İzmir İstanbul Uçak Bileti Fırsatları ve Seyahat Rehberi

İstanbul, yerli ve yabancı pek çok turist tarafından ilgi odağı olmayı başaran şehirlerden biridir. Tarihi ve kültürel güzellikleri, mimari yapıları ve cıvıl cıvıl caddeleriyle görenleri kendine hayran bırakmayı başarır

İzmir İstanbul Uçak Bileti Fırsatları ve Seyahat Rehberi


İzmir İstanbul Uçak Bileti Fırsatları ve Seyahat Rehberi

İstanbul, yerli ve yabancı pek çok turist tarafından ilgi odağı olmayı başaran şehirlerden biridir. Tarihi ve kültürel güzellikleri, mimari yapıları ve cıvıl cıvıl caddeleriyle görenleri kendine hayran bırakmayı başarır. İzmir’den İstanbul’a gidecek olanların bilmesi gereken belli başlı detaylar bulunur. Peki, İstanbul’a nasıl gidilir? İzmir’den İstanbul’a ulaşım nasıldır? İstanbul’da gezilmesi gereken yerler nerelerdir? İzmir İstanbul uçak bileti fiyatları nedir? İşte, gezginlerin İstanbul hakkında en çok merak ettiği sorular ve cevapları…

İzmir’den İstanbul’a Ulaşım Nasıldır?
Adnan Menderes Havalimanı, İzmir’in şehir merkezine yaklaşık olarak 16 km uzaklıkta olup, İzmir’in tek havalimanıdır. İstanbul uçuşları için de kullanılacak havalimanı burasıdır.
İzmir İstanbul uçak bileti fırsatlarıyla, siz de İstanbul’un eşsiz semtlerini keşfetmenin keyfini çıkarın. İzmir’den İstanbul’a seyahat edecek olan kişilerin İstanbul’da iniş yapacakları havalimanı Sabiha Gökçen Havalimanı’dır. Adnan Menderes Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki uzaklık direkt uçuşla yaklaşık olarak 1 saat 10 dakika sürer.
Sabiha             Gökçen Havalimanı’na ulaşınca, gitmek istenen ilçenin merkezine ulaşım sağlayabilmek için aktarma yapmak gerekebilir. İstanbul büyük şehir olduğu için semtler arası ulaşımda aktarma yapılır.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, Taksim ve Kadıköy gibi ilçelerin merkezine otobüsle tek seferde ulaşmak mümkün. SG-1, E-10 ve E-11’e binip Kadıköy’e, SG-2 ile de Taksim’in merkezine ulaşılabiliyor. Daha hızlı bir ulaşım için metroyu tercih edenler de, bu otobüs hatlarından birine binip Soğanlık durağında inerek metro aktarmaya geçebilir ve Kadıköy - Tavşantepe hattı arasında diledikleri yerde inerek semt merkezlerine ulaşım sağlayabilirler. Bu ulaşım seçeneklerinin yanı sıra, Havabüs ve Havaş’ın da yolcu terminal çıkışlarında kullanılması mümkün. Konforlu bir ulaşım tercih edenler ise taksileri kullanabilecekleri gibi terminalin belirli noktalarında yer alan araç kiralama bürolarından kendilerine araç temin edebilirler.

İstanbul’da şehir içi ulaşımı, karadan ve denizden gerçekleştirilebilir. Şehir içinde metro, tramvay, minibüs, otobüs ve feribotla her yere kolaylıkla ulaşım sağlanır. İstanbul’da halkın kullandığı İstanbul Kart; otobüs, metro, metrobüs gibi ulaşım araçlarında kullanılmaktadır. İstanbul Kart, şehir dışından ya da başka bir ülkeden gelenler için de satış noktalarından kolaylıkla temin edilebilir.

İstanbul’a Gelenlerin Mutlaka Görmesi Gereken Yerler


İstanbul’un doğal, tarihi, mimari ve kültürel birçok güzelliğiyle tanışmak isteyenler için pek çolokasyon bulunur. Peki, İstanbul’a gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler nerelerdir? İşte detaylar…
- Tarihi Yarımada: Tarihi yarımada, yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakmayı başaran en gözde lokasyonların başında yer alır. İstanbul’un tarihi dokusunu yakından incelemek isteyenler için eşsiz bir seçimdir. Çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapan Tarihi Yarımada’nın deniz tarafında İstanbul Boğazı, Haliç ve Marmara Denizi yer alır. Kara tarafındaysa, şehir surları dikkat çeker. Beyazıt, Balat, Eminönü ve Sultanahmet, Tarihi Yarımada’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

- Sultanahmet: Yerli ve yabancı birçok turistin vazgeçilmez semtlerinden birisi de hiç şüphesiz Sultanahmet’tir. Tarihi dokusu ve mimarisiyle görenleri büyüleyen Sultanahmet, alışveriş mekanları ve cıvıl cıvıl sokaklarıyla misafirlerine unutulmaz anlar yaşatır. Sultanahmet denildiği zaman akla ilk olarak; Ayasofya Camii, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Yerebatan Sarnıcı gibi görenleri kendisine hayran bırakan lokasyonlar geliyor. Sultanahmet, İstanbul’a gelenlerin mutlaka gezip görmesi gereken adreslerin başında yer alıyor.

- Taksim: Taksim denildiği zaman akla ilk olarak meşhur İstiklal Caddesi gelir. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı olan Taksim, görenleri kendine hayran bırakır. Eğlence merkezleri ve hareketli gece hayatıyla eşsiz bir gün geçirmek isteyenlerin tercihidir. İstanbul’un en ünlü semtleri arasında yer alır. Cihangir ve Çukurcuma ile de bir bütün olmayı başaran Taksim’de görülmesi gereken birçok lokasyon bulunur.

- Rumeli Hisarı: İstanbul Boğazı, dillere destan güzelliğiyle İstanbul’un simgesi olmayı başarmıştır. Boğazın en eşsiz manzaralarının seyredilebildiği Rumeli Hisarı, yaklaşık olarak 1400’lü yıllarda inşa edilmiştir. Sarıyer ilçesi sınırlarında yer alan Rumeli Hisarı, İstanbul Boğazı’nın göz kamaştıran güzelliğini keyifle izleyebilmek için muhteşem bir seçim.

İstanbul’da Gece Hayatı Nasıldır?
Türkiye’de gece hayatının en hareketli olduğu şehirlerin başında hiç şüphesiz İstanbul gelir. Tüm büyük şehirlerde olduğu gibi İstanbul’da da hayat 7 gün 24 saat canlılığını korur. Avrupa yakasında Taksim, Beşiktaş ve Ortaköy gibi ilçeler, Anadolu yakasında ise Kadıköy, İstanbul’un gece hayatının en hareketli olduğu ilçeler arasındadır.

NOT: Pandemi sebebiyle gidilen mekânlarda 40-45 dakikalık süreyi aşmamak gerekiyor. Hafta içi 21.00 – 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması bulunduğu için mekânlar bu saatlerin haricinde hizmet veriyor. Alınan güncel kararlara göre, cumartesi sokağa çıkma kısıtlaması bulunmazken, pazar günleri kısıtlama devam ediyor. Gezginlerin pandemi önlemlerini göz önünde bulundurarak plan yapmaya dikkat etmeleri önemlidir.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER