221 milyon liralık ek bütçeye onay

Kastamonu Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı olağan 2’nci toplantısı, geçtiğimiz akşam Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda 221 milyon 750 bin TL’lik ek bütçe mecliste oylanarak oy çokluğuyla kabul edildi.

221 milyon liralık ek bütçeye onay
banner72

CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş, ek bütçeye ret oyu vermesinin ardından söz alarak; “Başkanım, ülkemizde yaşanan yüksek enflasyondan dolayı ek bütçeye ihtiyaç duyulmasını biz normal karşılıyoruz, fakat bizim burada itiraz ettiğimiz konu şu anda bizim şehrimizin çok önem arz eden problemleri var. Bunlardan bir tanesi içme suyu ve altyapı sorunu… Dolayısıyla ek ödenek olarak 221 milyon gibi ciddi bir rakam ve arsa satışlarından elde edilen para da var. Bu para, altyapı ve içme suyu ve belki bir kısmı da Kültür Müdürlüğü’nde kullanılabilir. Biz bu paranın müdürlükler tarafından kullanılmasını, en azından problemlerin büyük çoğunluğunun kaldırılmasını öneriyoruz” dedi.

VİDİNLİOĞLU;SADECE ILGAZ İSALE HATTININ 11 KİLOMETRESİ 45 MİLYON LİRA"

CHP’li Karakaş’ın önerisi için teşekkür eden Belediye Başkanı Vidinlioğlu; “Yani diğer birimler taş yesinler. Kültürde kullanalım, altyapıda kullanalım, diğerlerine bir şey düşmesin. Şimdi sadece Ilgaz’daki isale hattında olan problemden dolayı ortaya çıkan rakam 11 kilometresi için 45 milyon TL. Orası 40 kilometrelik bir hat, şehrin tamamında da 380 kilometrelik bir hat var. Dolayısıyla arsa satışıyla vesaire ile bunun devlet gücü olmadan belediye imkanlarıyla yapılması gibi bir şey söz konusu değil. Kaldı ki hem ek bütçenin oluşmasına razı olacaksınız, hem de ret oyu kullanacaksınız, bu şefaatle oluyor. Tabii ki fikirlerinizi söyleyeceksiniz, fakat üç aşağı beş yukarı bu işin maliyetini istiyorsanız çıkartayım. Altyapıyla ilgili bunu en çok dile getiren benim, IPA III Dönemi'ne hazırladığımız proje var. Ederi 15 milyon Euro, şu anki imkanlarla 400 milyon TL ile bu işin altından kalkamazsınız. Kaldı ki atık su arıtmada da benzeri oldu. Bizim yaptığımız dönem ile bitti ve teslim edildi. Şu an yapmaya kalksanız en az rakam 400 milyon TL, yani birazcık realiteye göre hareket etmemiz lazım. Dolayısıyla içme suyu ve altyapıyla ilgili söylediğiniz şeylerin hiçbirisinin belediye imkanlarıyla altından kalkılacak şeyler değil” ifadelerini kullandı.

Toplantının diğer bir maddesi Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 2578 Ada 4 parselin park alanında kalan kısmının pazar alanına dönüştürülmesine yönelik imar plan değişikliğiydi. Madde, mecliste görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

“TURİZM VE KÜLTÜR VE SANAT KOMİSYONU” KURULMASI ÖNERİSİNE RED…

CHP Meclis üyeleri Sibel Karakaş ve Hakan Oral’ın “Turizm ve Kültür ve Sanat Komisyonu” adı altında ihtisas komisyonu kurulması ve Turizm Bürosu açılmasıyla ilgili geçen toplantıda verdikleri yazılı önerge ile ilgili olarak konuşan Başkan Vidinlioğlu; “Turizm büromuz zaten meydanda var. Turizm ve Kültür ve Sanat Komisyonu kurulması yönünde de zaten 2 ay önceki mecliste gündeme gelmişti. Kastamonu Valiliği tarafından altyapı hizmet birliği kuruldu. Bu birliğin kurulmasının amacı da turizm faaliyetlerinin tek elden yürütülmesi ve profesyonel olarak zamanın şartlarına uygun şekilde tanıtılması… Bunun içinde hemen hemen bütün belediyelerin belirli bir iştiraki söz konusu. Mayıs ayı toplantısında oy birliğiyle alınan bir karar var zaten burada da. Biz de bu birliğe katılım sağladık, dolayısıyla önergede istenilen talepler hem olan bir büro hem de bu Kültür ve Sanat Komisyonu’nun kurulmasının valilik bünyesinde yapılması var. Onun için kurulmasına gerek yok ama ben yine de önergeyi oyluyorum” diye konuştu. Önerge oy çokluğuyla reddedildi.

“SEL SONRASI DEVLETİN TÜM GÜCÜNÜ HİSSETTİK"

Başkan Vidinlioğlu, gündem maddelerin görüşülmesinin ardından önceki meclis toplantısında suyla ilgili yaşanan problemleri dile getirdiğini anımsattı.

Su borularında ufak tefek patlakların yaşandığını, şu anda ise şehrin suyuyla ilgili büyük bir problemin kalmadığının altını çizen Vidinlioğlu; “Belki tazyikle ilgili ufak tefek problemler yaşanabilir. Taleplerimiz hem İçişleri Bakanımız, hem de Çevre ve Şehircilik Bakanımız tarafından biliniyor. İlk etapta Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından 3 milyon hibe ve 5 milyon kredi olmak üzere bütçe aktarıldı. İlimizin afet kapsamına alınmasından sonra özellikle İçişleri Bakanımızın hem isale hattının geçici olarak kullanımı hem de kalıcı yapımıyla ilgili rakamları ‘Bize AFAD üzerinden ulaştırın’ denildi. Biz de taleplerimizi ilettik, inşallah en kısa sürede onlardan da netice alırız. Her unsuruyla devletin gücünü hem Bozkurt’ta, hem de Kastamonu’da hissettik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum, Allah beterinden korusun. Bizim bundan sonramız için mutlaka bilimin ışığından yeni normallere göre, bilim insanlarını Kastamonu’ya davet ederek şehrimizde mutlaka hem bilgi kirliliği açısından hem de bu yeni normallerin detayları açısından şehrimizde yaşayan herkesin bilgilenmeye ihtiyacı var. Biz de çok detaylarını bilmiyoruz. İnşallah sempozyumlar ve paneller ile bununla ilgili bir çalışma yapacağız. Çünkü görünen o ki bir yıl geçmeden ikinci defa yaşanan bu sel felaketinden sonra anlaşılan bize çok garip gelen şey artık normal gelmeye başladı çünkü yeni normallerde sel ve benzeri şeyler çok sık rastlayacağımız durumlar olacak. Bununla ilgili kendimizi hazırlayıp tedbirlerimizi almamız lazım” diye konuştu. (CNGHaber)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER