GTA 6’nın Çıkış Tarihi, Hikayesi ve Karakterleri

GTA 6’nın Çıkış Tarihi, Hikayesi ve Karakterleri

GTA 6’nın Çıkış Tarihi, Hikayesi ve Karakterleri
banner72

Açıklama

Oyun dünyasının efsane serilerinden Grand Theft Auto kısaca GTA, oyunseverlerin gönlünde taht kurmuş oyunlardan bir tanesi. Yıllar önce çıkmış oyunları bile hala heyecanla oynarken bir süredir GTA 6’dan bahseder olduk. Peki, GTA 6 ne zaman geliyor? GTA 6 hakkında merak edilenlere gelin yakından bakalım.

İÇerik

1997 yılında başlayan Grand Theft Auto kısaca GTA oyun serisi, arka arkaya yayınladığı yeni hikayelerle 2000’li yıllara damgasını vurmuş ve macera tutkunu oyunseverlerin gönlünü kazanmıştı. Serinin son oyunu olan GTA V hem sistem gereksinimleri hem de hikayesiyle büyük ses getirmiş, hatta Webtekno tarafından bilgisayarların gücünü test edecek önemli bir seviye olarak görülmüştü.

GTA V 2013 yılında çıktı, yani üzerinden epey zaman geçti. Artık herkes GTA 6’yı bekliyor, hem de uzun süredir bekliyor. Peki GTA 6 ne zaman çıkacak? Rockstar Games hala bu konuda resmi bir açıklama yapmamış olmasına rağmen GTA 6 hakkında dedikodudan çok daha fazlası olan bazı bilgiler dolaşıyor. Gelin serinin heyecanla beklenen yeni oyunu GTA 6 hakkında merak edilenlere yakından bakalım.

GTA 6 ne zaman çıkacak?

Net değil ama biliyoruz ki çok yakında. Aralık 2021’de Rockstar Games, yaklaşan bir projeyi test etmek için yeni çalışanlar aradığını duyurdu. Demek oluyor ki oyun hazır. Ancak ne zaman yayınlanacağına dair kesin bir açıklama yok. Oyun dünyasının fısıltı gazetesine göre en erken Nisan 2023, en geç Mart 2024 tarihinde GTA 6 ile buluşacağız.

Aslında durum fısıltılardan biraz daha fazlası. GTA 6, Take-Two Interactive tarafından dağıtılacak. Şirketin Nisan 2023 - Mart 2024 tarihleri arasında pazarlama için ayırdığı bütçe, geçmiş dönemlere göre çok daha yüksek. 89 milyon dolarlık pazarlama bütçesi olsa olsa GTA 6 gibi bir oyun için ayrılabilirdi.

GTA 6 sistem gereksinimleri:

 • Minimum sistem gereksinimi:
  • İşletim sistemi: Windows 10 64 bit
  • İşlemci: Intel Core i5-4460 / AMD FX-8350
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 4GB
  • Bellek: 8 GB
  • Depolama: 100 GB kullanılabilir alan
 • Önerilen sistem gereksinimi:
  • İşletim sistemi: Windows 10 64 bit
  • İşlemci: Intel Core i7-8700K / AMD Ryzen R7 1700X
  • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti / AMD Radeon RX Vega 64 Liquid
  • Bellek: 16 GB RAM
  • Depolama: 100 GB kullanılabilir alan

GTA 6 sistem gereksinimleri hakkındaki bilgiler şu an için yalnızca birer tahmin. Ancak GTA V bile bugün kolay kolay her bilgisayarda oynanamıyorken yıllardır heyecanla beklenen ve ortalığı kasıp kavuracağı düşünülen GTA 6’nın da sistem gereksinimlerinin pek çok oyunsever için üzücü olacağı düşünülüyor.

GTA 6’da bizi nasıl bir hikaye bekliyor?

GTA serisi boyunca epey gezdik ve epey farklı harita gördük. Serinin yeni oyunu GTA 6’da Los Santos, Vice City ve Liberty City’ye geri döneceğimiz düşünülüyor. Bu düşüncenin kaynağı ise Rockstar’da daha önce oyun testi yapmış bir çalışanın Glassdoor isimli bir platformda yaptığı açıklama. Kendisi bir akrostiş yazmış ve ortaya bu şehir adlarını çıkarmıştır.

GTA 6 hikayesi hakkında maalesef şu an için bir dedikodu bile yok ancak son yıllarda çıkan ve ses getiren oyunlara baktığımız zaman serinin yeni oyununda karşımıza bilim kurgu hatta cyberpunk temalı bir hikaye çıkabilir. İmkansız olduğunu düşünüyorsanız geriye dönün ve imkansız dediğimiz diğer olaylara bakın.

GTA 6 baş karakteri bir kadın mı olacak?

GTA serisinde kontrol ettiğimiz ve maceradan maceraya atladığımız karakter her zaman bir erkekti. Bu durum pek çok oyunda böyledir. Ancak son zamanlarda oyunlar, kadın oyuncuların da artması ile birlikte baş karakter seçme tercihi de sunar oldular. Peki, GTA 6’da karşımıza ne çıkacak?

Rockstar kurucularından olan Dan Houser, 2013 yılında GTA V için bir röportaj verdiği sırada gelecekte bir kadın karakter ile karşılaşabileceğimizin mesajını vermişti. Aradan uzun yıllar geçti ve dünya epey değişti. Belki tek bir karakter yerine cinsiyetini dahi özelleştirebileceğimiz bir başrol ile karşılaşabiliriz.

GTA 6 hakkında başka neler biliyoruz?

GTA 6 sır gibi saklanıyor. Hakkında ne bir video ne de bir resim şu an için sızdırılmış durumda değil. Bu nedenle GTA 6 oynanış dinamikleri nasıl olacak ya da GTA 6 fragmanı ne zaman gelecek gibi soruların kesin bir karşılığı yok. Fiyatının ise AAA sınıf oyunlara yaraşır olacağı ve Türk oyuncuları üzeceği kesin.

GTA 6’nın pek çok platform için yayınlanması bekleniyor. Kasım 2021’de yayınlanan Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition;  Microsoft Windows, Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One ve Xbox Series X/S için yayınlanmış ve hatta mobil cihazlara geleceği söylenmişti. Bu açıdan bakarsak GTA 6’nın da tüm bu platformlar için yayınlanacağını öngörmek mümkün.

Belki GTA V bile oynayamadan GTA 6 için heyecanlanan oyunseverlerin, serinin yeni oyunu hakkında merak ettikleri soruların yanıtları genel olarak bu şekilde. GTA 6 için geri sayım sürerken her geçen gün yeni bir bilgi ile karşılaşacağımız günler yakındır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER