Sivas da başvurdu

Sivas'ta pastırmacılar; coğrafi işaret almak için Türk Patent Enstitüsüne başvuruda bulundu

Sivas da başvurdu

Sivas'ta  pastırmacılar; coğrafi işaret almak için Türk Patent Enstitüsüne başvuruda bulundu. Hali hazırda Kastamonu ve Kayseri'nin pastırması tescilli durumda bulunurken; başvurunun uygun görülmesi durumunda pastırmayı tescilleyen şehir sayısı üçe yükselecek.

 Kastamonu ve Kayseri arasındaki 'pastırma' tartışması sürerken; Sivas atağa geçti. Sivaslılar, sofraları süsleyen Sivas pastırmasının lezzeti konusunda da iddialı. Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu Sivas pastırmasının coğrafi işaret tescili için başvuruda bulunduklarını söyledi. Denetim aşamasında olan Sivas Pastırmasının ilerleyen günlerde tescillenmesi bekleniyor.

''USTALARIYLA ÖVÜNÜYORLARDI''

  Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Türkiye’nin her tarafında Sivaslı pastırma ustalarının olduğunu söyleyerek, “Pastırmanın eti birinci kalite olmazsa pastırma olmaz. Lezzet anlamında değişiklikler var, bu da yapan usta ile ve hayvanın meralarda yediği otla alakalı. Bütün pastırmalar kalitelidir. Bizim Sivas pastırmasını yapan ustalar Sivas’ın Kızılcaköy’ün de yetişmişlerdir. Türkiye’nin her tarafında, bütün kombinelerde bizim ustalarımız vardır. Emekçi dediğimiz insanlar onlardır. Onların sayesinde bu pastırmacılık çok gelişti. Kayseri başta olmak üzere bu işin patronluğunu yapan fabrikalar kuruldu. Kastamonu, Afyon ve Adapazarı ve Sivas’ta var. Sivas daha önce ustalıklarla kendini övünüyordu. Şimdi Sivas’ta da 10 taneye yakın pastırma fabrikası var. Biz bu işten çok memnunuz ve yakın zamanda bu işi daha da geliştireceğiz. Ticari anlamda büyük şehirlere açılmaya başladık” dedi.

  “EN İYİ PASTIRMA SİVAS’INDIR”

  Abdulkadir Hastaoğlu, en iyi pastırmanın Sivas’a ait olduğuna değinerek, “En iyi pastırma Sivas’ındır. Herkes kendi ilini söyler biz de tabii ki kendi ilimizi söylüyoruz ve buna güvenerek coğrafi işaret tescili için müracaatımızı yaptık. Ürünümüze güvenmesek bu girişimde bulunmayız. Her ne kadar Kayseri ve Kastamonu olsa dahi biz bu işin en başı olan imalatında, merasında, et imalatında ve hepsinde varız. Ticari olarak çok fazla ileriye gidemesek de kalite olarak bir numara Sivas diyorum. Fiyatlarımız da çok fazla artmadı. Normal seyrinde devam ediyor” ifadelerini kullandı. (İha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER