Muhasebe ücretlerine yüzde 30 zam geliyor

Kastamonu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Serdar Kulaksızoğlu, son dönemlerde yaşanan fiyat artışları nedeniyle yılda bir defa belirlenen muhasebe ücret tarifesinin enflasyonist ortamda eridiği gerekçesiyle, meslek mensuplarının mevcut ücretlerine yüzde 30’dan az olmamak kaydıyla zam yapılacağını duyurdu.

Muhasebe ücretlerine yüzde 30 zam geliyor

Kulaksızoğlu açıklamasında; “Mesleğini fedakarca icra eden meslek camiamızın hakkının teslim edilmesi elzemdir. Gerek bağımlı çalışan, gerekse serbest çalışan meslek mensuplarımızın mevcut ücretlerine yüzde 30‘dan az olmamak üzere enflasyon farkı yansıtılmasına karar verilmiştir” dedi. 

Kastamonu SMMMO Başkanı Kulaksızoğlu, artan maliyetler nedeniyle yılda bir defa belirlenen Yeminli Mali Müşavir (YMM) ve Serbest Muhasebci Mali Müşavirlerin (SMMM) ücret tarifesinin enflasyonist ortamda eridiğini vurgulayarak açıklamasını şöyle sürdürdü; “Yılda bir defa belirlenen SMMM ve YMM ücret tarifesinin enflasyonist ortamda eridiği, hızla artan maliyetler nedeniyle büroların hizmetlerine devam edemez hale geldiği ve özellikle asgari ücrete yıl ortasında yapılan yüzde 30’luk zam neticesinde, hizmet bedellerinin yeniden belirlenmesinin kaçınılmaz olduğu, aklı başında ve eli vicdanında olan her kesimin malumudur. Zira uzun zamandır yılda bir defa belirlenen asgari ücretin, yıllar sonra ilk kez yıl ortasında artırılması gereği duyulmuş ve ilk defa bu kadar yüksek oranda bir yıl ortası zammı uygulanmıştır. TÜİK resmi verilerine göre, Haziran 2022 dönemi itibariyle TÜFE yıllık bazda yüzde 78,62, ÜFE ise yüzde 138,31 olarak açıklanmıştır. Özellikle Mali Müşavirlik hizmet sektörünün en önemli maliyet girdilerinden olan kırtasiye, elektrik, kira, ısınma gibi ana kalemlere gelen fiyat artışları da ortadadır. Kamu finansmanının kesintisiz devam etmesi için, pandemi, doğal afetler ve her türlü olumsuz şartta iş yükünün artmasına rağmen ilave bir gelir beklentisi olmaksızın mesleğini fedakarca icra eden Meslek camiamızın hakkının teslim edilmesi elzemdir. Yukarıda açıklanan nedenlerle yönetim kurulumuzun yaptığı istişare ve hesaplamalar sonucunda, gerek bağımlı çalışan, gerekse serbest çalışan meslek mensuplarımızın mevcut ücretlerine yüzde 30‘dan az olmamak üzere enflasyon farkı yansıtılmasına karar verilmiştir.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER