Hidrolik Pres Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

İngilizce dilinde pres kelimesinden kelen pres sözcüğü baskı anlamı taşır. Pres makinesi ise baskı yapan makineler denir

Hidrolik Pres Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

İngilizce dilinde pres kelimesinden kelen pres sözcüğü baskı anlamı taşır. Pres makinesi ise baskı yapan makineler denir. Pres makineleri bir nesneyi bükmeye, ezmeye ya da birleştirmeye yarayan ağır bir makinedir. Eksantrik pres ve hidrolik pres olarak ikiye ayrılırlar. Hidrolik basınç mekanizması basınçlı yağ ile çalışır. Makine elektrikli motor sayesinde çalışmakta olan pompalarla basınçlı yağ pompalar bu yağ silindirlere ayarlanarak iletilir. Silindirler kendisine ulaşan basınçlı yağ ile hareket ederler.

Yağın basıncını kontrol etmek makineye hükmetmenizi sağlar. Basıncı yükselterek baskıyı artırabilirsiniz. Bu makineler iki farklı şekilde çalışabilmektedir. Biri otomatik diğeri ise kademeli yani el ile çalışan makine versiyonudur. Otomatik hidrolik pres makinalarımız bir pedal ile yönetilebilmektedir pedala bastığınız anda makine çalışır sıkıştırma işlemi gerçekleşmeye başlar. Pedalı bıraktığınızda kendini otomatik olarak üst noktaya alarak kendini durdurur. Kademeli olan makinelerimiz ise aşağı yukarı tuşları ile presi yönetebildiğimiz makinelerimizdir.

Hidrolik Pres Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Hidrolik pres genellikle demir yada bakır sacları bükmek için kullanılır. Bu makinenin en çok kullanıldığı alanlardan biri araba sanayisidir. Araba üzerindeki kaportanın şekillendirilmesinde kullanılmaktadır. Bunun dışında ağır demirişlerinde kullanılmaktadır. Makinenin amacı insan gücü ile bükülemeyecek ya da şekillenmeyecek metal türü parçaları şekillendirmek olduğu için metal kullanılan birçok sektörde kullanılabilir.

Konveyör Bant

Konveyör bant fabrikalarda kullanılan seri üretimin en önemli parçalarından biridir. Konveyör bant seri üretimde sıkça kullanılan bir taşıma sistemidir. Birçok sektörde kullanılan bu bantlar ürünlerin belirli aşamalardan geçmesi için onların makineler arası transfer işlemini yürütür. Büyük fabrikalarda ihtiyaç duyulan bu sistem hem zaman tasarrufu hem de iş gücü tasarrufu sağlar. Sistem uzun zincirler ve plastik bantlardan oluşur.

Zincirlerin motorlar ve dişliler yardımıyla dönmesi ile ürünler bir yerden işlemlerine devam etmek üzere başka bir yere taşınmaktadır. Burada önemli olan taşınacak ürünün ebadı ve ağırlığıdır. Ebadı büyük ürünler için geniş bantlar kullanılırken ağır ürünlerde ise güçlü bir motor kullanılır. Gıda, ilaç, kozmetik ve plastik sanayisinde kullanılmakla beraber ağır yük taşıma özelliği ile otomotiv sanayisinde de kullanılabilmektedir. Bantlar doğrusal hareketin yanı sıra dönme hareketi de yapabilmektedirler. Dönme işlemi yapan bantlarımız ise ayrı bir sistemden oluşmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER