Çiğ süte fahiş zam

Ulusal Süt Konseyi, 3 lira 20 kuruş olan çiğ süt litre fiyatını yüzde 46.8 zamlanarak 4 lira 70 kuruşa çıktığını açıkladı.

Çiğ süte fahiş zam
banner72

Ayrıca konsey, çiğ sütün üretim maliyetinde artış olması durumunda tekrar toplanılacağını belirterek, yeni bir zammın da gelebileceğini bildirdi. Dün, üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu bir araya geldi. En son 1 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasında kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış litre fiyatını 3 lira 20 kuruş olarak belirlenmesinden sonra sütün satış fiyatına zam geldi.

Ulusal Süt Konseyinin internet sitesinde yer alan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Bu kapsamda 8 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış litre fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 4,70 lira olarak belirlenmiştir. Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında; 2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1'lik değişim) için yaklaşık 7 kuruş fark uygulanacaktır. Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir." (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER