Bir anne olarak endişeliyim

Kuzeykent Ortaokulu’nda tutulan kaçak göçmenlerle ilgili son zamanlarda Kastamonu’da oldukça fazla açıklama okuyoruz. Haliyle bu durumdan da biz veliler fazlasıyla tedirgin oluyoruz. Kendi çocuğum o okulda değil ama oradaki çocukların anne ve babalarını çok iyi anlayabiliyorum. Bu evlatlarımıza reva değil. Diğer çocuklar içinde üzülüyor ve endişe ediyorum.

Gerçekten koskoca Kastamonu’da başka bir yer bulunamadı da mı kaçak göçmenler, bir okulda, hele ki öğrenim görülen bir dönemde öğrencilerin olduğu yerde tutuluyor. Akıl alır gibi değil. Okuduğum açıklamalara göre de burada güvenlik bariyerleri çekilmiş, silahlı güvenlik güçleri ve elleri kelepçeli getirilip götürülen insanların bulunduğu bir ortammış…

O çocuklar tüm bundan nasıl olur da etkilenmez.

Çocuklarımızı emanet ettiğimiz, güvenliklerinden sorumlu olan İl Milli Eğitim Müdürlüğü nasıl olur da böyle bir kararın geçmesine evet der. Akıl alır bir durum değil. O okuldaki çocukları düşünüyorum. Henüz hayatlarının en masum çağlarında, okula getirilen kelepçeli insanları görünce kim bilir bilinçaltlarında neler biriktiriyorlardır?

Bu karar baştan aşağı yanlış ve düşüncesiz bir karardır. Sizler nasıl eğitimcilersiniz de bu duruma olur kararı verirsiniz anlamak mümkün değil.

O spor salonu çocukların spor faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için yapılmış bir yer. Tutukluların tutulacağı bir alan değil. Eğitim-İş Sendikası’nın Kastamonu Şube Başkanının dediği gibi; tutuk evi mi orası!.. Kendisinin de bir eğitimci olarak bundan duyduğu endişeyi dile getirdiği açıklamasını hak vererek okudum. Daha öncesinde de Zafer Partisi İl Başkanı Özcan Büyükşen bu konudaki hassasiyetini aktarmıştı. Her ikisinin de eğitimci olması nedeniyle bu konudaki hassasiyetlerini en yüksek sesten dile getirdiler. Bu düşüncelerinden dolayı da onlara teşekkür ediyorum.

Bu kadar çok çağrıya rağmen hala bir adım atılmayacak mı? Neden sessizsiniz? Burada bırakın her şeyi, çocuklarımız, geleceğimiz söz konusu. Bu çocukların düştüğü durum, etkilenen psikolojileri nasıl olur da yabana atılır?

Yanlış ve düşünülmeden verilen bu kararın bir veli olarak geri çekilmesini istiyorum. Evet kendi çocuğum orada eğitim görmüyor olabilir, ancak oradakiler de bizlerin çocukları... Okulda okuyan öğrencilerin velilerini çok iyi anlayabiliyorum. Benim de evladım var. Bu karardan bir an evvel dönülmesini istiyorum. Umarız yetkililer bu akıl almaz karardan döner ve somut adımları görürüz.

YORUM EKLE