Ahilik Kültürü yaşatılacak

KASTAMONU İl Genel Meclisi’nin (İGM) Ağustos ayı olağan toplantıları devam ediyor. Meclis Başkanı Güray Parçal başkanlığında yapılan Ağustos ayı olağan toplantılarının 2’nci birleşiminde tek gündem maddesi görüşüldü

Ahilik Kültürü yaşatılacak
banner72

KASTAMONU İl Genel Meclisi’nin (İGM) Ağustos ayı olağan toplantıları devam ediyor. Meclis Başkanı Güray Parçal başkanlığında yapılan Ağustos ayı olağan toplantılarının 2’nci birleşiminde tek gündem maddesi görüşüldü. Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu’nun da katıldığı toplantıda; Ahi Evran-ı Veli’nin doğumunun 850’nci yılı olan 2021 yılı, UNESCO tarafından da anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınan Ahi Evran kültürünün, Kastamonu'daki geçmişi ve yüzlerce yıldır bu topraklarda Ahilik geleneğini yaşatmış Esnaf ve Sanatkârlar Odalarının ilimizde yaptığı faaliyetlerin araştırılması ile ilgili yazılı önerge hakkında hazırlanan Esnaf Sanayi Ticaret ve Doğal Kaynaklar Komisyonu raporu görüşüldü.

“HASATLAR, TÜRBE ÖNÜNDE DUAYLA BAŞLAMALI”

Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu, konuyla ilgili mecliste bir sunum gerçekleştirdi. Yakupoğlu, Ahiliğin Kastamonu’daki temsilcisi olan ve Beyçelebi Mahallesi Hacıdede Sokak üzerinde bulunan Ahi Şorba Türbesi’nin vakfiyesinin bulunduğunu açıkladı. Prof. Dr. Yakupoğlu, zatın asıl isminin ‘Ahi Rasul bin Fahrettin Muhammed bin Zulkadir’ olduğunu, buldukları yeni belge sayesinde öğrendiklerini belirterek, belgenin şehir dışına satıldığını ancak ellerinde bir kopyasının olduğunu söyledi. Söz konusu bu ve bunun gibi belgelere sahip çıkılması gerektiğini hatırlatan Cevdet Yakupoğlu, sarımsak, siyez bulguru gibi ürünlerin hasadının, Ahilik kültürünün ilimizdeki temsilcisi olan Ahi Şorba’nın önünde dua edilerek başlatılmasının Kastamonu için önemli olduğunu kaydetti.

KASTAMONU’DA AHİLİĞİN TEMELİNİ ATAN ZATLARDAN BİRİ AHİ ŞORBA

2021 yılının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ahilik Yılı olarak belirlendiğini aktaran Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu; “Vakıf sistemimiz, ahilik sistemimiz, esnaf sistemimiz ne kadar güçlüydü Kastamonu’da? Cumhurbaşkanımız 2021 yılını Ahi Evran Yılı ilan etti. Burada Kırşehir öne çıkmış, çünkü Ahi Evran’ın türbesi Kırşehir’de. Kastamonu’da Ahi Şorba, yeni tespit ettiğimiz adıyla Ahi Rasul yaşamış. Kastamonu’da ahiliğin temelini atan zatlardan biri Ahi Şorba. Asıl adı Ahi Rasul bin Fahrettin Muhammed bin Zulkadir, Ahi Şorba lakabı. Filmlerde izlediğiniz Ertuğrul Gazi’nin, Alaaddin Keykubat’ların yaşadığı yıllarda Ahi Şorba’nın dedesi, babası da Kastamonu’da ahiliği yaşattılar. Onların türbelerine, miraslarına sahip çıkamayacaksak bu şekilde hava teneffüs etmemizin bir anlamı var mı? Ahi Şorba Türbesi ile ilgili yeni bir belgenin ortaya çıkacağı aklımın ucundan geçmezdi. Yeni belgelerle karşılaştık. Bugün Kastamonu’da ahilik kültüründen bahsederken bulmuş olduğum belgeyi de paylaşmak isterim. 2-3 sene önce Kastamonu’nun bir köy evinde bir ailenin elinde vakfiye bulundu. Bu ailenin adını bana da söylemediler. Koleksiyoncu arkadaşımız bana bunu okutturmak için geldiğinde bunun çok değeri olduğunu anladık. Ancak belge daha sonrasında satılmış. Benim gücüm yetmedi almaya. Ben sadece fotokopisini alabildim. Yaklaşık 1 metre uzunluğunda 24 santim genişliğinde 40 satırlık Arapça bir belge. 700 sene öncesine ait, 1330 tarihli. Okuyup yayınladık. Bugünkü esnaf odalarının 600 sene önceki temsilcileri ahi esnafıydı. Her bir esnaf örgütünün saygıyla minnetle anması gereken bir örgüt” dedi.

“AHİ EVRAN KIRŞEHİR İÇİN NEYSE AHİ ŞORBA DA BİZLER İÇİN O”

Amacının Kastamonu tarihine, kültürüne bir bütün olarak yaklaşmayı sağlamak olduğunu kaydeden Yakupoğlu; “Bu belgeyi biz neden dışarıya kaçırdık? Buna benzer pek çok eserimiz gidiyor. Bunu kalkındırmak için Valiliğimize İl Genel Meclisimize, Belediyemize, Kültür Müdürlüğümüze üniversitemize, tarihçilerimize, araştırmacılara görev düşüyor. Bu eserlerimize sahip çıkalım. O türbe ile ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğü’müz gerekli girişimleri başlattılar. Kastamonu zannettiğinizde çok daha büyük bir potansiyele sahibiz. Kastamonu’ya gelen misafirlerimize yeni bir şeyler anlatamıyoruz. Bu belgenin orijinalini o türbenin kenarında sergi salonu olsaydı da bunu sergileseydik güzel olurdu. Yine de kaybettiğimiz çok bir şey yok, elimizde kopyası var. Mademki ahiliğin temsilcisi Ahi Resul, sarımsak hasadıyla birlikte sezon açılırken başkanımız önderliğinde ilk dua orada yapılabilir mi? Ahi Evran Kırşehir için neyse Ahi Şorba da bizler için o. Pancar kooperatifi kendi sezonunu burada ki dua ile başlatsa, pastırmacılar, siyez bulgurunun çıktığı ilk hafta… O ortam Kastamonu’nun yüz akı olabilir. Bu ve buna benzer diğer eserlerin herkes bir ucundan tutsun. El birliği içinde Kastamonu’nun kalkındırılması, bir adım daha öne çıkması dilek ve temennilerindeyiz” dedi.

UÇAR; “YAŞATMAK İÇİN GAYRET SARF EDELİM”

MHP İGM Üyesi Abdullah Uçar ise, söz konusu durumla ilgili şu açıklamaları dile getirdi; “Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile görüştük, burayı istimlak edebileceklerini ama istimlak yolu ile almak istemediklerini, bağışlaması için mülk sahibi çok razı olmadıkları anlaşılmış. İş büyüklere düşüyor. Bir şekilde razı edilebilir. Bina restore edilebilir. Tarihi bir bina değil. Bizim geçmişteki kültürümüzü bugün yaşatmak için gayret sarf edelim. KESOB Başkanı Dursun Ergin ile görüştük. O da ‘Bina restorasyonunu alma gücümüz yok. Vakıflar Bölge Müdürü restore ettikten sonra içinde yapılacak ikramları biz üstleniriz’ dediler.”

PARÇAL; “TÜRBELERE DOMATES SALATALIK EKİLMİŞ”

Meclis Başkanı Güray Parçal; “Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Ticaret Odamızla görüşerek bu işi belirleyelim. Genel Başkan Vekilimizle görüştük. Bütün türbelerde problem var. Bununla ilgili bir ödenek ve hayırseverlerin yardımıyla bunun çalışması yapıldı ama araya pandemi araya girdi. Hatta kimisi türbelere domates salatalık ekmiş, kimi çamaşır asmış. Hakikaten çok içler acısı durumla karşılaştık.”

Söz konusu raporun, Valilik Yazı İşleri Müdürlüğü, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, Belediye Başkanlığı ve Ticaret Odası’na gönderilmesi oybirliğiyle kabul edildi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER