‘Heyamola’ belgeseli yarın Sultangazi’de

İnebolulu Yılmaz Kıvanç’ın yönetmenliğini yaptığı 'Heyamola -Çılgın İnebolulular' belgeseli Kastamonulular Dayanışma Derneği (KAS-DER) Sultangazi Şubesi’nin organizasyonunda gösterime girecek.

‘Heyamola’ belgeseli yarın Sultangazi’de
banner72

Gösterim Sultangazi Belediyesi Etkinlik Salonunda yarın saat 20.00’de başlayacak.

KAS-DER Sultangazi Şube Başkanı Sadık Arslan İstanbul’daki galadan sonra ilk kez gerçekleşecek belgeselin gösterimine 12 Mart’ta ev sahipliği yapacaklarını bildirerek, “İnebolu kayıkçılarının ve Kastamonu halkının Kurtuluş Savaşındaki kahramanlıklarını, verilen istikbal ve istiklal mücadelesini aktaran belgeseli izlemeye herkesi davet ediyoruz” dedi.

Arslan, İstiklal Marşının kabulünün 101. yılının da anılacağı etkinliğe davetini şu ifadelerle gerçekleştirdi: “Kastamonu hiç işgal görmediği halde topyekûn katıldığı Millî Mücadele’de en çok şehidi verdi. Anadolu’nun en güvenli alanlarından olan kent aynı zamanda bir karargah oldu. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy 19 Ekim-24 Aralık 1920 tarihleri arasında Kastamonu’da Milli Mücadele çalışmaları yapmış, İstiklal Marşı da Ankara’dan sonra ilk kez Kastamonu Açıksöz Gazetesinde yayınlanmıştır. İnebolulu mavnacıların verdiği mücadele ilçeye Türkiye’nin istiklal madalyalı tek ilçesi olma unvanını kazandırdı.  İnebolulu Yılmaz Kıvanç’ın Kastamonu halkının istikbal ve istiklal mücadelesini anlatan 'Heyamola-Çılgın İnebolulular' belgeselinin gösteriminin yapılacağı günde İstiklal Marşımızın kabulünün 101. yıl dönümünü anmak bizler için onur olacak. Bu özel güne tüm hemşehrilerimizi ve İstanbulluları davet ediyoruz.” (İstamonu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER