“İklim değişikliği herkesi tehdit ediyor”

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu

“İklim değişikliği herkesi tehdit ediyor”

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle mücadele için bir an önce etkili şekilde harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizen Reis, dünyanın dört bir yanında orman yangınları, aşırı sıcaklar ve sellerin yaşandığını belirtti. Bu doğal afetleri, küresel ısınma sonucunda iklim sisteminin değişmesinin bir sonucun olarak gören Mehmet Reis, iklim değişikliğinin dünyanın ortak küresel sorunlarından biri olduğunu ifade etti.

“İKLİM KRİZİ BÜYÜK BİR SORUN”

İklim krizinin her geçen gün derinleşerek yıkıcılığını ortaya koyduğunu aktaran Reis, “Dünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınma olağandışı seyrediyor ve dünyanın her yerinde hissediliyor. Küresel sıcaklıklardaki artışa bağlı olarak su kaynaklarının hacminde ve kalitesinde azalma, kara ve deniz buzullarının erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi, yaşadığımız seller, kuraklık ve orman yangınlarının gelecekte daha da şiddetli olacağının göstergesidir. 9 Ağustos 2021 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Hükümetler Arası İklim Değişikliği Panelinde insanlık için ‘kırmızı alarm’ koduyla açıklanan raporda küresel ısınmanın korkunç sonuçlarının daha da belirgin hale geldiğine ve iklimin korunmasına yönelik çabaların yetersiz kalındığına dikkat çekildi. Raporda son 5 yıl, 1850’den beri kaydedilen en sıcak yıl olduğu ve iklim krizinin tartışmasız insan kaynaklı olduğuna vurgu yapıldı. Bilim insanları tarafından, iklim krizinin geri dönülemez bir noktaya geldiğini, sadece çevre ve doğa sorunu değil, tarımsal üretim ve ekonomi açısından da tehdit olduğunu, salgın hastalıkların ve zararlıların artmasına, ülkelerde sosyal ve siyasi sorunlara neden olabileceği vurgulanıyor” dedi.

“2020 YILI AFETLERİN YAŞANDIĞI EN FAZLA YIL OLDU”

Ülkemizde meteorolojik olağanüstü olay sayısının her geçen gün arttığını belirten Reis, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, ülkemizde 1940-2008 döneminde yıllık 300’ü geçmeyen meteorolojik olağanüstü olay sayısının 2009’da 461, 2015’de 781, 2018’de 871, 2019 yılında 935, 2020 yılında 984 olarak kaydedildi. 2020 yılı afetlerin yaşandığı en fazla yıl oldu. Dünya Meteoroloji Örgütü tahminlerine göre küresel çapta aşırı hava olaylarının sayısı 10 yılda ikiye katlandı. Türkiye ve Avrupa sanayileşmenin yayılmaya başladığı tarihlerden bu yana ısınıyor ve 2020 yılı son 40 yılın üçüncü en sıcak yılı olarak kayıtlara geçti. Gün geçtikçe bir kriz haline dönüşen iklim değişikliği çevresel, ekonomik ve toplumsal sorunları derinleştiriyor, sürdürülebilir yaşam kalitesini düşürüyor ve iklim krizi tarım, sanayi, turizm ve enerji başta olmak üzere pek çok sektörü olumsuz etkiliyor, maliyetleri de artırıyor. Günümüzde küresel iklim değişikliğine karşı alt yapıların ne kadar dayanıklı olduğu sorgulanıyor” ifadelerini kullandı.

“İKLİM DOSTU TARIM UYGULAMALARI YAYGINLAŞTIRILMALI”

İklim değişikliğinden en fazla etkilenen sektörlerden birinin de tarım sektörü olduğunu ifade eden Mehmet Reis, “Tarım konusunda yapılacak çalışmalar bu yönüyle de çok önemli. Sürdürülebilir gıda güvenliği için sağlıklı ve çevre dostu bir gıda sistemi oluşturulmalı. İklim dostu tarım uygulamaları yaygınlaştırılmalı. Türkiye’de ekilen alanların yüzde 70’i yağışa bağımlı.  Kuraklık yaşandığında tarımsal üretimde verim kaybı rekoltede ise düşüş yaşanıyor.  Tohumculuk konusunda iklim değişikliğine uyum sağlayan, kuraklığa dayanıklı yerli çeşitlerin geliştirilmesi konusunda çalışmaları en üst seviyeye çıkartmalıyız. Dünyayı ve Türkiye’yi bugün yaşanacaklardan çok daha ciddi boyutlarda su kıtlığı ve çevre kirliliği tehlikesi bekliyor. İnsan faaliyetlerinin neden olduğu iklim değişikliği ile yaşanan kuraklık, sel, çölleşme, erozyon, su sorunu geleceğimizi, çevreyi, doğal yaşamı, gezegeni tehdit ediyor. Gerekli önlemler alınmazsa yakın gelecekte çok ciddi göçler, sosyal ve siyasal karışıklıklar, su savaşları yaşanabilir. 2021 İklim Değişikliği raporunda fosil yakıtları terk etmek ve daha yeşil büyüme modeline geçmek üzere küresel ölçekte çabalarımızı hızlandırmamız gerektiğine vurgu yapıldı” dedi.  (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER