Hukuki Çeviri Nedir?

Hukukî bir konuda çeviri yapabilmek için öncelikle hukuk alanındaki kavramlara hâkim olabilmek gerekir

Hukuki Çeviri Nedir?

Hukukî bir konuda çeviri yapabilmek için öncelikle hukuk alanındaki kavramlara hâkim olabilmek gerekir. Hukuki anlamda literatürehâkim olabilmek için de hukuk metinlerini okumak tek başına yeterli değildir. Hukuki anlamda sağlıklı bir çeviri yapabilmek için hukuk sözlüklerinden yardım alınabilir. Bunun yanı sıra kanun kitaplarından da hukuki çeviri de ileri bir seviyeye atlayabilmek için istifade edilebilir.

Hukukçu Olmaksızın Hukuki Çeviri Yapmak Mümkün Müdür?

Hukukçu olmaksızın hukuki çeviri yapmak pek ala mümkündür. Zira hukukçuluk bir meslektir. Bu mesleğe sahip olmaksızın yani hukuk fakültesi bitirip de avukat, hâkim, savcı, ya da noter gibi meslek sahibi olmaksızın hukuki çeviri yapabilmek mümkündür. Örneğin Adalet Meslek Yüksek Okullarından mezun olanlar ile uzun bir süre Adalet Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan kimseler hukuki anlamda çeviri yapabilmektedirler. Tabii burada asıl olan  şey kişinin kendisini yetiştirebilmesidir.

Hukuk Metinleri Çevirisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hukuk metinleri çevirisinde salt OsmanlıcaArapça kelime tercümesinden ziyade kanunun ne anlam ifade ettiğinin de çevrilmesi icap eder. Medeni Kanun derslerinde ve Hukuka Giriş derslerinde özetle; kanunun sözüyle ve özüyle uygulanması gerektiği hususu belirtilmiştir. Kanunların sözüyle uygulanmasından kasıt lafzi yani deyimsel yorumudur.

Bu konuda çeviri yapacak olan mütercim kanunun sözde yani deyimsel olarak ne demek istediğinden bahseder. Ama aynı zamanda kanun ve hukuki metinlerin birde amaçsal yani diğer bir deyişle gai yorumları vardır. Bu yorumdan da kasıt kanunların konuluş amaçlarına ışık tutmaktır.

Hukuki Çeviri Yapmak Kolay Mıdır?

Eğer kişi alanına hakim bir mütercim ise çeviri işi son derece kolay ve zevkli bir şekilde geçecektir. Kişinin böylesi bir alana tam manasıyla hakim olabilmesi için de ortalama en az 3 yıllık bir çalışma gereklidir. Siz de https://www.okeanostercume.com.tr/hukuki-tercume/Sitesinden hukuki çeviri hizmeti alabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER