ALDATILMA/ALDATMA SONRASI SÜREÇ

Aldatılma/aldatma sonrası süreçte hem aldatılanın hem aldatanın olayı nasıl değerlendirdiği, çıkan kriz durumunu nasıl yönettiği önemlidir.

Partnerler karşılıklı olarak ilişkiye devam etmek istiyorlar mı?

Aldatan partner pişmanlığını dile getiriyor mu?

Aldatılan partner affetmek için ılımlı yaklaşıyor mu?

Bu soruların cevaplarına göre yol haritası belirlenmelidir. Eğer sadakatsizlik sonrası evlilik kurtarılamıyor, bitirilmek isteniyorsa boşanma için anlaşma yapılmalıdır.

 Çiftler ilişkiyi/evliliği devam ettirmek istiyorlarsa sadakatsizliğin nedenleri belirlenmeli, acı veren yoğun duygular azaltılmalıdır. Sadakatsizlik unutulmaz fakat kabullenilir, affedilir böylece acı veren yoğun duygular da hafifletilmiş olur.

Çiftler aralarında yapıcı iletişim kurmalı, birbirlerine değer verdiklerini gösteren davranışlar ortaya koymalı ve empatiyle birbirlerine yaklaşmalı, bunları yaparken her iki partner de çaba harcamalıdır. Sadakatsizlik sonrası aldatılan eş mesafeli dururken aldatan eş hemen yakın olma çabası içine girebilir bu yüzden uygun sınırlar konulmalı ve korunmalıdır. Amaç ilişkiyi/evliliği devam ettirmek olduğu için, aldatılan affedici olmak adına gönüllülük sağlamalıdır.

Aldatılan partner ne sormak istiyorsa sormalı, aldatan eş bu soruları açıkça cevaplamalıdır. Bu durum belki ilk başta gerilim yaratabilir ama sonrasında yerini güvene bırakır.

Bütün bunların sonunda ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek tehditler belirlenmeli ve ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Sebep ne olursa olsun aldatılmak, kandırılmak kabul edilebilir bir duygu değildir. İlişkilerin temelinde güven vardır ve en sağlıklısı güven duygusunun hiç zedelenmemesidir.

Sadakatsizlik eden partnere eskisi gibi güvenmek, ilişkiyi/evliliği eskisi gibi sürdürmeye çalışmak çok kolay olmayabilir bu noktada ilişki/evlilik danışmanlığı desteği almak gerekebilir.

YORUM EKLE