta var. Bu pastadan ne kadar çok Kastamonu’ya getirebilirsek Kastamonu için o kadar kardır. Sonuçta burada ek üretim artışı getirmiş tesisler bunun gibi bundan sonra yapılacak olanlar da aynı şekilde üretim artışını artıracaktır. Gelir artışı demek zaten üretimi artırmaktır. Ben toplantımızın Kastamonu tarımı için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” 

BAŞVURU TARİHLERİ

Başvurular, belirlenen süreler içerisinde online proje başvuru sistemi üzerinden yapılacak ve TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğü’nde kabul edilmeye başlanacak.
“Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) Tedbiri” proje başvuruları 12 Şubat 2018 Pazartesi 09.00’da kabul edilmeye başlanacak, 12 Mart Pazartesi 21.00’de online sistem kapatılacak. Başvurular, online başvurunun çıktısı ve diğer istenen belgelerle 15 Mart Perşembe 18.00’e kadar teslim edilecek. “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbirindeki” başvuruların kabulüne ise 1 Mart Perşembe 09.00’da başlanacak, 2 Nisan 2018 Pazartesi 21.00’de online sistem kapatılacak. Çıktı ve diğer dokümanların 5 Nisan Perşembe 18.00’e kadar teslim edilmesi gerekmekte. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecek. Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren başvuru çağrı rehberleri TKDK resmi internet sitesinden (www.tkdk.gov.tr) ve kastamonu.tkdk.gov.tr adresinden temin edilebilecek.
Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2018, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER