42 derecenin yıldönümü…

Bugün Kastamonu’daki en yüksek sıcaklık değerinin ölçüldüğü günün 22’nci yıldönümü... Bundan tam 22 yıl önce Kastamonu’da 30 Temmuz 2000 tarihinde sıcaklık 42 derece olarak ölçülmüştü. Kastamonu’da bu dereceyi aşan başka gün de olmamış. Bugün ise sıcaklık değeri 32-33 seviyesinde değişiyor. Ancak öyle bir sıcak var ki ben daha öncelerinde bu kadar boğucu bir sıcaklık hissettiğimi hatırlamıyorum. Sıcaklar bunaltıyor. Daha öncelerinde bu kadar sıcak olduğunu hatırlamıyorum. Sabahları serin oluyor olmasına ama öğleden sonralarında güneş kavurdukça kavuruyor. 

Okuduğum birhaberde sıcak hava dalgası nedeniyle en çok ölümün Portekiz ve İspanya'da kaydedildiği yazıyordu. Fransa ve İngiltere'de de sıcaklığa bağlı ölümler yaşanıyor. Öncelerinde hiç bu tarz haberleri duyduğumuzu haytırlamıyorum. İklim ciddi anlamda değişti. Bu kış nasıl geçecek açıkçası onu da merak etmiyor değilim. Yaz bu kadar sıcaksa ğer kış ne kadar soğuk olur kimbilir.

'Eyyam-ı Bahur' sıcakları geliyor

Sıcaklığın ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin edilirken, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullanılan Eyyam-ı Bahur, her yıl Temmuz ayının sonu ile Ağustos ayının başına rastlıyor. Yani henüz film bitmiş değil. Belki de bu sadece fragmandı da diyebiliriz. Çok daha yüksek sıcaklıkların olacağı ifade ediliyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde gördüm bir yazıda, ‘Eyyam-ı Bahur sıcaklıkları geliyor’ diyordu. İsmi de bir tuhaf geldi, ilk kez duyduğum bir kelime olmasından kaynaklı zannediyorum. Nedir ne değildir diye bir bakayım dedim. Eyyam-ı Bahur çöl sıcakları, afrika sıcakları diye de adlandırılan, yoğun sıcaklıkların ifade edildiği bir terimmiş. Eyyam-ı Bahurun, özellikle yurdun güney kesimlerinde etkisini göstermesi bekleniyor.

Aman diyelim sıcaklıklara dikkat edelim. Bu ara korumasız kesinlikle dışarı çıkmayın. Özellikle de güneşin yakıp kavurduğu 12.00-17.00 arasında. Akşam serinliği 18.00’dan sonra başlıyor. Buna azami dikkat gösterelim. Ayrıca sarımsak tarlasında görev yapan işçi ve çiftçilere de sabırlar diliyorum. Bu sıcak günlerde akıttıkları her bir damla ter, emeklerinin nişanesidir. Tarlada da dikkatli olmakta yarar var. Allah kolaylıklar versin diyorum.

YORUM EKLE