Kastamonu’dan dünyaya ihracat kapısını aralayan fabrika; DEKAST

Devrekânili işadamı Tahir Raşitzaimoğlu, Kastamonu’dan dünyaya açılan üretimleriyle Türkiye ekonomisine büyük oranda katkı sağlıyor.

Kastamonu’dan dünyaya ihracat kapısını aralayan fabrika; DEKAST

Yaklaşık 40 yıllık yurt dışı deneyimi ve birikimi olan işadamı Raşitzaimoğlu, Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) Dekast Fabrikasında yeni yatırımlara yelken açıyor. Dünya genelinde 8 ayrı ülkede şirketi bulunan, cirosu 8 milyar dolar olan Amerikalı bir firmanın ihracat müdürünü kendilerine transfer eden Dekast, bu sayede üretimlerini çok daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor. Ayrıca fabrikada, son model makinelerle üretim gerçekleştiriliyor. Kaliteli ve sağlam olan ürünler, yurt dışına giderek hem Kastamonu’nun hem de Türkiye’nin ismini yaşatıyor. 

Polipropilen hammaddesi kullanılarak, çuval, hava yastığı, hava yastığı kumaşı ve big bag çuval üretimi yapıldığını ve bu ürünlerin yurt dışına satışının gerçekleştiğini belirten Dekast Fabrikası sahibi Tahir Raşitzaimoğlu, üretime önem verdiğini vurgulayarak, ihracatın Türkiye için önemli olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Raşitzaimoğlu, Türkiye’nin üretime ve ihracata ihtiyacı olduğunu vurguladı.

“ÜRETİMİNİ YAPTIĞIMIZ ÜRÜNLERİMİZİN HEPSİ YURT DIŞINA GİDİYOR”

Tahir Raşitzaimoğlu, yaklaşık 40 yıldır yurt dışında olduğunu ve Almanya’da eğitim gördüğünü belirterek; “Son 28 yıldır Romanya’dayız. Orada 2 fabrikamız var. 2007 senesinde bu fabrikamızı Devrekâni’de kurmuştuk. Ama Romanya’daki işlerimiz daha yoğundu, çok ilgilenemedik kapattık. Hemen hemen 5 sene kirada kaldı. 2016’da Devrekâni’de fabrikamızı yeniden açtık. Sonrasında Kastamonu OSB’ye geldik. Burada işlerimizi daha da büyüttük ve güzel yatırımlar yaptık. Şu an sentetik kumaş üretimi yapıyoruz. Ürünlerimizin yaklaşık yüzde 40’ının Hollandalı bir şirkete ihracatını yapıyoruz. Diğerlerini de bizim müşterilerimiz Amerika’ya gönderiyorlar. Bizim üretimimizden bir kilosu dahi yurt içinde kalmıyor hepsi yurt dışına gidiyor” dedi. 

“MÜŞTERİ POTANSİYELİ OLAN BİR ÜRETİM YAPIYORUZ”

Üretimini yaptıkları ürünlerden de bahseden Raşitzaimoğlu; “Fabrikamızda, çuval, hava yastığı, hava yastığı kumaşı ve big bag çuval üretimi yapılıyor. Aylık üretimimiz 550 bin dolar, yıllık üretim miktarımız ise 2 bin ton civarında. Hava yastığı denildiğinde akla sadece arabalardaki hava yastıkları geliyor, ama öyle değil. Avrupa ve Amerika’da konteynır taşımacılığında yüklerin arasına hava yastığı koyarlar. Aşağı-yukarı bu yastıklar 120 kilo basınçta patlamıyor. Bu hava yastığını yüklerin arasına koyuyorlar. Herhangi bir sallantıda sarsıntıda hasar görmesini engelliyor. Amerika ve Avrupa’da bu hava yastığını sigortalar zorunlu kılıyorlar. Eğer bir konteynır taşımacısında bu hava yastığı yoksa ve yük bundan zarar gördüyse sigorta hasar parasını ödemiyor. Müşteri potansiyeli olan bir üretim yapıyoruz. Dolarla alım-satım yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“GÜÇLÜ BİR İŞLETMENİN PÜF NOKTALARINDAN BİRİ DE ÇALIŞANLARINI RAHAT ETTİRMEKTİR”

Dekast Fabrikası’nın Kastamonu’ya olan faydalarını da ifade eden işadamı Raşitzaimoğlu;  “Kastamonu’ya işgücü sağlıyoruz. 70 kişi fabrikamızda çalışıyor. İhracat paralarımız buraya geliyor. Genel Türkiye ekonomisine katkısı var. İşletme Kastamonu’da olduğu için birinci paranın giriş-çıkış yeri Kastamonu. Ayrıca bir işletmenin başarısında, çalışanların rahat ettirilmesinin önemli bir payı vardır. Eğer siz işinizi büyümek istiyorsanız, yönetici elemanlarınızı, çalışanlarınızı tatmin etmeniz gerekir. Bizim işçi problemimiz var ama buna rağmen başarılıyız. Bu başarı biraz da benden kaynaklanıyor. Almanya’da aldığım eğitim ve orada edinmiş olduğum tecrübelerden kaynaklı” dedi.

“TÜRKİYE’NİN İHRACATA İHTİYACI VAR”

Tahir Raşitzaimoğlu, Türkiye’nin ihracata ihtiyacı olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri dile getirdi; “Biz hepimiz diyoruz ki; 'Dış ticaret açığımız var.' Dış ticaret açığının kaynağı, ithalatımızın fazla, ihracatımızın az olması. TV haberlerinde zaman zaman izliyoruz. 'Bu ay rekor kırdık 14 milyar dolar ihracatımız var' deniliyor. Ancak ithalatımız 17 milyar dolar, 3 milyar dolar dış ticaret açığımız var. İhracatımız önceki zaman dilimine göre rekor seviyesinde artıyor ama her şeye rağmen ithalatımız daha fazla. Bu durum da dış ticaret açığına sebep oluyor. Bu açığı kapatmamız gerekiyor, bunun için de üretim şart. Türkiye'nin ihracata ihtiyacı var.''

Raşitzaimoğlu, Kastamall AVM’de yatırım amaçlı olarak açtığı Atasay Kuyumculuk ile de müşterilerine hizmet sunmaya devam ediyor. (Doğru Eksen) Bu bir reklamdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER