Müzik indir

28 Eylül 2020 Pazartesi

Yaşlı insanlarımızın intiharlarını önlemek için nasıl yardımcı olabiliriz?

16 Eylül 2020, 09:36
Yaşlı insanlarımızın  intiharlarını önlemek için  nasıl yardımcı olabiliriz?
Yiğit DAİMSELAMET

Her geçen gün artan vakalar ve ölümler, risk grubu olarak yaşlılarımızı daha fazla etkilemektedir. Yaşlı insanlar, virüs sırasında intihar için daha büyük risk altında olabilirler. Yaşlı yetişkinlerin ve altta yatan ciddi tıbbi sorunları olan kişilerin, COVID-19 hastalığından ciddi etkiler geliştirme riskinin daha yüksek olduğu belgelenmiştir. Buna istinaden birçok yaşlı yetişkin sosyal mesafelerini korumaktadır. Sosyal mesafe, insanları fiziksel olarak güvende tutmak içindir. Bununla birlikte, sosyal mesafenin dezavantajı, kişiler arasında yalnızlığı ve izolasyonu arttırmasıdır. Bunun intiharla ilişkisi ise; başkalarından kopuk ve sosyal izolasyon hissi yaşayan yaşlı yetişkinler intihar için daha büyük risk taşır. Virüsten önce bile 85 yaş üzeri insanların intihar oranları yüksek olduğuna dair çalışmalar da mevcuttur.

Bu nedenle, intihar riski taşıyan yaşlı yetişkinlere yardım etmek için gerekli bilgilere sahip olmanız çok önemlidir. İlk olarak risk faktörlerini bilmeliyiz. Depresyon, anksiyete, alkol ve diğer madde kullanım bozuklukları gibi zihinsel sağlık koşulları, demans gibi durumları bilmeli ve düzenli bir şekilde takip edilmelidir. Uzun süre yalnız kalmak ve izolasyon duygusu yaşamak risk faktörüdür. Yaşlı yetişkinlerin pandemi sırasında sosyal olarak bağlantıda kalmalarına yardımcı olmalıyız. Öz bakımını gerçekleştiremeyen bireyler, aşırı ağrılı ve fiziksel rahatsızlıkları olan yaşlılar risk grubunun içinde yer almaktadır.

İyi gözlem mutlaka riski önler. Bazı uyarılara dikkat etmelisiniz. Arkadaşlardan uzaklaşma ve daha önce zaman geçirdiği hobiler, spor, fiziksel yakınlık gibi eğlenceli aktivitelerden uzak kalıyorsa, amacını yitirmişse, mallarını başkalarına vermek de dahil bir vasiyetname gibi düzenlemeler yapıyorsa, ölümle veya ölmekle sürekli meşgul oluyorsa ve kronik rahatsızlık ya da eşinin ölmesi gibi son yaşam değişiklikleri yaşadıysa bu durumlarda mutlaka dikkat etmeli ve desteğinizi hissettirmelisiniz.

İntihar korkutucudur ve insanlar bu konu hakkında genelde konuşmak istemezler. İntihar riski taşıyan bireylere, yanlış olduğu gerekçesiyle bir şey söylemekten ya da yapmaktan korkabilirler. Sonuç olarak hiçbir şey söylemeyebilirler. Ancak bu, intihar düşüncelerini yaşayan kişiyi kendi başına bırakma etkisine sahiptir ve bu da intihar riskini artırır. İntihar hakkında konuşmak aslında yardımcı olur. Endişe duyabileceğiniz yaşlı yetişkinlerle intihar hakkında konuşmanın bazı yolları vardır. “Hayatın artık senin için bir seçenek olmadığını düşünüyor musun?”, “Kendinize zarar verme düşünceleriniz oldu mu?”, “Evde silah var mı?”, “İlaç kullanıyor musun, düzenli mi alıyorsun?”, “Sık sık yalnız mısın?”. Bu sorular iletişimizi sağlayabilir ama bu gibi durumlarda bir uzmandan yardım almalısınız.

Bazen tıbbi sorunlar akıl sağlığı sorunlarına neden olabilir. Tedavi edilebilecek tıbbi nedenleri ortadan kaldırmak için yaşlı yetişkinin doktorlar tarafından kontrol edilmesine yardımcı olmak önemlidir. Bir aile ferdiyseniz, sevdiklerinize randevularına kadar eşlik etmek ve endişelerini paylaşmak elbette yardımcı olacaktır. İntihara meyilli veya depresif yaşlı yetişkinlerin, ruh sağlığı uzmanlarıyla bağlantı kurmalarına yardımcı olun.

İntihar eğer zamanında fark edilirse, önlenebilen toplumsal bir sorundur. Yaşlılıkta ortaya çıkan fiziksel, ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunların kesinlikle değerlendirilmesi gerekmektedir. Her koşulda desteklenmeli ve yaşam ile bağlantılarının devam ettirilmesi gerekmektedir. Yaşlı yetişkinlerin en önemli problemlerinden biri de maddiyattır ve bu konuda güvence ararlar. Depresyona bağlı intiharların azalması için yaşlılara hizmet ve aktivitelerin arttırılması gerekmektedir. Aile her zaman onların yanlarında olmalı ve desteğini hiçbir zaman çekmemelidir. Bizim için çok sıradan bir görüşme zannettiğimiz durum, onlar için çok büyük bir beklentinin zaferi olabilir. Bizi telefonla arayacak diye beklerler, yolumuzu gözlerler, en güzel dualarını bizler için ederler. Pandemiden dolayı ne kadar uzak kalsak da gönül bağlarımızı her daim yakın tutalım. Sağlıkla kalın.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV