banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
24 Mayıs 2019 Cuma

40 büyükbaş hayvan, tüberkülozdan telef oldu

Türkiye'nin önemli hayvan pazarlarından olan Kastamonu’da, büyükbaş hayvanlarda tüberküloz salgını yaşanıyor.

04 Kasım 2015 Çarşamba 13:04
40 büyükbaş hayvan, tüberkülozdan telef oldu
 Türkiye'nin önemli hayvan pazarlarından olan Kastamonu’da, büyükbaş hayvanlarda tüberküloz salgını yaşanıyor. Bu kapsamda Kastamonu’da bir çiftçiye ait, yaklaşık 40 büyükbaş hayvan telef oldu. 
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, çiçek hastalığı ile mücadele ederken bu sefer büyükbaş hayvanlarda tüberküloz salgını yaşanıyor. Bu kapsamda Devrekani ilçemizde Kanlıabat Köyünde bir çiftçiye ait 40 büyükbaş hayvan tüberküloz teşhisiyle itlaf edilirken, köy ise 6 ay süreyle karantinaya alındı. Ayrıca çiftçiler, tüberkülozun hayvanlara ilçede bulunan çöplükten bulaştığını ve bu çöplüğün kapatılarak ağaçlandırılmasını istedi.

“40 BÜYÜKBAŞ HAYVANIMIZ, TÜBERKÜLOZDAN TELEF OLDU”

Ahırlarındaki 40 büyükbaş hayvanın tüberkülozdan yani verem hastalığından telef olduğunu söyleyen çiftçi Serhat Hüseyinbaş, “Gördüğünüz üzere tıbbi atık ve çevresel atıklar yüzünden burada çöplük oluştu. Bizim, bu çöplük yüzünden yaklaşık 40 tane hayvanımız telef oldu. Sığır tüberkülozu denilen bir hastalığa yakalandı. Hayvanların buradan otlanması ve buraya gelen köpek sürülerinin, hayvanların içerisine karışması nedeniyle tüberküloz salgını ortaya çıktı. Bu yüzden bizimde 40 tane büyükbaş hayvanımız telef oldu. Biz, çöplüğün kapatılarak ağaçlandırılmasını istiyoruz. Yalnız şimdiye kadar bir sonuç elde edemedik. Bir süredir biz, bu işle uğraşıyoruz ama bir sonuç alamadık. Yetkililerden talebimiz, çöplüğün kapatılarak ağaçlandırılmasıdır” dedi.

“ÇÖPLÜKTEN BULAŞTI”

Köylerine 1 kilometre uzaklıktaki çöplükten dolayı büyükbaş hayvanlara tüberküloz hastalığının bulaştığını söyleyen Serhat Hüseyinbaş, “Köyümüze yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta mesafede bulunan çöplükten dolayı büyükbaş hayvanlarımızda tüberküloz hastalığı bulaştı. Yaklaşık 40 büyükbaş hayvanımız, bu hastalık sonucu devlet tarafından itlaf edildi. Karşılığında bizlere ise, çok cüzi miktarda ödeme yapıldı. Şu anda köyümüz karantina altındaydı, karantina süresi bitmesine rağmen biz, büyükbaş hayvan almaya korkuyoruz. Verem hastalığının tekrar hayvanlara sirayet edebileceğinden dolayı korkuyoruz” diye konuştu.

“TÜBERKÜLOZUN İNSANLARA BULAŞMA RİSKİ YÜKSEK”

Büyükbaş hayvanlarda görülen tüberkülozun yani verem hastalığının insanlara da bulaşma riskinin yüksek olduğunu ifade eden Hüseyinbaş, “Aynı zamanda süt ürünleriyle gelir elde ediyorduk. Biz, bunları da bıraktık. Çünkü insanlara bulaşma riski büyük. Çevre köylerde de aynı hastalık bulunuyor. Bu hasalıktan dolayı hayvanları telef olan komşularımız var. Çünkü hayvanların elinden alınmasından korktuğu için ve köylerinin karantinaya alınmasından korktukları için bunu saklıyorlar. Üreticiler, hayvanlarından ölen 1-2 büyükbaş hayvanı göz ardı ediyorlar. Çöplükten bulaştığını düşündüğümüz hastalıktan dolayı çöplüğün köyümüzün yakınlarında olmasından rahatsızız. Bu yüzden çöplüğün kapatılarak ağaçlandırılmasını istiyoruz. Bu hastalığın insanlara da geçebileceği veteriner hekimler tarafından bizlere söylendi. Zaten yabani köpekler olsun veya farklı köylerin sürüleri, birbirlerine karışarak bu hastalığı yayıyorlar. Kendimize, insanlara ve çocuklarımıza bulaşma riski çok yüksek. Bizim hayvanlarımız telef oldu, önlem almak için illa insanlarında mı ölmesi gerekiyor. İnsanlar ölmeden buna bir çare bulunamayacak mı?” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, Devrekani Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Engin Altıkulaç, Kanlıabat köyünün 6 ay karantinaya alındığını ve buradaki yaklaşık 40 hayvanında tüberküloz hastalığı nedeniyle itlaf edildiğinin doğru olduğunu belirtti. (iha)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV