‘250 milyona alacak birini bulması lazım’

Kastamonu Belediyesi tarafından satışa çıkarılan ve 100 milyon 350 bin TL'ye satılan Kuzeykent Mahallesi'ndeki 16 bin 800 metrekarelik parselin satış ihalesi, Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu tarafından iptal edilmişti. Başkan Vidinlioğlu, söz konusu arsanın ikinci ihalesinin ne zaman yapılacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘250 milyona alacak birini bulması lazım’
banner72

Vidinlioğlu, açıklamasına daha önce arsanın 200-250 milyon lira edeceğini söyleyen CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’e göndermede bulunarak; “Başkana biraz süre vereyim de yatırımcı bulsun. Bu kadar kısa sürede o kadar para verebilen olmaz, malum 250 milyon para ediyormuş o arsa. 250 milyona alacak birini bulması lazım. Onun için biraz zaman verelim de inşallah bulur” diye konuştu.

“KONUNUN CAHİLİ OLACAKSIN AMA AHKAM KESMEDE ÜSTÜNE İNSAN OLMAYACAK”

Başkan Vidinlioğlu konuşmasının devamında şunları kaydetti; “Keşke 250 milyon etse ve keşke ben yanılsam ama ben o konuda üzerime düşeni yaptım, tezvirata sebep olmamak adına ihalenin iptalini gerçekleştirdim. İptalin üzerinden geçen yasal faizi 100’ün üzerine koyacağım ve öyle ihaleye çıkacağım. Süreci birlikte izleyeceğiz. Bu kadar yüksek rakamlı ihale iptali sanırsam ilk defa oldu. Bazı arkadaşlarımızın değerlendirmesi sonucu buranın 250 milyon ettiği, buranın üç otuz paraya satılmasının doğru olmadığını, hatta 200’e bile satılmasının doğru olmadığını, kaldı ki 100 milyon gibi bir rakamın çok düşük olduğu ifade edilince madem öyle ‘kamu zararı oluşmasın’ dedim. İhaleyle ilgili suç duyurusunda bulundum. Benim en korktuklarım bilmediğini bilmeyenlerdir. Bana ekonomi ile bir şey sorulsa cevap veremem çünkü bilmiyorum, o konuda kendimin konuşmasını da yetkili görmem. ‘Ben bilmiyorum arkadaşım bu konuyu.’ derim. Şimdi hem bilmeyeceksin hem de bilmediğini bilmeyeceksin. Konunun cahili olacaksın ama ahkam kesmede üstüne insan olmayacak. Böyle bir dünya yok. Altını doldurmuyorsun, kamuyu meşgul ediyorsun. İhale kanunu açık. Keşke o gün dağıtsaydım ihale kanununu. Kanun o kadar açık ki ‘ihaleye giren firmaların zarfları açılmadan önce misafirler çıkartılır.’ Kapalı bunlar, kapalı zarfı açıyorsunuz. Herkesin önünde açıyorsunuz ve ‘bu zarfın içi boş’ diyorsunuz. Siz burada 8-9 kişi bir şeye talip olacaksınız, sizin zaten gözlemciye ihtiyacınız yok ki, zaten birbirinizi gözlüyorsunuz. Kanunda ‘en son en fazla fiyatı veren 3 tane firma arasında açık arttırmaya gider.’ 3 kişinin haricindeki kişiler çıkarılıyor ve o 3 kişiye soruyorsun ‘en düşük fiyatı veren, ne yapıyorsun sen?’ o kişinin de gözü almıyorsa o da devre dışı kalıyor ve dışarı çıkıyor, kanun böyle. Basında yazılanlar bile açık ihbardır. Varsa bir usulsüzlük savcılar gelir ve ifade alıp incelerler. Bugüne kadar bizim de başımıza gelmedi. Soracak bir şeyiniz varsa sorun cevap verelim ama siz sormuyorsunuz ki suçluyorsunuz. Ben açıklarım, gocunmam” ifadelerini kullandı.

Kendisine güven oranının yüzde 75, alacağı oyun da yüzde 50’nin üzerinde olduğunu söyleyen Vidinlioğlu:

‘ANKETLER BENİ GÖSTERİYOR’

Basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yüzde 49,55 oranıyla Kastamonu Belediye Başkanı seçildiğini hatırlattı. 3 yıldır başkanlık görevini sürdüren Vidinlioğlu, geçtiğimiz günlerde şehirde bir anket yaptırdığını, güven oranı ile oy oranını ölçtüğünü açıkladı. Başkan Vidinlioğlu, güven oranının yüzde 75'ten fazla olduğunu, oy oranının da yüzde 50'nin üzerinde olduğunu söyledi.

Vidinlioğlu, şunları kaydetti; “Güvenilirlik oranım seçimdekinden daha yüksek, yüzde 75’in üzerinde. Türkiye’de yüzde 70’i gören yok. Oy oranım ise önceden aldığımdan aşağı değil. Şu anda seçim olsa alacağım oy yüzde 50’nin üzerinde.”

“BEN HZ. İSA DEĞİLİM, KUSURA BAKMAYIN”

Kendisine yönelik sözlere sert dille cevap verdiği yönündeki eleştirilere değinen Vidinlioğlu, siyasetin dilinin kabalaşmasını ve sertleşmesini istemediğini vurgulayarak bundan kimseye fayda gelmeyeceğini kaydetti. Eleştiriye de açık olduğunu belirten Başkan Vidinlioğlu, olmadık şeyler üzerine yorum ilave edilmesini doğru bulmadığını dile getirerek; “Benim üslubum sert de, beni 40 haramilerin safında olmakla, 5 benzemezi bir araya getirmekle itham edenlerin diline niye kimse bir şey demiyor? Siyasetin dili ebetteki bu olmamalı. Ama ben Hz. İsa değilim, kusura bakmayın. Öteki yanağımı dönecek halim yok. Ben kimseyi kırma niyetinde değilim ama beni kıranı ben de kırarım” ifadelerine yer verdi.

“HERKESİN KENDİSİYLE YÜZLEŞMESİ VE EMPATİ YAPMASI LAZIM”

Siyasette dilin sertleşmesini ve kabalaşmasını istemediğini belirten Vidinlioğlu; “Ben siyasetin dilinin hiç sertleşmesini ve kabalaşmasını istemiyorum. Çünkü bundan kimseye fayda gelmez. Eleştiriye her zaman eyvallah. Ama olmadık şeyler üzerine yorum ilave ederseniz bu da doğru değil. Beni eleştiren bir yazı okudum. Benim üslubumu sert bulduğu yazıyor. Benim üslubum sert de, beni 40 haramilerin safında olmakla, beni 5 benzemezi bir araya getirmekle itham edenlerin diline niye kimse bir şey demiyor? Siyasetin dili ebetteki bu olmamalı. Ama ben Hz. İsa değilim, kusura bakmayın. Öteki yanağımı dönecek halim yok. Ben kimseyi kırma niyetinde değilim ama beni kıranı ben de kırarım.  Bugüne kadar bir sürü eleştiriye rağmen olumsuz bir ifade kullanmadım. Bu sizin hakkınız eleştirinizi yapabilirsin, bu herkesin hakkı. Herkesin kendisiyle yüzleşmesi ve empati yapması lazım. Ben o empatiyi her zaman yapıyorum. Benimle ilgili yaptığınız eleştirilere bakıyorum evet doğru diyorum. Eğer birisi benimle ilgili olumsuz bir kanaate sahipse ben niye o kanaate sahipsin diye sormam. Demek ki o olumsuz kanaate sahip olmasını sağlayacak dolaylı doneleri eline verdim ki benimle ilgili böyle düşüyor derim ve hatayı ilk kendimde ararım. Benim hayat felsefem hep böyle olmuştur. Ben sinirlendiğimde bile 3 dakika sonra hepsini unuturum. Ama hep söylüyorum; Bizim ortak dile ve birbirimizi sevmeye ihtiyacımız var” dedi. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2022, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER