2 yıl sonra ilk hac kafilesi uğurlandı

Kastamonulu hacı adayları, 2 yıl aradan sonra hayalini kurdukları kutsal yolculuğu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Salgından sonra ilk hacı kafilesi mutluluk gözyaşları arasında yola çıktı. 120 kişilik ilk kafile için İl Müftülüğü tarafından otogarda uğurlama töreni düzenlendi.

2 yıl sonra ilk hac kafilesi uğurlandı
banner72

İlimizde pandeminin bitmesinin ardından 120 kişilik ilk hacı kafilesi yola çıktı. Hacca gidecek olan adaylar yakınlarıyla vedalaşırken duygusal anlar yaşandı. Diyanet İşleri Başkanlığı ve acenteler ile birlikte Kastamonu'dan bu sene toplamda 225 hacı adayı, 40 gün sürecek hac ibadetini yapmak üzere kutsal topraklara gitmeye hak kazandı. Otogarda aileleri ve yakınları tarafından salavatlarla uğurlanan ilk hacı kafilesi duygu dolu anlar yaşadı.

BİLGİÇ; “HACCA GİTMEK, EN BÜYÜK BAHTİYARLIKTIR”

İl Müftüsü Mustafa Bilgiç, uğurlama töreninde yaptığı konuşmada; “Cenab-ı Allah bütün canlılar içerisinde cümlemizi insan, bizleri tüm dinler içerisinde Müslüman, bütün ümmetler içerisinde sevgili Peygamberimizin ümmeti olma şerefiyle şereflendirdiği için Allah’a hamdolsun, sevgili Peygamberimiz’e salat ve selam olsun. Mekke’de Allah’ın, Medine’de Peygamberimizin misafiri olacak çok sevgili, kutlu hacı adayları yolumuz mübarek olsun. Şundan emin olun; hacca gitmek, o kutsal topraklara gidebilmek, o kutsal topraklara gidenin eşi ve yakını, arkadaşı ve dostu olmak şu gök kubbe altında en büyük bahtiyarlıktır. Allah yolunuzu, yolculuğunuzu mübarek kılsın. Unutmayın; bu otogardan, kendi evinizden Allah’ın evine Hak ile beraber sefere çıktınız. İnsan hayatının önemli ve kutlu yolculuğu vardır; biri hac yolculuğu, öbürü de öğrenme yolculuğudur. Onun için siz Allah’ın sevgili kulusunuz. Allah sizi sevmeseydi, size değer vermeseydi sizin kalbinize kalbinize Kabe aşkını koymazdı. Yolunuz hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

ÇAKIR; “HEPİNİZ SEÇİLMİŞ İNSANLARSINIZ”

Hacı adaylarına iyi yolculuk temennisinde bulunan Vali Avni Çakır ise, “İki sene ara verdiğiniz bu tatlı heyecana yeniden kavuştunuz. Şu anda okula yeni başlayacak bir çocuğun heyecanı gibi heyecanlısınız. Çıkacağınız bu kutsal yolculuk, öyle şerefli ve yüce ki, insanın zaten bu sürecin başındayken bile sanki oradaymışçasına aynı heyecanı yaşaması son derece doğal ve haktır. Değerli hacı adaylarımız yaklaşık 40 gün sürecek hac ibadeti yolculuğuna çıkacak. Hepiniz seçilmiş insanlarsınız. Bu yüzden sadece niyet etmek yetmez, sizler niyet ettiniz, yazıldınız o sabırla beklediniz. O yüzden bu herkese nasip olmaz. İnşallah birazdan bu kutsal yolculuğa çıkacaksınız. İnşallah buradan tertemiz gidip, tertemiz gelirsiniz. İnşallah Allah ibadetlerinizi kabul eder, kazası-belasız hacı olarak topraklarınıza geri dönersiniz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Nasrullah Camii Baş İmam Hatibi Kahraman Şekercioğlu’nun Kur’an tilaveti ile devam eden uğurlama törenine AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, müftü yardımcıları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, hacı adaylarının yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER