Dolarla yükselen fiyatlar, dolarla düşmedi

Dolar kurunun artmasıyla birlikte tarım ürünlerinde ciddi zamlar meydana gelirken, kurdaki düşüş sonrasında ise henüz beklenen indirim yapılmadı. Yem ve tohumda kısmen indirim gerçekleşse de; üreticiler doların daha da düşeceğini tahmin ettiklerinden dolayı alımlarını günlük yapıyor.

Dolarla yükselen fiyatlar, dolarla düşmedi
banner72

KOCAÇAM: “HER ÜRÜNÜ DOLAR ENDEKSLİ OLARAK TEMİN EDİYORUZ”

Kastamonu’da yaklaşık 18 yıldır tohum, yem, ilaç gibi tarım ürünleri satan Ali Osman Kocaçam, piyasadan endişe duyduklarını belirtti.

Firmaların ürün vermekte çekindiğini ve dolardaki dalgalanmanın bitmesini beklediklerini söyleyen Kocaçam, eski fiyat üzerinden de satış yapamadıklarını söyleyerek; “Gelen müşterilere ‘fiyat belli değil’ diyoruz. Dolar zirveyi görünce zaten satışlar durdu. Müşterilerin çok ihtiyacı olursa günlük fiyatın üzerine yüzde 30 fark koyarak satmak zorunda kalıyoruz. Hammaddelerin tamamı yurt dışından geliyor bize, bu yüzden satışını gerçekleştirdiğimiz her ürünü dolar endeksli olarak temin ediyoruz” dedi.

Satışını yaptığı ürünlerin fiyatlarını geçtiğimiz yıl ile kıyaslayan Kocaçam; “Örnek verecek olursam; geçen yıl 50 TL üzerinden satışını gerçekleştirdiğim mera tohumunu, bu yıl yaşanan ekonomik kriz sebebiyle 75 TL’den satıyorum. 75 TL maliyetimi kurtarır mı, ani dalgalanmalar olduğu için onu da bilemiyorum. Kar edemezsem sadece sermayeye çalışırım” ifadelerinde bulundu.

GAZİOĞLU: “MÜŞTERİLER HALA DOLARIN BİRAZ DAHA DÜŞMESİNİ BEKLİYOR”

Dolar kurunda düşüşün yaşanması üzerine yem fiyatlarında çuval başına 50 TL gerileme olduğunu belirten Gazioğlu İşletmesinin sahibi olan Gökhan Gazioğlu ise; “Gübre fiyatlarında da yüzde 30’luk bir düşüş gerçekleşti, fakat herhangi bir talep artışı olmadı. Müşteriler hala doların biraz daha düşmesini bekliyor. İki gündür biraz hareketlilik var, müşteriler doların biraz daha düşeceğini düşündüğü için temkinli yaklaşıyor yirmi çuval alacaksa bir çuval yem alıp gidiyor” dedi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER