10 ülkeden 238 sanatçının eserleri KÜ’de bir araya geldi

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü tarafından geleneksel hale getirilen ve bu yıl üçüncüsünü düzenlenen Uluslararası Posta Sanatı Sergisini açtı.

10 ülkeden 238 sanatçının eserleri KÜ’de bir araya geldi
banner72

Falte sergi salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Serkan İlden, Dekan Yardımcıları, akademik ve idari personel ile öğrenci ve davetliler katıldı.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Umut Posta Sanatı Sergisi’ne tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiye rağmen Türkiye’nin yanısıra Almanya, Meksika, İtalya gibi ülkelerden 238 sanatçının 327 eser ile katıldığını belirten Doç. Dr. Elif Tarlakazan, “2018 yılında “Memleketim” teması ile 21 ülkeden, 305 sanatçı, 650 eserle 2020 yılında “Hiç” teması ile 19 ülkeden 313 sanatçı, 450 eser ile katılım sağlamıştır” dedi.

Tarlakazan, şunları kaydetti; “Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi; yalnızlık, yoksulluk, yoksunluk, engellenmişlik, özlem gibi duyguları beraberinde getirmiştir. Pandeminin yaşattığı kaos ve karantina günlerindeki olumsuzlukların yanı sıra küresel boyutta tüm insanlığı etkileyen kıtlık, iklim değişikliği, kadın cinayetleri, terör, ekonomik kriz gibi unsurlarla hayatlar etkilenmiştir. Umut Posta Sanatı Sergisi, tüm olumsuzluklara rağmen insanların içindeki umuda dair duygu ve düşünceleri paylaşmak amacıyla gerçekleştirilmiştir.”

“Bu sergilerin ilimize, üniversitemize ve posta sanatı camiasına katkılarının yanı sıra uluslararası düzeyde etkileşim sağladığı da görülmektedir. Sergi ile bir kez daha Üniversitemiz ve Şehrimizin uluslararası platformlarda tanıtımına katkı yapılmıştır” diyen Tarlakazan, sergi katılımcıları ve emeği geçenlere teşekkürlerini belirtti.

10 ÜLKEDEN 238 SANATÇIYA AİT 327 ESER BİR ARAYA GELDİ

3’sü düzenlenen serginin Umut konu başlığında yapıldığını ifade eden Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Burak Erhan Tarlakazan; “Geleneksel hale getirdiğimiz 3 sergimiz. Konu başlığımız umut olarak yola çıktık. İlk sergimizi memleketim olarak yapmıştık. Türkiye’nin güzelliklerini bütün dünyada nasıl paylaşılır sunusunu görmek istedik. 2 sergimizi hiç olarak düşündük. Bir lokma bir hırka konseptinden, insan yaşanmışlığına dair neler elde edebilir diye hareket ettik. Gerçekleşen son sergimiz de ise umudumuzu paylaşalım diye yaptık. Pandemi döneminde birçok ülke birçok insan sıkıntılar yaşadı. Yaşanan sıkıntılarda en çok sekteye uğrayan alan sanat oldu. Hem sanat yaşasın diye, hem de sıkıntılı süreci umutlu hale getirelim istedik. Hayatın devam ettiğini paylaşalım diye umut olarak belirledik. Umutla ilgili eserler bekledik. 400’e yakın eser sergide. İtalya, Amerika, Meksika ve Türkiye dışından birçok ülkeden eserler geldi. Kastamonu Üniversitesi adına Kastamonu’da sergiledik. Sosyal platformlarda da bütün dünyayla paylaşıyoruz. Umut konulu sergi için 10 ülkeden 238 sanatçıya ait 327 eser bir araya geldi. Kastamonu’muzu ve Üniversitemizi önce ülke sonra dünyaya tanıtmak için bir araya getirdik”.

Çalışmaların her aşamasında bulunduğunu vurgulayan Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Öğrencisi; “Umut konulu bir sergi. Başından sonuna kadar bu alanda çalışmalarda bulundum. Geleneksel bir hale yön tutmuş bir sergi. Umut konusunda da özenle çalışılmış eserler var. Güzel bir konu, özellikle pandemi döneminde fazlası ile umutsuzluk içeren bir süreçti. Umut her alanda kendisini göstermiş oldu çalışmalarla beraber. Ziyaretçiler bizim için çok değerli” diye konuştu. Sergi, 22 Kasım’a kadar açık kalacak. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER