Müzik indir

21 Ocak 2021 Perşembe

MHP, ittifaka sadık

Odun kıymete bindi

HAVALARIN soğumasıyla birlikte sobalar da yakılmaya başladı

29 Aralık 2020 Salı 10:30
Odun kıymete bindi
 

HAVALARIN soğumasıyla birlikte sobalar da yakılmaya başladı. Ancak odun fiyatını duyan, dönüp bir daha bakıyor. Geçtiğimiz sene 500 TL civarında olan yakacak odunun ton fiyatı bu sene 750 TL’ye fırladı. Oduna ton başına, geçen seneye oranla yaklaşık 200 TL zammın gelmesine şaşıran vatandaşlar, bir ton yerine 30 kiloluk çuvallar ile odun alabiliyor.

“GEÇEN SENE ODUNUN TONU 500-550 CİVARINDAYDI”

Geçtiğimiz sene ton fiyatı 550 TL olan odunun bu sene pandemi ve ekonominin etkisiyle fırladığını belirten Kale Ticaret sahibi Nihat Güleç; “Dar gelirli vatandaşlar artık odunu tonla alamıyor. Biz de çuvallara bölüp 25 kilo civarında satıyoruz” dedi.

Güleç, piyasadaki odunun ton fiyatının 750 TL olduğunu ancak kendilerinin 650 TL’ye sattığını dile getirerek şöyle konuştu; “Önceki senelerde odunun tonu 500-550TL iken bu sene 750TL’ye çıktı. Ekonomik durumlar odun fiyatlarını da etkiliyor. Akaryakıta, ulaşıma zam gelmesi, ihaleler bu artışta etkili. Açılış fiyatları bu yıl ton başı 200-250TL’den açılacaksa 300-350 TL’den açılıyor. Bu her yıl değişir, odun borsası gibi bir şey. Halkın doğalgaz kullanmayan kısmının çoğunluğu zaten orta gelirli insanlar. Onlar da ton alamadıkları için çuval çuval odun alıyorlar. 25-30 kg gelen çuvallar 15-18TL arası oluyor, fiyatlar odununa göre değişiyor. Meşe, gökçe ağaç gibi odunlar daha uzun süre yandığı için biraz daha pahalı. Çam ağacı odunları biraz daha ucuz mesela. Kalite farkı. Biz şu an bir ton odunu biz 650 TL’den satıyoruz. Vatandaşın durumuna göre 500 TL’ye sattığımız da oluyor, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kastamonu’daki restoranlar ve fırınlar da dâhil her yere ton hâlinde odun satıyoruz. Vatandaş doğalgazlı evde şömine de kullanabilir, dağa pikniğe gittiğinde kullanabilir, yaz-kış ihtiyaç sonuçta. Satış sıkıntıları virüs illeti bitmediği sürece sona ermez.

“DEVLETİN KÖMÜR GİBİ, ODUN YARDIMI DA YAPMASI GEREK”

Ahşap evlere doğalgazın verilmediğini ve Kastamonu’nun yüzde 40’lık kesiminin tarihi ve ahşap binalardan oluştuğunu aktaran Güleç; “Kastamonu tarihi bir yer. Şehirdeki evlerin yüzde 40’ı sobalı. Biz de vatandaşa hizmet vermeye çalışıyoruz. Orta gelirli insanların odun temin edebilme durumu hâlâ zayıf. Muhtarlıklar mı iyi çalışmıyor yoksa sosyal yardımlaşma mı iyi değil bilemem. Sosyal yardımlaşma kurumları veya muhtarlıklarca orta gelirli insanların tespit edilmeli. Mesela biz muhtarların belirlediği orta geliri olan insanlara kendimiz de yardımcı olmaya çalışıyoruz. Kendimiz de biraz katkı vermiş oluyoruz. Sosyal Yardımlaşma ve muhtarlar vasıtasıyla özellikle kış aylarında durumunu gelirini ikametgâhlarını muhtarlarımız zaten biliyor. Bunların tespit edilip hayırsever insanların yardımcı olması gerekiyor. Ayrıca Suriyeliler Afganlar var alamıyorlar, iş güç yok. Bu konuda bir destek gerekiyor. Kömür yardımı yapılıyor ama biz odun temini yapıldığını kömür kadar görmedik. Devletin odun temini gibi bir çalışması şuan yok. Bu konuda da bir çalışma yapılmalı. Neticesinde odun her yerde şart. Banyosunda vatandaş odun kullanmak zorunda kömür kullanamaz ki. Bir de bu odunu 365 gün devamlı banyosunda odun kullanmak zorunda. Kastamonu’da tarihi evler ahşap evler çok, konaklar çok, çoğunda da doğalgaz yok. Doğalgaz verilmediği için de odun yakmak mecburiyetindeler. Mesela sanayiler atık yağları yakamıyor çünkü yasak. Arabaları soktukları yerler de ısınmıyor adam akıllı doğalgazla. O sebeple şuanda odun yakmak zorunda. Odun her zaman, her yerde lazım.” (Zehra Beyza Güler )

Anahtar Kelimeler: Odun Kıymete Bindi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV