13 ASKERiMiZ ŞEHiT OLDU TÜRKiYE YASTA

Şırnak'ın Şenoba ilçesinde kalkıştan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına çarpan bir askeri helikopter düştü. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Şırnak'ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan ve içerisinde 23. Sınır Tümen Komutanı Aydoğan Aydın ile 2 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 1 üsteğmen, 2 başçavuş ve 2 uzman çavuşun da bulunduğu helikopterde 13 askerimizin şehit düştüğünü açıkladı.

13 ASKERiMiZ ŞEHiT OLDU  TÜRKiYE YASTA
banner72

 

Şırnak'ın Şenoba ilçesinde kalkıştan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına çarpan bir askeri helikopter düştü. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Şırnak'ın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan ve içerisinde 23. Sınır Tümen Komutanı Aydoğan Aydın ile 2 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı, 1 üsteğmen, 2 başçavuş ve 2 uzman çavuşun da bulunduğu helikopterde 13 askerimizin şehit düştüğünü açıkladı.

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Düşen helikopterde 23. Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın(Ankara), Albay Oğuzhan Küçükdemir(Ankara), Albay Gökhan Peker(İstanbul), Yarbay Songül Yakut(Malatya), Binbaşı Koray Onay(Çanakkale), Yüzbaşı İlker Acar(Balıkesir), Yüzbaşı Nuri Şener(İstanbul), Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak(Adana), Pilot Üsteğmen Aldülmüttalip Kesikbaş(Amasya), Başçavuş Mehmet Erdoğan(Kayseri), Teknik Başçavuş Fevzi Kıral(Manisa), Uzman Çavuş Zeki Koç(Osmaniye) ve Piyade Uzman Çavuş Hakan İncekal(Amasya) şehit oldu.
300 METREDEN DÜŞTÜ
Kuzey Irak sınır bölgesine yakın olan Şenoba Beldesi'ndeki üs bölgelerini denetlemek üzere sabah saatlerinde Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan ayrılan Tümen Komutanı ve Kato Dağı operasyonunu yöneten Tümgeneral Aydoğan Aydın ile birlikte 13 askeri personeli taşıyan helikopterin düşmesiyle ilgili detaylar da ortaya çıktı. Gün boyunca askeri üs bölgelerini denetleyen Tümgeneral Aydın ve beraberindeki askeri heyet, akşam saatlerinde Şenoba Beldesi'nde iftar açtıktan sonra tümene dönmek üzere havalandığı ve saat 19.40 sıralarında yüksek gerilim hatına çarptıktan sonra yaklaşık 300 metre yükseklikten yere düştüğü öğrenildi.

PATLAYAN MÜHİMMATLAR ŞEHİT ETTİ

Tümgeneral Aydın ve beraberindekilerin üs bölgelerini denetlemeye gittikleri akşam Şenoba'da iftar açtıktan sonra birliğe dönüşe geçtikleri sırada kazanın meydana geldiği öğrenildi. 300 metre yükseklikten düşen helikopterde çıkan yangın sonucu, helikopter içerisinde bulunan mühimmatın da patladığı öğrenildi.

YANGIN ÇIKTI

Vadiden geçtiği sırada vadinin her iki yamacında bulunan yüksek gerilim direklerine bağlı tellere takılan Couger tipi helikopterin, kendi ekseni etrafından döndükten sonra yaklaşık 300 metre yukarıdan aşağıya düştüğü, düştükten sonra da helikopterde yangın çıktığı belirtildi. Yangınla birlikte helikopterde bulunan mühimmatın da patlaması sonucu helikopterin parçalandığı kaydedildi.
Düşen helikopter, anayoldan yaklaşık 3 kilometre vadi içerisine düştüğünü belirten yetkililer, helikopterin Şenoba Beldesi'nin içinden geçen nehrin diğer kıyısına düştüğünü, gece şartlarında bu yüzden enkaza geç ulaştığını söyledi.

ŞEHİTLERİMİZ İÇİN TÖREN

Şenoba Tugay Komutanlığından kalkışından kısa bir süre  sonra yüksek gerilim hatlarına takılması sonucu kaza kırıma uğrayan askeri  helikopterde şehit olan 13 askerden 7'si için dün 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nda tören düzenlendi. 

SİLAH ARKADAŞLARI GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Törende şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşları katafalka konuldu, öz geçmişlerinin okunmasının ardından  Şırnak Müftüsü Ramazan Tolan tarafından dua edildi. Bu sırada şehitlerin yakınları ile silah arkadaşları gözyaşlarına hakim olamadı.

CENAZELER MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLDİ

Törenin ardından Yüzbaşı Yakut'un cenazesi Malatya'ya, Yüzbaşı Sığnak'ın cenazesi Adana'ya, Uzman Çavuş Koç'un cenazesi Osmaniye'ye, Astsubay Erdoğan'ın cenazesi Kayseri'ye, Albay Peker ve Yüzbaşı Şener'in naaşları İstanbul'a, Binbaşı Onay'ın naaşı ise Çanakkale'ye gönderildi.

GENEL KURMAY BAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye’yi yasa boğan kaza ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “31 Mayıs 2017 Çarşamba günü, Şırnak/Şenoba Tugay Komutanlığından kalkış yapan ve içinde 13 personelimizin bulunduğu AS 532 COUGAR tipi bir helikopter, kalkışından kısa bir süre sonra, ilk alınan bilgilere göre, yüksek gerilim hatlarına takılması sonucunda saat 20.55 sularında kaza kırıma uğramıştır. Olayla ilgili inceleme devam etmektedir. Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızın şehit olduğu bilgisi alınmıştır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER