1 kilo kıyma 140 lira!..

Özellikle son 1-2 yıldır hemen her kalemde yaşanan fahiş fiyat artışları kırmızı ve beyaz et sektöründe de kendini gösterdi. Sadece 1 yıl içerisinde iki katına çıkan fiyatlar nedeniyle dar gelirli vatandaşlar et yemek, artık tamamen hayal oldu.

1 kilo kıyma 140 lira!..
banner72

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, zaten yüksek olan et fiyatları bir kez daha arttı. Kasaplar, sığır ve dana etinin kalite yönünden fiyatlarının farklı olduğunu belirtirken zammın nedenlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Geçen yıl 70 liradan bir kilo kıymanın fiyatı 140 lirayı buldu. Kasaplarda dana kıyma 140 TL’den, kuşbaşı et ise 148 TL’den satılırken, esnaf bu aşırı artışı, yem fiyatlarının yükselişine bağlıyor.

“BİR DAHA ZAM GELİRSE 150-160 TL OLACAK”

Kastamonu esnaflarından Kasap Adem işyerinin sahibi Adem Erikçi; “Her zam gelişinde işlerimiz düşüyor. Yem fiyatlarının artmasıyla, et fiyatları da yükselişe geçiyor. Maliyetler inse, kesim paraları da düşecektir. Şu anda bizlerde iş yok, iş olmadığı için zam yapamıyoruz. Mesela, haftada bir hayvan satıyorum. 2 hayvana çıktığımda, öteki adam 4 hayvana çıktığı zaman bu otomatikman 10 lira üzerine koyuyor. Her zam gelişinde bizim işimiz biraz daha düşüyor. Yarım kilo et alan vatandaş, 250 gram alıyor veya hiç almıyor” dedi.

Vatandaşın alım gücünün düştüğüne vurgu yapan Erikçi, şöyle konuştu; “Geçen sene kıyma 70 liraydı, şimdi 140 lira. Bir daha zam gelirse 150-160 TL olacak. O zaman kim alacak? Vatandaş alamıyor yani, ayda yılda bir kere alırsa alıyor. Düşük fiyattan versek bizim de kurtarmıyor zaten. Geçen sene 2 bin lira gelen elektrik faturası bu ay 5 bin lira geldi. Bunlar hep birbirine bağlı. Mesela köylünün hayvanlara kullandığı yem 300 lirayı geçti. Şu anda 330-340 lira civarında. Bu adam nasıl hayvan besleyecek, devamlı her şey yükseliyor. Maliyetler düşmedikten sonra hiçbir şey düşmez. Benim iş yaptığım çoğu köylü vatandaş, bu maliyetler bu şekilde devam ettiği sürece, bırakacağız bu işi diyor çünkü kurtarmadığını söylüyor.” (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER