Ömrünü engelli bireylere adadı

Kastamonu’da, lise döneminde komşusunun engelli çocuğunu gördükten sonra etkilenen ve onların yaşamlarını kolaylaştırmak için usta öğretici olan 35 yaşındaki Meral Emine Menteş, engelli öğrencilere el becerilerinin gelişmesi adına verdiği el sanatları kursunun yanı sıra müzik, resim, eğitimleri de veriyor

Ömrünü engelli bireylere adadı

Kastamonu’da, lise döneminde komşusunun engelli çocuğunu gördükten sonra etkilenen ve onların yaşamlarını kolaylaştırmak için usta öğretici olan 35 yaşındaki Meral Emine Menteş, engelli öğrencilere el becerilerinin gelişmesi adına verdiği el sanatları kursunun yanı sıra müzik, resim, eğitimleri de veriyor.

Engelli çocukları daha iyi anlayabilmek adına önce çocuk gelişimi okuyan, ardından ise sağır ve dilsiz öğrencilerle daha iyi anlaşabilmek için işaret dili eğitimi de alan Menteş, engelli çocuklarla yeri geldiğinde ders yapıyor, yeri geldiğinde onlarla oyunlar oynayıp beraber film izliyor. “Dünyaya bir daha gelsem yine engelli öğrencilerimiz için öğretmen olmak isterdim” diyen Meral Menteş, yaptığı çalışmalarla çok sevdiği öğrencilerini topluma kazandırmayı hedefliyor.

MENTEŞ; “KOMŞUMUZUN ENGELLİ ÇOCUĞUNDAN ÇOK ETKİLENDİM”

Lise 2’nci sınıfa gittiği dönemde kapı komşularının engelli bir çocuğu olduğunu söyleyen Meral Menteş, “Komşumuz engelli çocuğuna bakmakta çok zorlanıyordu. Bu durum beni çok etkilemişti. Engelli bir çocuğunuz var ise bir nevi eliniz kolunuz bağlanıyor gibi bir durum ortaya çıkıyor. Çünkü bu çocuklarımıza ne kadar bir şeyler öğretebilirsek hem ailelerine hem de çocuklarımıza yardımcı olabilirim diye düşündüm” dedi.

“ÖĞRENCİLERİM İÇİN İŞARET DİLİ ÖĞRENDİM”

El sanatları bölümünü bitirdiğini kaydeden Meral Emine Menteş, “El sanatları bölümünden mezun olduktan sonra çocuklarımızı daha iyi anlamak, onlarla daha iyi iletişim kurabilmek için çocuk gelişimi bölümü okudum. Tabi bu da yeterli değildi benim için. Çünkü bu özel çocuklarımız içinde sağır ve dilsiz olan çocuklarımız var ki bunlarla iletişim kurabilmek de çok önemli. Onlar için de işaret dili öğrendim” diye konuştu.

“ONLAR MUTLU OLUNCA BEN DE MUTLU OLUYORUM”

Özel çocuklarla beraber bir şeyler yapmaya çalıştıklarına dikkat çeken Menteş, “El sanatları işi yapıyoruz. Hediyeler yapıyoruz. Kitap okuyoruz, film izliyoruz. Çeşitli oyunlar oynuyoruz. Kendimizi tanımaya çalışıyoruz. Onlara bir şeyler öğretmeye, normal hayatta zorlanmamaları için onları Kadı Dağı Özel Halk Eğitim Merkezi olarak Bakanlığımızın da destekleri ile sosyal yaşama hazırlamaya çalışıyoruz. Belki çok fazla kendilerini ifade edemiyorlar ama her birinin hayalleri, hedefleri var. Onlar mutlu olunca ben de çok mutlu oluyorum. Onların hayallerine, mutluluklarına bir nebze de olsa dokunabiliyorsam ne mutlu bana” ifadelerini kullandı.

CANTEKİN; “BURADA PEK ÇOK EL SANATI ÖĞRENDİM”

Kadı Dağı Halk eğitim Merkezi’nde öğrenim gören Pınar Cantekin ise kursa gelip öğretmenleri ile tanıştığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Okula geldiğinde daha keyifli zamanlar geçirdiğini ifade eden Cantekin, şunları dile getirdi; “Arkadaşlarım ile vakit geçirmeyi çok seviyorum. Burada pek çok el sanatı yapmayı öğrendim. Burada sadece el sanatı değil aynı zamanda oyunlar da oynuyoruz. Müzik dinliyoruz. Çok eğleniyoruz. Arada film de izliyoruz. Kitap okuyoruz.” (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
YORUMLAR
CAFER CANTEKİN çok
CAFER CANTEKİN çok - 1 hafta Önce

Çok tesekkur ederiz iyiki varsınız ALLAHIM sağlık lı ömürler versin sağolunuz

SIRADAKİ HABER