Öğrenci ve velilere tavsiyeler!

Hazerbey Okulları Rehberlik Servisi tarafından YKS sınavı öncesi öğrenci ve velilere tavsiyelerde bulunuldu

Öğrenci ve velilere tavsiyeler!
banner72

Hazerbey Okulları Rehberlik Servisi tarafından YKS sınavı öncesi öğrenci ve velilere tavsiyelerde bulunuldu.

Yapılan açıklamada 2021 YKS hazırlık maratonunun son aşamasına gelindiğine dikkat çekilirken, ''Hayatınız boyunca sürekli basamaklar tırmanacaksınız. Hangi basamakta duracağınız tamamen sizin seçiminize bağlı olacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı ise bu basamaklardan ilk durağınız olacak. Burada en çok ihtiyaç duyacağınız şey motivasyonunuzu kaybetmemek. En önemli görevse yine sizlere düşmektedir'' ifadeleri kullanıldı.

HAYATİ TAVSİYELER

Hazerbey Okulları tarafından öğrencilere şu tavsiyelerde bulunuldu; '' Lütfen sınav gününden önce; sınav yerinize mutlaka uğrayınız. Bunun sebeplerinden biri de; sınav sabahı zihnin oraya ilk kez gideceğini bilmesi ve karşılaşmış olduğu yeni ortamda duyguların tehlike oluşturabilecek olmasıdır.  Sınava sayılı günler kalmışken, daha önce üniversite sınavında çıkmış olan soruları mutlaka gözden geçirin. Bilgilerinizi tazelemek adına, son tekrar videolarını izleyin. Bu sınav sadece bilgi değil aynı zamanda iyi strateji gerektiren bir sınavdır. Rutin test çözme sıranız hangisiyse, sınav anında da aynı stratejiyi devam ettirin. Sınava zor bir soru ile başlamış olmanız, diğer tüm soruların da zor olduğu anlamını taşımaz. Diğer sorulara geçtikçe göreceksiniz ki, sınav beklediğinizden daha kolay gelecek.  Cevabından emin olduğunuzu düşündüğünüz sorularda bile, diğer şıkları gözden geçirmeyi ihmal etmeyiniz. Bu bir vakit kaybı değil, kontrol sağlama aşamasıdır.  Sınavdan önce, bedensel ve zihinsel olarak sizi dinlendirecek faaliyetlerde bulunun. Motivasyonunuzu düşürecek ortamlardan, sohbetlerden kaçın. Sevdiğiniz insanlarla olumlu şeyler konuşmak, başarınızı tetikleyecek size motivasyon sağlayacaktır. Sınav günü hafif bir kahvaltı ile güne başlayıp, aşırı sıvı tüketiminden uzak durmanız gerekmektedir. Rahat kıyafetler tercih ederek, sınav için gerekli evrakları götürmeyi unutmayınız.''

''TARTIŞMA ORTAMI YARATMAMALISINIZ''

Velilere de tavsiyeler barındıran açıklamanın devamında ise, şu ifadeler kullanıldı; ''Öğrencinin yakın çevresindeki önemsediği birinin duymuş olduğu kaygı, öğrencinin kaygısını katlayarak arttırmaktadır. Bu süreçte siz ebeveynleri olarak; son günlerde sınav, başarı, başarısızlık gibi konular üzerinde çok konuşmamalı, tartışma ortamı yaratmamalısınız.  Öğrencinin, sizin ona güvendiğinize ikna olması ve hissetmesi gerekmektedir. Sınava yaklaştıkça, evde olağanüstü bir hal ilan etmemeli ve her şeyin normal akışında devam etmesini sağlamalısınız. Her fırsatta, onların beden, zihin ve duygu sağlıklarının daha önemli olduğunu, onları ne kadar çok sevdiğinizi belirtmeyi ihmal etmeyiniz. Hayallerinize giden yolda sınava girecek olan tüm öğrencilerimize başarılar dileriz. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER