GÜBRETAŞ'TAN SARIMSAĞA 'PLANLI DOPİNG'

GÜBRETAŞ’ın model üretim alanları projesinde ilk hasat Taşköprü sarımsağında gerçekleştirildi

GÜBRETAŞ'TAN SARIMSAĞA 'PLANLI DOPİNG'

GÜBRETAŞ’ın model üretim alanları projesinde ilk hasat Taşköprü sarımsağında gerçekleştirildi. Üreticinin kendi yöntemleri ile aldığı sonuca göre model alandan kuru sarımsakta yüzde 20 daha fazla verim alındı.

GÜBRETAŞ’ın tarımsal üretimde verim ve kaliteyi artırmak amacıyla, Türkiye’nin farklı noktalarında yaygın olarak yetiştirilen bitkiler için  oluşturduğu model üretim alanlarında hasatlar başladı. İlk hasadın yapıldığı Kastamonu Taşköprü’de dekar başına 2.800 kilogram kuru sarımsak elde edilirken aynı araziden önder üretici ise dekardan 2.320 kilogram ürün kaldırdı.

GÜBRETAŞ, geliştirdiği yenilikçi ürünlerin yanı sıra bilinçli tarımı yaygınlaştırmaya yönelik faaliyetleriyle de tarım sektörü için katma değer üretmeyi sürdürüyor.  GÜBRETAŞ tarafından bu amaca yönelik olarak 2021 yılında Türkiye’nin 33 noktasında 21 çeşit bitki için model üretim alanı oluşturuldu. 2021 yılının ilk hasadı, Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde sarımsak için kurulan model alanda gerçekleştirildi. Sarımsak model üretim alanında, Türkiye, il ve önder üretici verim ortalamalarının üzerinde ürün elde edilmesi üreticinin yüzünü güldürdü.

Sezon boyunca on sekiz dekarlık arazinin yarısında uzman ziraat mühendisleri danışmanlığında bilinçli tarım uygulamaları yürütülürken, diğer yarısında üretici geleneksel yöntemlerle bitki beslemeye devam etti. Sarımsağın ana vatanı Taşköprü’deki model üretim alanı çalışması verimli bir hasatla tamamlandı. Üreticinin kendi yöntemleri ile aldığı sonuca göre model alandan kuru sarımsakta yüzde 20 daha fazla verim alındı.

Etkili ve dengeli bir gübreleme programının uygulandığı arazide, dekar başına  2.800 kg verime ulaşılırken, üretici uygulaması ile elde edilen verim ise  2.320 kg/da olarak gerçekleşti. Model üretim alanında uygulanan bitkiye özel besleme programı ile önder üretici, 2020 yılı TÜİK kuru sarımsak verimine göre Kastamonu il ortalamasından yüzde 211 daha fazla ürün almış oldu.

“SARIMSAĞA BEBEK GİBİ BAKIYORUM”

Proje ortağı önder üretici Enver Bayar, sezon boyunca deneyimlediklerini şu sözlerle ifade etti; “Ekim alanlarımız kısıtlı olduğundan birim alandan daha fazla ürün kaldırmak  çok önemli. Topraklarımız makinalı tarım için elverişli değil. Makine ile çalıştığımızda verim beklentilerimizi karşılayamıyor. 800-900 kg kuru sarımsak ancak alabiliyoruz. Bundan dolayı sarımsağın ekimini, bakımını, sökümünü  insan emeği ile yapıyoruz. Çok fazla emek isteyen bir ürün. Kaliteli ve bol ürün alabilmek  için sarımsağa on ay boyunca bebek gibi bakıyorum.”

Önder üretici Enver Bayar bitki beslemenin dengeli bir şekilde yapılmasına dikkat çekerek, “Bölge ortalamasına göre yüksek verim almama rağmen bu zamana kadar bitki beslemeyi bilinçli yapmadığımı fark ettim. Bilinçli gübrelemeyle daha bol ve kaliteli mahsul elde edebileceğimi gördüm” şeklinde konuştu.

YUMAKLI: ''VERİM VE KALİTEYİ ARTTIRMANIN YOLLARINI GELİŞTİRİYORUZ''

GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, konuya dair değerlendirmesinde “Model üretim alanları projesi ile ülkemiz için ekonomik değeri yüksek olan tarımsal ürünlerde  verim ve kaliteyi artırmanın yollarını geliştiriyoruz” dedi.

GÜBRETAŞ’ın yürüttüğü model üretim alanları projesinin tarımsal ekonomiye katkısından bahseden Yumaklı, “Proje kapsamında son dört yılda 15’ten fazla tarımsal ürün için 100’e yakın model üretim alanı kurduk. Geleneksel üretici alışkanlıklarından farklı olarak, toprak ve yaprak analizleri sonuçlarına göre bilimsel yöntemlerle oluşturulan bitki besleme programlarını uyguladık. Fındık, zeytin, badem gibi ekonomik değeri yüksek ürünlerde çok ciddi verim artışları sağladık.  Bu örnekler, bilinçli tarım uygulamalarının verimliliği nasıl artıracağını göstermek için üreticilerimize rehberlik etti.” dedi.

2021 yılında yürütülen model üretim alanı faaliyetlerinden de bahseden Genel Müdür Yumaklı “Türkiye’nin farklı noktalarında yürüttüğümüz model üretim alanlarında üreticilerimize danışmanlık yaparak pazar değeri yüksek kaliteli ürünler hasat edilmesine katkı sağlıyoruz. Bu yıl da 33 lokasyonda 21 farklı bitki ile çalışarak bitki besleme konusunda zirai danışmanlık faaliyetlerimizi ülkemizin her noktasında üreticilerimize ulaştırmaya devam ediyoruz. Proje kapsamında yaptığımız ilk  hasat markalaşmış ve coğrafi işaret ile tescillenmiş sarımsak ürünü oldu. Sarımsak üretiminde  yakalanan bu  ivmenin Taşköprü’nün ekonomisi açısından verim ve kalite artışıyla devam etmesini önemsiyoruz” dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER