banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
24 Mayıs 2019 Cuma

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eski’den yeni bir eser: KASTAMONU BASININDA SAFRANBOLU

12 Haziran 2018, 12:05
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eski’den yeni bir eser: KASTAMONU BASININDA SAFRANBOLU
Mehmet SAYAN
Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Y. Dizdar  Kastamonu Basınında Safranbolu” adlı eserin sunuş bölümünde: “Yard. Doç. Dr. Mustafa Eski Hocamızın 1882-1926 yılları arasına ilişkin Kastamonu Basını’nda Safranbolu yazıları derlemesini Vakfımıza armağan etmesi üzerine basımını büyük bir memnuniyet ve onurla üstlendik. Kentimizin yüzyılların imbiğinden süzüle gelen yaşama sanatının müstesna örneklerini oluşturan bu değerli çalışmanın içerdiği yüzlerce belge ve bilgi yaşayan tarihimiz geleceğe mirasımızdır” diyor.

Mustafa Eski, eserinin önsöz bölümünde eserin yazılış amacını şöyle açıklıyor: “Safranbolu bozulmayan kültürü ve mimarisiyle eski bir şehir. Bu özelliğinden dolayı dünyanın önemli kültür mirası şehirleri arasında yer alıyor. Yeni araştırmalar yaparak bu kültür mirasına katkı sağlamamız gerektiğine inanıyoruz.”

Eser: Eğitim, ekonomi, sağlık, sosyal hayat, Safranbolu’dan haberler, yazarların görüşleri ve Kastamonu vilâyet salnâmelerinde Safranbolu başlıklı bölümlerden oluşuyor. Mustafa Eski’nin araştırmalarının sınırının 1882- 1926
yıllarını kapsamasının sebebi, Cumhuriyet kurulduktan sonra idari yönden yapılan yeni düzenlemeler kapsamında Safranbolu’nun 1926 yılında Kastamonu’dan ayrılarak Zonguldak’a bağlanmasıdır.


Eğitim bölümünde ilginç bulduğum olay, Safranbolu’da 1. Dünya Savaşı yıllarında açılan lisenin 1924 yılında öğrenci azlığından kapatılması sebebiyle ilçede tepkiler doğmuş,  bu çerçevede üst makamlara şikâyetler iletilmiş, telgraflar çekilmiş ve ilçede 7000 kişini iştirakiyle büyük bir miting yapılmıştır. O günün şartlarında yapılan bu miting takdire şayandır.

O yıllarda okulların masraflarının genel bütçeden değil, mahalli kaynaklarla karşılandığını öğreniyoruz. Kastamonu Sanayi Mektebi’ne Safranbolu’da halktan toplanan yardımın dökümü de kitapta verilmiş.

Ekonomik hayata yön veren kerestecilik ve dericiliğin halkın önemli gelir kaynaklarından olduğunu öğreniyoruz. Aralarında Safranbolu’ya adını veren safranla, tütün ve bağcılık zirai hayatta önemli yer tutuyor.

Safranbolu’da yaz aylarında halk bağlara göçmektedir. Edebiyatımızın önemli yazarlarından olan İsmail Habib Sevük, 1914-1918 yıllarında Kastamonu Sultanisi’nde edebiyat öğretmenidir. Sevük, Açıksöz’de yazdığı yazılarında Safranbolu’ya yaptığı gezi intibalarını ve bağa göçme olayını da ele almış: “Safranbolulular, seneyi ikiye bölerek yazı bağlarda, kışı kasabada geçirmektedirler. Bağlar, denilen semt Safranbolu büyüklüğünde ikinci bir kasabadır. Bağlardaki evler, şehirdeki evlerden daha güzeldir. Eski kasabanın ruhunda derin bir melâl, bağların ruhunda ise pek aşikâr bir gurur var.”

Değerli araştırmacı- yazar Yard. Doç. Dr. Mustafa Eski’yi bu güzel eser için kutluyorum. Ayrıca eseri bastırarak kültür hayatımıza kazandıran Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı’na da tebriklerimi sunuyorum.

(1)   Kastamonu Basınında Safranbolu  / Yard. Doç. Dr. Mustafa Eski

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Yayınları:3

Özer Matbaa- Servet Özer  / Gazipaşa Cad. 26/B KARABÜK

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV