Nafaka mağdurları Ankara yolcusu

Bir günlük evliliği sonrasında mahkeme kararıyla eşine nafaka ödemek zorunda kalan Mustafa Duman ve nafaka mağduru Dursun Türkan, yaşadıkları sıkıntıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a duyurmak için Kastamonu’dan Ankara’ya yürümeye başladı

Bir günlük evliliği sonrasında mahkeme kararıyla eşine nafaka ödemek zorunda kalan Mustafa Duman ve nafaka mağduru Dursun Türkan, yaşadıkları sıkıntıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a duyurmak için Kastamonu’dan Ankara’ya yürümeye başladı.

Kastamonu’nun merkeze bağlı Pehlivan köyünde yaşayan 32 yaşındaki Mustafa Duman, sosyal medyadan tanıştığı Ayşe ile iki yıllık birlikteliğin ardından 2017 yılının Ekim ayında evlendi. Eşinin yüzünü sadece nikah günü görebilen Mustafa Duman, ailesi ile birlikte İstanbul’a döndükten sonra bir daha haber alamadığı gerekçesiyle eşine boşanma davası açtı. Duman, davanın görüldüğü sırada aylık 700 TL nafaka ödemeye mahkum edildi. Duman, aynı durumundan dolayı sıkıntı yaşayan Dursun Türkan ile birlikte yaşadıkları haksızlığı duyurmak için dün Kastamonu’dan Ankara’ya yürümeye başladı. Yaklaşık 60 kilometrelik yürüyüşün ardından Çankırı’nın Ilgaz ilçesine ulaşan ikili, Kastamonu-Ankara karayolunda yürüyüşünü sürdürüyor. 250 kilometrelik yürüyüşün ardından Ankara’ya ulaşacak Duman ve Türkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek istiyor.

DUMAN; “MAĞDURİYETİMİ ANLATMAK İÇİN YÜRÜYORUM”

Daha önce de Kastamonu’dan İstanbul’a yürüdüğünü belirten Mustafa Duman, “8 İl’de 9 gün konaklayarak Cumhurbaşkanımızın huzuruna çıkmayı arzu etmiştim ama görüşemedim. 23 Nisan Çocuk Bayramında Sayın Cumhurbaşkanımızın katıldığı törene katıldım. Daha sonra Taksim Cami açılışına katıldım. En sonunda da Kule açılışı vardı, bu açılışa da katıldım ama görüşemedim. Orada yağan yağmur nedeniyle ıslandım, biraz da hasta oldum. Allah’ı şükürler olsun kalbim attığı sürece davamı devam ettireceğim. Şu anda da 250 kilometrelik Kastamonu’dan Ankara’ya yürüyüş gerçekleştiriyorum. Ben, Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmek istiyorum. İnşallah sesim duyulur. Şu anda bir haksızlık yaşıyorum. Bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanımız, kabul etmeleri durumunda görüşmek istiyorum” dedi.

1 gün evli kaldığım resmi nikahlı eşine her ay 700 TL nafaka ödediğini söyleyen Duman, “Hatta İstanbul’a yürüdüğüm için 1 aydır yollardaydım. Karşı tarafın avukatı beni hiç aramadı. Dün yeniden beni aramaya başladı. Kendi lehine benden para istiyor. Seni, televizyonlarda kurtaramaz diye beni hem tahrik ediyor hem de tehdit ediyor. Kapıma icra göndereceğini söyledi. Halen bu olayla uğraşıyorum. 1 aydır beni aramamıştı, basında bir süre bu konu işlenince beni arayamamışlardı. Yeniden aramaya başladılar. Ben, İstanbul’dan Kastamonu’ya döndüğümde tekrar beni arayıp rahatsız ediyorlar. Benim, mağduriyetim halen devam ediyor. Bu yüzden Kastamonu’dan Ankara’ya kadar mağduriyetimi anlatmak için yürüyeceğim” şeklinde konuştu.

“DAVAMDAN VAZGEÇMEYECEĞİM”

Önceki yürüyüşünde kendisini haberlerde izleyen başka bir nafaka mağduru arkadaşının bu yürüyüşe katılmak istediğini anlatan Duman, şunları kaydetti: “Allah’a şükür yalnız değiliz. İnşallah ikimiz birlikte Ankara’ya kadar yürüyeceğiz. Pazartesi’ye kadar Ankara’ya ulaşmayı hedefliyoruz. Gerekli birimlere, gerekli mercilere başvuruda bulunacağım ve yaşadığım sıkıntıları anlatacağım. Mağduriyetimizin giderilmesi adına yürüyüşüme devam edeceğim, davamdan vazgeçmeyeceğim. Bu yürüyüşlerde benim gibi bir sürü mağdur insanları gördüm. Daha önce Kastamonu’dan İstanbul’a yürüdüğümde insanların yollara döküldüğünü gördüm. Nafaka mağdurlarını gördüm. Bunları duydukça vicdanım el vermedi. Benim gibi mağdur olan bir sürü insan var. İnşallah rabbim yolumuzu hayırlı eğlesin.”

TÜRKAN; “ESKİ EŞİM ÇOCUKLARIMIN YÜZÜNÜ BANA GÖSTERMİYOR”

Eski eşinin çocuklarını görmesine izin vermediğini iddia eden Dursun Türkan ise, “Zonguldaklıyım fakat Gebze’de ikamet ediyorum. 8 yıldır çocuğuma nafaka ödemekteyim ve 10 yıldır da çocuğumu göremiyorum. Her görmeye gittiğimizde eski eşim başka illere gidiyor, çocuğumu benden kaçırıyor. Ben, Sayın Cumhurbaşkanıma buradan seslenmek istiyorum, bu yasanın düzelmesini istiyoruz. Tek mağduriyetimiz budur” ifadesini kullandı.

“HER ÖDEDİĞİM NAFAKAYI ESKİ EŞİM KENDİSİNE HARCIYOR”

Çocukları için her ay 500 TL nafaka ödediğini söyleyen Türkan, “Bundan 4 yıl önce çalıştığım işten çıkartıldım. Bundan dolayı da ödeyemedim. İşsiz kaldım. 4 yıldır da nafaka ödeyemiyorum. Şu anda 11 bin TL nafaka borcum bulunuyor. Bu yüzden her icraya verdiklerinde işimden oluyorum. İşten atılıyorum. Buradan nafaka mağduru olarak Sayın Cumhurbaşkanıma sesleniyorum. Bu yasanın düzelmesini istiyoruz. Çocuklarım şu anda büyük kızım 11 yaşında, diğer kızım 6 yaşında. Çocuklarıma her nafaka ödediğimde herhangi bir ihtiyaçları karşılanmıyor. Her ödediğim nafakayı eski eşim kendisine harcamaktadır. Ben, asgari ücret ile geçinen bir insanım. Şu anda kendim başkasıyla evliyim. Sonuçta bende bir insana bakmaktayım. Ne yazık ki çocuklarımı 10 yıldır da göremiyorum” diye kaydetti.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN SESİMİZİ DUYMASINI İSTİYORUZ”

Televizyon kanallarında Duman’ı gördüğünü söyleyen Türkan, şöyle konuştu; “Bende, Mustafa kardeşim ile irtibata geçerek kendi mağduriyetimden bahsettim ve kendisine katılmak istediğimi söyledim. Sağ olsun beni kabul etti, teşekkür ediyorum kendisine. Biz, Kastamonu’dan Ankara’ya kadar yürüyeceğiz. Cumhurbaşkanımızın sesimizi duymasını istiyoruz.” (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER