Fiyatı düşen tek ürün; sarımsak

Son aylarda sağanak halini alan zamlardan en çok etkilenen sektörlerin başında gıda sektörü geliyor. Gıda ürünlerine gelen zamlar, dar gelirli vatandaşların alım gücünü büyük ölçüde düşürdü.

banner72

Yaklaşık 6 aydır tüm gıda ürünlerine defalarca zam gelirken, fiyatı düşen tek ürün ise Taşköprü sarımsağı oldu. Geçtiğimiz yıl fiyatı 100 liraya kadar yükselen, ancak bu yıl üretimin fazla olmasından kaynaklı sarımsağın zamlanmadığını belirten esnaf Zafer Böcekoğlu, artan tarımsal girdi maliyetlerinden dolayı zammı, önümüzdeki yıl beklediklerini kaydetti.

Üretim fazlası nedeniyle fiyatların düşük olması üreticiyi zora sokarken, vatandaş ise geçtiğimiz yıl gramla aldığı sarımsağın ucuz olmasının keyfini çıkarıyor.

FİYATLAR 15-25 TL ARASINDA DEĞİŞİYOR

Kastamonu’nun yöresel ürünlerinden biri olan ‘beyaz altın’ sarımsağa bu sene zam gelmedi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Elif Yöresel Ürünler İşletmecisi Zafer Böcekoğlu; “Geçtiğimiz sene üretim bu seneye oranla çok daha azdı. O sebeple bu durum da fiyatlara yansıdı. Ayrıca fiyatların yükselmesinde pandeminin de etkisi oldu. Geçtiğimiz sene bu zamanlarda orta büyüklükteki sarımsaklarımızın fiyatı 25 TL’ydi. Bu sene ise aynı büyüklükteki sarımsağın kilosunu 15 TL’den satışa sunuyoruz. Bu sene verim çok daha fazla oldu. Üretim çok olduğu için bu durum fiyatlara da yansıdı. Orta büyüklükteki sarımsaklarımızı 15 TL’den, iri boy 20 TL’den, duble boy sarımsakları da 25 TL’den satışa sunuyoruz. Şuan için sarımsağa talep yüksek. Bunda ucuz olmasının da etkisi var. Bu sene fiyatlarda artış yaşanmaz. Fiyat artışını seneye bekliyoruz. Çünkü döviz kurundaki hareketlilik, tarımsal girdi maliyetlerine yansıdı. Önümüzdeki dönem bu kadar ucuz olmayacağını söyleyebiliriz” diye konuştu. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2021, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER