2 yıl sonra ilk Cuma namazı kılındı

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu gerçekleştirilen Abdülcebbar Camii'nin açılışı yapılarak, iki yıl aranın ardından ilk namaz kılındı.

2 yıl sonra ilk Cuma namazı kılındı
banner72

Açılışa; Vali Avni Çakır, Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar, İl Müftüsü Mustafa Bilgiç, Vakıflar eski Bölge Müdürü Yavuz Yücebıyık ve vatandaşlar katıldı.Dualarla açılan Abdülcebbar Camii'deki ilk cuma namazını İl Müftüsü Mustafa Bilgiç kıldırdı.

Temmuz 2019 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılan Abdülcebbar Camii, 612 bin 100 TL'lik sözleşme bedeline ilaveten 281 bin 306 TL de keşif artışı bedeliyle birlikte toplam 893 bin TL'ye restore edildi.

ÇAKIR: “RESTORASYONLAR BÜYÜK BİR TİTİZLİKLE YAPILIYOR”

Caminin ibadete açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Avni Çakır, Kastamonu'nun kadim bir şehir olduğunu bir kez daha hatırlatarak; “'Bu ruhu hissettiğiniz bir yer. Bu kadim şehir özelliğini bölgeye yaşattıran eserlerden biri de kısa bir süre sonra tekrar ibadete açacağımız bu eserler. Kastamonu'nun manevi atmosferine, özelliğine uygun bunun gibi yüzlerce eserler var. Kastamonu genelinde 185 tane tescilli vakıf eserimiz var. Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz 2000'li yıllardan sonra başlattığı hareketle bunların birçoğunu ayağa kaldırdı. Zamanında müthiş bir estetikle ve zarafetle yapılan binaların yıllara karşı yıpranmış olmalarını da göz önüne alarak restorasyonlar büyük bir titizlikle yapılıyor. Biz artık alıştık, her 2-3 ayda bir inşallah, bu tür açılışlar yapacağız. İki yıllık yoğun bir emek var ve aslına uygun bir şekilde restorasyon var” ifadelerine yer verdi.

PINAR: “185 TESCİLLİ ESERİMİZDE ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar ise; “Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yerleşkemizde yer alan 185 tescilli eserimizde çalışmalarımız var. Kastamonu merkezinde dokunmadığımız eser kalmadı. Şuanda Kastamonu merkezde İbn-i Neccar Camii, Küpceğiz Mescidi, Şeyh Şaban-ı Veli Camii ve Ahmet Dede Camilerinin restorasyonu devam ediyor. İbn-i Neccar Camii'ni de inşallah, Aralık ayında açacağız. Diğer restorasyonlarımıza da sorunsuz bir şekilde devam ediyoruz. Genel olarak kurul müsaadesi kapsamında Abdülcebbar Camii'nde de bütün dokunuşları yaptık” dedi. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER