Alageyik sürüsü askerlerin yolunu gözlüyor

Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı'nın çevresinde bulunan ormanlık alanda yaşayan ve koruma altında bulunan Ala Geyik sürüsü askerlerin adeta neşesi oldu

Alageyik sürüsü askerlerin yolunu gözlüyor

 


JANDARMA, ALAGEYİK DOSTLUĞU HEM GÖZE HEM YÜREĞE DOKUNUYOR

Alageyik sürüsü askerlerin yolunu gözlüyor

Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı'nın çevresinde bulunan ormanlık alanda yaşayan ve koruma altında bulunan Ala Geyik sürüsü askerlerin adeta neşesi oldu. Her gün aynı saatte İl Jandarma Komutanlığı sınırına kadar gelen alageyik sürüsü askerlerin yemek getirmeleri için yolunu gözlüyor. 3 yıl önce tesadüfen bulunan yaralı bir ala geyiğin tedavi edilip tekrardan doğaya salınması sonrasında başlayan askerler ve geyikler arasındaki dostluk görenleri şaşırtıyor. Sayıları 15 olan alageyikler arasındaki hiyerarşi de dikkat çekici. Erkil geyik yemeden ve karnını doyurmadan diğer geyikler yiyeceklerin olduğu alana yaklaşmıyor. Erkil geyik doyduktan sonra diğer geyikler karnını doyurabiliyor.

Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı Yerleşkesini mesken tutan 15 alageyik sürüsünü her gün aynı saatte komutanlıkta görev yapmakta olan askerler elleriyle besliyor.  3 yıl önce askerlerin sabah içtiması sırasında İl Jandarma Komutanlığı Yerleşkesine yakın bir noktada yaralı bir alageyik bulundu. Askerler tarafından koruma altına alınan ve veterinerde tedavisi yaptırılan alageyik yeniden doğaya salındı. Askerler ala geyiğin doğaya salındığı noktaya aç kalmaması için yiyecek de bıraktı. Askerler tarafından tedavi edilip doğaya salınan alageyik ormanlık alandan her gün komutanlığın sınırına kadar gelmeye başladı. Komutanlıkta görevli askerler her gün ziyaretlerine gelen alageyiğe yiyecek vermeye başladı. İlk zamanlarda tek olarak sınıra kadar gelen alageyik sayısı ilk etapta sayıları 3-5 iken askerlere alışmalarıyla beraber 15’e kadar yükseldi.

Askerlerin üniformalarına, araçlarının seslerine ve kornalarına alışan alageyik sürüsüne askerler gözü gibi bakıyor. Geyikleri elleriyle besleyen askerler onların aç kalmaması için her gün aynı saatte aynı noktaya yiyecek bırakıyor.

GÜNER: 'YABAN HAYVANLARINA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Hayvan Durum İzleme ekipleri tarafından yapılan besleme faaliyetlerini doğa ve hayvansever vatandaşlar tarafından da ilgiyle takip ediliyor. Hayvan Durum İzleme Tim Komutanı Jandarma Astsubay Çavuş Kadir Güner, yıl boyunca Kastamonu il genelinde sokak hayvanları ve yaban hayvanlarının korunmasına yönelik faaliyet yürüttüklerini söyledi. Kastamonu İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran’ın emri doğrultusunda doğada yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlara yiyecek bıraktıklarını kaydeden Astsubay Çavuş Kadir Güner: “Hem sokak hayvanlarına hem de yaban hayvanlarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. İl Jandarma Komutanlığı yerleşkesi yakınında bulunan geyiklere aç kalmamaları için yiyecek bırakıyoruz. Biz yiyecek bıraktıkça geyikler bize alıştı. Biz de geyiklere alıştık. Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı olarak tüm canlılarımızın her koşulda yanlarımdayız” dedi.

Yerleşke yakınında bulunan vatandaşlardan da olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden Güner: “Genel olarak vatandaşlarımız yaptığımız faaliyetleri çok olumlu karşılıyorlar. Devriye esnasında hayvanlara yem verirken genelde teşekkür ediyorlar. Biz de bu duruma çok mutlu oluyoruz” diye konuştu.

KELEŞ: 'BİZ ÇOK ŞANSLIYIZ'

Doğa Fotoğrafçısı Cebrail Keleş ise, yaptığı açıklamada ''Bu güne kadar Kastamonu’nun doğasında çektiğimiz binlerce fotoğraf arasında en ilgi çekici fotoğraflar doğal hayat fotoğrafları oldu. Özellikle kimsenin göremediği kimsenin ulaşamadığı büyük memeli hayvanlardan geyik, ayı, kurt ve tilkinin fotoğraflarını çekmek doğa fotoğrafçılarının özel ilgi alanıdır. Biz çok şanslıyız. Böyle bir coğrafyada yaşıyoruz. Ne zaman doğa fotoğrafı çekmek için dağlara gitsek mutlaka bizden önce jandarma hayvan koruma timlerinin orada olduğunu görüyoruz. Bundan da çok büyük mutluluk duyuyoruz. Doğadaki hayvanlarımızı korumak ve onları yalnız bırakmamak için gereken tüm tedbirleri aldıkları için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER