banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
15 Eylül 2019 Pazar

ZİYADE OLSUN DEMESİNLER..!

20 Mayıs 2019, 10:07
ZİYADE OLSUN  DEMESİNLER..!
Barış KILINÇKIRAN

Mutfak kültürünün zengin çeşitliliğine rağmen henüz keşfedilmemiş bir gastronomi destinasyonu olan ilimizin bu anlamda markalaşması için yapılan hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiği müjdesini aldık. Bu konuya ilişkin geçtiğimiz Cuma günü yapılan toplantıda ismini ilk kez duyduğum 'Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKİ)' topluluğunun bu alanda ciddi çalışmalar yaptığını ve ses getirecek projeler hazırladığını öğrendim. Fikir güzel, son derece cafcaflı bir isim... İnşallah projeler her zamanki gibi A4 kağıtları üzerinde veya slayt sunumlarında kalmaz. Sesimize kulak verip böyle bir toplantıyı organize ederek ilgilileri aynı masada toplayan Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz'e tekrar teşekkür ediyor, memleket menfaatleri doğrultusunda mesai mefhumu gözetmeksizin vermiş olduğu mücadelesini taktirle karşılıyorum. Umarım sayın valimizin bu çabaları ve olaylara bakış açısı tüm bürokratlarımıza, STK'larımıza, kurumlarımıza, işadamlarımıza ve turizmcilerimize örnek olur.

GASTRONOMİ FESTİVALİ

DMKİ topluluğunun, önümüzdeki süreçte Kastamonu'da 'Gastronomi Festivali' başlıklı bir organizasyona hazırlandıkları duyumunu aldık. Umarım bu sefer işi aceleye getirmez ve geçtiğimiz yıl yaptığımız hataları tekrar etmeyiz. 'Türk Dünyası Kültür Başkenti' olarak yıl boyunca düzenlediğimiz çoğu yalan yanlış organizasyonlarla bol bol aç doyurduğumuzu düşünürsek bu kez konu 'Gastronomi Festivali' olunca başımıza gelecekleri tahmin bile edemiyorum. İnşallah festivalin ana teması yada bu işin sonunda akıllarda kalan slogan 'ziyade olsun' şeklinde algılanmaz. Bugüne kadar hep bunu yaşadık çünkü. Her gelen gezdi, tozdu, yedi, içti ve arkasına bile bakmadan çekip gitti. Kastamonu Üniversitesi'nde görevli bir akademisyen tarafından 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti sürecinin ilimize olan sosyal, kültürel ve maddi katkılarını konu alan kapsamlı anket çalışmasının sonuçlarını da merakla bekliyoruz. Bakalım nasıl bir sonuçla karşılaşacağız. 

BASINA KAPALI TOPLANTI!

Uğurlu Konakları'nda basına kapalı olarak organize edilen toplantıya Vali Yaşar Karadeniz ve Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu ile birlikte bazı STK başkanları, işadamları ve akademisyenler katılmış. Toplantının neden basına kapalı yapıldığı konusunda herhangi bir bilgimiz yok. Devlet sırrı niteliğindeki plan ve projelerin içeriği hakkında ciddi bir gizem söz konusu. Önümüzdeki süreçte Kastamonu'da yapılması planlanan 'Gastronomi Festivali' başlıklı bir etkinlik için hazırlık yapan DMKİ üyelerinin, şuanda proje aşamasında olan etkinlik takviminin, program detaylarının belirlenmesi ve bütçelendirilmesi konusu üzerinde çalıştığını öğrendim. Allah zihin açıklığı versin. İnşallah önümüzdeki günlerde basın aracılığıyla bir bilgilendirme toplantısı yapılır da biz de neyin ne olduğu konusunda fikir sahibi oluruz.

VALİ KARADENİZ'DEN BİRLİK BERABERLİK VURGUSU

Toplantıda konuşan Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, açıklanan projelerin tam anlamıyla uygulanabildiği taktirde Kastamonu turizmine çok önemli katkılar sağlayacağını ifade ederek, düzenlenecek olan etkinliklerin tüm Türkiye'ye duyurulması anlamında çok önemli çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. Birlik ve beraberlik vurgusu yaparak bu anlamda hazırlanan projelerde fikir birliğine varılması gerektiğini ifade eden Vali Karadeniz; 'Biz burada dünyanın en güzel etkinliğini de yapsak eğer bunu Ankara'ya, İstanbul'a, İzmir'e ve Antalya'ya duyuramıyorsak bunun hiç bir anlamı yok. Zaman zaman ilimizde gastronomi etkinlikleri yapıldı. Önemli olan onlardan çok daha farklı çok daha bilinen bir etkinlik ortaya koymak. Hedefimiz bu olmalı' diye konuştu.

DÜNYA MİRAS LİSTESİ...

Kastamonu'da faaliyet gösteren 7 ayrı turizm derneğinin halen aktif olarak hizmet verdiğini düşünürsek yeni oluşturulan bu topluluğun turizmi geliştirme konusunda atacağı adımları büyük merakla bekliyoruz. Biz ecdat yadigarı kültür hazinelerimize ve kendi miraslarımıza sahip çıkamazken dünya mirası listesine girebilmemiz ne kadar mümkün?

Turizmi bir bütün olarak değerlendirip projelerimizi bu yönde hazırlamamız gerekirken biz hep günü kurtaracak etkinlikler peşinde koşuyoruz. Bence Kastamonu'da gastronomiden önce ciddi bir konaklama sorunumuz var. İlimizdeki otel, konak, misafirhane ve pansiyon sayımızın son derece yetersiz olduğunu düşündüğümüzde bizler günübirlik ve münferit turist gruplarından ziyade konaklamalı tur sayılarını nasıl artırabiliriz sorusuna cevap aramalıyız. Bu soruya cevap araması gereken sözüm ona turizm derneklerimizin saygıdeğer başkanlarını bir kez göreve çağırıyorum.

PAMUK ELLER CEBE

Bugüne kadar sadece Kastamonu Valiliği ve Kastamonu Belediyesi tarafından desteklenerek organize edilebilen etkinliklerin bundan sonraki finansmanı ile ilgili de ciddi sıkıntılar yaşayacağız anlaşılan. Valilik bu tip etkinlikler için sınırlı bir bütçe ayırabilirken işin neredeyse bütün yükünü hep Kastamonu Belediyesi omuzluyordu. Galip Vidinlioğlu başkanlığında yeniden şekillenen ve kaynak yaratma noktasında ciddi sıkıntıların yaşandığı Kastamonu Belediyesi'nin bundan sonraki süreçte bu tip etkinliklere olan desteğinin de mecburen azalacağı aşikar. Galip başkan bu konuda üzerine düşeni fazlasıyla yapar sorun yok ama imkanlar belli. Durum böyle olunca da yeni destekçilere ihtiyaç duyacağız. Vali Yaşar Karadeniz'in de toplantıda gündeme getirdiği sponsorluk desteği ve bütçe belirleme konusunda (S)uskun ve (T)utkun (K)astamonulular olarak tanımladığım STK'lara büyük görevler düşüyor. Bugüne kadar bu tip etkinliklerde sadece kurdele kesimlerinde ve gala yemeklerinde boy gösteren STK'ların bundan sonraki süreçte 'Pamuk eller cebe' sloganıyla bu organizasyonlara tam destek vererek ön planda olmalarını arzuluyoruz. Fotoğraf karelerinde, gazete küpürlerinde ve dergi sayfalarında kalan icraat söylemlerinin artık gerçeğe dönüşüp hayat bulmasını arzuluyoruz. Şimdi çoğunu eleştirip karşılarında muhalefet yapıyor gibi göründüğüm STK başkanlarımızın, icraata geçtikleri günden itibaren de aynı hassasiyetle arkalarında dimdik durmasını da bilirim.

Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi topluluğunun çok değerli üyelerine sesleniyorum. Doğa, Kültür, Din ve Gastronomi alanında henüz keşfedilmemiş bir sürü cevheri bünyesinde bulunduran bu kadim şehrin turizm alanında gelişmesi, turizm çeşitliliğinin arttırılması ve belki de Dünya Mirası Listesi'ne girebilmesi anlamında sizlere çok büyük görevler düşüyor. Aldığınız bu sorumluluğun önemini bilerek, 'Dünya Mirası Kastamonu' cümlesinin anlamını içinize sindirerek hareket etmenizi rica ediyoruz. Yaptığınız çalışmalarda önünüzü tıkayan, elini taşın altına koymaktan kaçınan her kim olursa olsun hiç fark etmez bunu sesli bir şekilde dillendirmenizi istiyoruz.

Bize işi düşünce değil, yolu düşünce iş yapacak insanlar lazım.

Her Şey Kastamonu İçin...

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV