Freze Nedir?

Freze, çark yapımına, delik açma ya da kapatma işlemlerine, cisimlere şekil verilmesine ve cisimlerin işlenmesine verilen genel isimdir

Freze Nedir?
banner72

Freze, çark yapımına, delik açma ya da kapatma işlemlerine, cisimlere şekil verilmesine ve cisimlerin işlenmesine verilen genel isimdir. Freze işlemi freze tezgahında ya da freze makinelerinde yapılır. Freze tezgahları yaklaşık olarak bir buzdolabı boyutundadır. Freze makineleri ise bir el çantasından biraz daha büyüktür.

Freze işleminin torna işleminden daha çok tercih edilmesinin genel olarak 2 sebebi vardır. Bunlardan 1.’si işlem sırasında ortaya çıkan küçük partikülleri işlem anında kaldırabilme yetisine sahip olmasıdır. 2.’si ise hareketli ve oynar başlı bir mekanizma ile desteklenmesidir. 2 sanayi tekniğini birbirinden ayıran asıl oldu aslında bunlardır.

Freze Makineleri

Freze makineleri de aynı torna tezgahları gibi cnc ve universal gibi türlere ayrılmaktadır. Bu makineler büyük, sivri ve keskin metal bıçaklara sahiptir. Farklı kullanım amaçlarına göre bu metal bıçaklar farklı maddeden yapılmış türleri ile değiştirilebilir.

Hemen hemen her iş makinesinde olduğu gibi freze makinelerinde de koruyucu önlemler almak hayati önem taşımaktadır. El ve vücudun diğer uzuvlarının makinenin kesim yapma alanından kesinlikle uzak tutulması gerekmektedir. Ağır yaralanmalara sebep olacak kazalardan korunmak için kullanım talimatlarını okumayı unutmayın.

İhtiyacınız olan 0 ve 2. El freze makinelerine sahip olmak için internet adresleri üzerinden etkili bir düzeyde araştırma yapabilirsiniz. Böylece tam da aradığınız özelliklere sahip olan ürünlere pratik bir düzeyde sahip olabilirsiniz. Üstelik günümüz koşullarında freze ve kaynak makinelerine son derece uygun fiyatlı bir şekilde sahip olmanız da mümkün olacaktır.

Kaynak Makineleri

Tel, levha, metal, alüminyum gibi birçok metal ve farklı maddeyi bir araya getirmek için kaynak makineleri kullanılır. Günlük hayatımızda en sık karşılaştığımız kaynak makinelerinden biri de gazaltı kaynak makinesi!

Gazaltı kaynak makinesi bir metalin başka bir metalin üzerine konulması ve ısıtılarak iç içe geçmelerini amaçlayan kaynak türüdür. Lehim ve korkuluk yapımı bu kaynak modeline örnektir. Bunun dışında zincir, ultrasonik ve elektrikli kaynak makineleri de sıkça tercih edilmektedir. İhtiyacınız olan 0 ya da 2. El kaynak makinelerini satın almak için mutlaka detaylı bir araştırmanın da içerisinde yer almalısınız!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER