Pazarın zam şampiyonu; patlıcan

Kastamonu’da Cumartesi günleri Topçuoğlu Kapalı Pazar Yeri’nde kurulan Cumartesi pazarında patlıcan ve sivri biber dışındaki fiyatlar vatandaşa daha uygun geliyor.

banner72

Pazarın zam şampiyonu ise 20 TL’den satılan patlıcan oldu. Sivri biberdeki ‘sivri yükseliş’ ise yine cep yakıyor. Sivri biberin kilosu 20 liraya kadar çıktı. Pazar esnafı çareyi, mahsulün yarı fiyatını etikete yazmakta buluyor.

Dolar kurunun dalgalanması nedeniyle yükselen market fiyatları, vatandaşı halk pazarına yönlendirdi. Topçuoğlu Kapalı Pazar yerinde kurulan Cumartesi halk pazarında geçen hafta sonu fiyatların marketlere göre daha uygun ve düşük olduğu gözlendi. Markette pazar çantasını dolduramayan vatandaşlar, halk pazarında ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Cumartesi pazarında bazı fiyatlar şöyleydi; pırasa 5 TL, ıspanak 7,5,  portakal 5-7,5 TL, mandalina 6 TL, domates 10-15 TL, salatalık 10,5 TL, patlıcan 20 TL, sivribiber 14-20 TL, kırmızı lahana 4 TL, havuç 5 TL, kıvırcık 4 TL, soğan 2-2,5 TL…

MANDALİNADA SEZON BİTİYOR

Pazardaki fiyatlarla ilgili konuşan, ismini belirtmek istemeyen bir pazar esnafı; “Patlıcan ve sivri biberde ciddi bir yüksek fiyat var. Onun haricinde aşırı bir pahalılık yok. Portakalın normalde fiyatı 7 buçuk lira ama biz 4 liradan zararına satıyoruz. Çünkü başka türlü vatandaş almıyor. Bu pazarda biz bu fiyata satarsak müşteri bulamayız.  Patlıcanın kilosu olmuş 17 lira. Bu bir de haldeki fiyatı. Buradaki geliş fiyatıyla birlikte 20 liradan satılıyor. Salatalığın kilosu olmuş 10 buçuk lira. Geçen hafta 13’e çıkmıştı bugün 10 buçuğa geriledi. Salkım domates 11 lira oldu. Kış sebzeleri uygun. Havuç 5-4 lira arasında değişiyor. Kırmızı lahana 4 buçuk lira, pırasa 5. Soğan 2 2,5 lira arasında değişiyor. Patlıcanı alan çok yok. En pahalı ürün patlıcan ve sivri biber. İkisinin de kilosu 20 liradan satılıyor. En ucuz kıvırcık ve havuç. Kıvırcığın fiyatı 4 lira. Havuç 5 lira, portakal 7 buçuk 4 lira arasında değişiyor. Mandalina ise 6 liradan satışa sunuluyor. İriliğine göre fiyatı değişiyor. Ama mandalinanın da sezonu bitiyor artık gelmez” dedi. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER