'Kastamonulular istiklallerine ölümüne bağlılar'

TRT 1’de yayınlanan “Pelin Çift ile Gündem Ötesi” programına konuk olan mutfak araştırmacısı Ömür Akkor, İstiklal Yolu ve Kastamonulular ile ilgili değerlendirmelerde bulundu

TRT 1’de yayınlanan “Pelin Çift ile Gündem Ötesi” programına konuk olan mutfak araştırmacısı Ömür Akkor, İstiklal Yolu ve Kastamonulular ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

95 kilometrelik İstiklal Yolu’nu tek başına yürüdüğünü söyleyen Akkor, “Bu yolda cephane taşıyan kadınların ne yediğini merak ediyordum. Türkiye’de galiba o yolu tek başına yürüyen yok. Üstelik de İnebolu’dan Kastamonu’ya Küre Dağları’nı aşıyorsunuz. Ben o yolu tek başıma 3 günde yürüdüm ve o yoldaki bütün bitkileri işaretledim. Kanlıca mantarı, ayı mantarı, onların turşuları, kızılcıklı tarhanaları... Tabii, orayı yürürken insanlar ile tanışıyorum ve bu insanları tanırken şunu fark ettim; Kastamonulular istiklallerine ölümüne bağlılarmış. Bizim çok iyi bildiğimiz Çanakkale Türküsü’de bir Kastamonu türküsüymüş. Hiçbir zaman işgal görmüyor ama en çok şehidi veriyor. Ben İstiklal Yolu’nu 3 gün yürüdükten sonra bununla ilgili bir yazı dizisi yazdım ‘İstiklal Yolu Mutfağı’ diye ve sonra inandım ki Kastmaonulular o yolu hiçbir şey yemeden de yürürlermiş. 19 Mayıs’ta statta hareket yapmak yerine çocoklar bu yolu bir kere yürüseler ecdat bu memleketi nasıl kurtardı anlayacaklar. O kadar önemli ki o his iyi ki yürümüşüm. Bunların hepsini yerine gidince görüyorsun. Kastamonu’ya gitsem ne gitmesem ne diye düşünebilirsin ama İstiklal Yolu’nu o insanlar nasıl yürümüş, öğrenmek zorundasın” dedi. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2021, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER