Müzik indir

20 Ocak 2021 Çarşamba

MHP, ittifaka sadık

'Tek benzerliği ismi'

Kastamonulu pastırmacılar, “pastırma polemiği”ne son noktayı koydu

07 Ocak 2021 Perşembe 10:46
'Tek benzerliği ismi'
 

ÜNLÜ Gurme Vedat Milor’un Twitter’da yaptığı anket sonrası yeniden alevlenen ‘Kayseri pastırması mı, Kastamonu pastırması mı?’ tartışmasına Kastamonulu pastırma ustalarından cevap geldi. Pastırma ustaları, Kastamonu pastırmasının doğallığından bahsederken, ankette ‘Kayseri pastırması daha iyi’ cevabını verenlerin Kastamonu pastırmasını tatmadıklarını vurguladılar. Kastamonu pastırmasının en büyük farkının sayvan denilen kurutma yerlerinde, doğal koşullarda kurutulması olduğunu aktaran pastırmacılar, Kayseri pastırmasının ise endüstriyel kurutma yöntemi ile kurutulduğuna dikkat çekti.

“PASTIRMAMIZ TAMAMEN EL EMEĞİDİR”

Nasrullah Meydanı’nda uzun süredir pastırma sattıklarını kaydeden Ayhan Ekicioğlu, Kastamonu pastırmasının kalitesine işaret ederek; “Çemenimizi daha kaliteli, burçak değil de hakiki çemenden yapıyoruz. Sarımsağımız zaten Taşköprü Sarımsağı’nın aroması daha fazla olduğu için pastırmaya ayrı bir tat katıyor. Kurutma yöntemimiz tamamen doğal, asırlardır aynı yöntemle kurutuyoruz. Et tuzlanır, 3 gün durduktan sonra yıkanır. Sayvan dediğimiz yerlere çamaşır gibi asarız. Orada hava yardımıyla kurutulur. 1 ay, 45 gün içinde yavaş yavaş kendi halinde kurur. Et kuruduktan sonra üzerine çemen süreriz. Bir hafta çemeni ile beraber üzerinde kalır. Sonra da afiyetle yenir, tüketilir. Kayseri pastırmasından bir farkı da; Kastamonu pastırması az üretilir. Kayseri’deki gibi seri üretim yapamayız, fabrikasyon bir şekilde değil. Bizde kuşaktan kuşağa, bu ustalık aktarılıyor. Bizim pastırmamız tamamen el emeğidir” dedi.

“EN BÜYÜK FARKIMIZ DOĞAL KURUTMAMIZ”

45 yıldır pastırma üreticisi olduklarını dile getiren Ayberk Karaosmanoğlu ise, Kastamonu pastırmasının Kayseri pastırmasına göre çok daha doğal olduğunu vurgulayarak; “Kastamonu pastırmasının Kayseri pastırmasından en büyük farkı etlerimizin doğal olması, yaylalarda yetişmiş olan danalardan temin edilmesidir. Bir de diğer büyük farkımız doğal güneşli havada kuruması. Kayseri’de ise sanayi, fabrikasyon usulüyle fırınlarda 2-3 gün içerisinde hızlı bir şekilde kurutulur. Bizim bir pastırmamız 2 veya 3 ay içerisinde kuruyor. Çemenimiz, etimiz, kurutma yöntemimiz kısacası her şeyimiz doğal. Kayseri, tekstil yapar gibi çok aşırı, büyük bir çapta üretim yapıyor. İşin sırrı; 45 yıllık tecrübemiz. Pastırmamızın ana malzemesi yayla danasının eti, doğal çemenimiz, Taşköprü Sarımsağımız ile birleşince ortaya şahane Kastamonu pastırması çıkıyor” diye konuştu.

“REİSİMİZ DE BİZİM PASTIRMAMIZIN TADINI BİLİYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘mantıda Kayseri, pastırmada Kastamonu’ sözlerini de hatırlatan Karaosmanoğlu, şunları söyledi; “Reisimiz de bizim pastırmamızın farkını, tadını biliyor. Artık üretimimiz arttı. Türkiye’nin 81 iline pastırma gönderilmeye başlandı. Eskisi gibi sadece Kastamonu’ya göre üretmiyoruz. Sayvan dediğimiz kurutma kabinlerini büyüttük. Şu an ülkenin 81 iline Kastamonu pastırmasını sunuyoruz. Kayseri pastırmasına alışık olan vatandaş bizim pastırmamızı yiyince ‘ben hayatımda pastırma yememişim’ diyor. Bizim pastırmamızı yiyince farkımızı görüyorlar. Dışarıdan sipariş isteyen adam 250 gram alıyor, deniyor, lezzetini beğeniyor. Sonra 5-10 kilo sipariş veriyor. Git gide sipariş ağımız genişliyor, daha geniş kitlelere hitap ediyoruz.”

“KAYSERİ’NİN ADI, KASTAMONU’NUN TADI VAR”

Pastırma polemiğine girmenin gereksiz olduğunu düşünen 4’üncü kuşak pastırma ustası Ali Korkoroğlu da, Kayseri pastırması ile Kastamonu pastırmasının istikametinin farklı olduğunu belirterek; “Kayseri, tamamen endüstriyel bir üretim yapıyor. Hızlandırılmış bir şekilde piyasaya sürüyor. Ama biz Kastamonulu pastırmacılar olarak pastırmayı tuzluyoruz ve açık alanda kurutuyoruz.  Bu yöntem etin doğallığını bozmuyor, güneşte yavaş yavaş kuruyor. Bizim pastırmamız en aşağı 1 ayda kuruduğu için daha lezzetli oluyor. Kayseri’nin adı var, Kastamonu’nun tadı var. Kayseri ile en ufak bir benzerliğimiz yok, sadece bir tek nokta var; ikisinin de ismi pastırma. Kastamonu pastırması; pastırmadaki son lezzettir. Kastamonu, pastırmada lezzetin başkentidir. Vedat Milor’ün anketinde Kayseri’ye oy kullanan arkadaşlar, bizim pastırmamızın tadına bakmamıştır. Kayseri pastırması Doğrama şekli bakımından, fırında kurutuyor, presle suyunu atıyor ve kurutuluyor. Kayserililer etin posasını satıyor. Bizim pastırmamızı yiyen insanlar, Kayseri pastırmasının kayış gibi olduğunu söylüyor. Bizim pastırmamızın rengi de kırmızı değildir. Kuruyunca et siyahlaşıyor, bu da doğallın en büyük göstergesidir” ifadelerini kullandı. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Anahtar Kelimeler: Tek Benzerliği Ismi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV