İŞKUR 600 kişiyi istihdam edecek

Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) "Toplum Yararına Program" ile Özel İdare Müdürlüklerinde toplam 600 kişiyi istihdam edecek

İŞKUR 600 kişiyi istihdam edecek

Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) "Toplum Yararına Program" ile Özel İdare Müdürlüklerinde toplam 600 kişiyi istihdam edecek.

6 Eylül'de başlayacak olan Toplum Yararına Program (TYP) ile çevre temizliği konusunda Özel İdare Müdürlüklerinde toplam 600 kişi 4 Mart 2022 tarihine kadar istihdam edilecek. Müracaatlar 27 Ağustos ve 31 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Programlara katılmak isteyen işsiz vatandaşlar, İŞKUR e-şube ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden müracaat etmeleri gerekiyor. Başvuru yapan işsiz vatandaşların işe yerleştirilmeleri ise İl Özel İdare Genel Sekreterliği ile yapılan protokole göre 2 Eylül'de liste yöntemi ile belirlenecek. Programlardan yararlanmak isteyen kişilerin İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması, programa müracaat ettiği tarihte 18 yaşını bitirmiş olması, emekli ve malul maaşı almaması, açık öğretim hariç öğrenci olmaması, SGK kayıtlarına göre çalışmıyor olması gerekmektedir.

TYP’den yararlanma süresi, on iki ay içerisinde ayrı ayrı olarak veya bir defada en fazla dokuz ay olarak sınırlandırıldı. Ayrıca, TYP’lere program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS), aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilecek. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin bekar ve çocuksuz bir kişi için hesaplanan net tutarının bir buçuk katını (4 bin 238,85 TL) aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamayacağı bildirildi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER