Müzik indir

24 Ekim 2020 Cumartesi

VOLEYBOL TAMAM SIRA BASKETBOLDA!

15 Temmuz 2020, 10:38
VOLEYBOL TAMAM  SIRA BASKETBOLDA!
Fatih BAŞÖREN

8 Temmuz Çarşamba günü gazetemizde yayımlanan “Şehrin Proje Üretmesi Lazım” başlıklı yazımızda ilimizde bu sezon voleybol ve basketbol lig takımlarının kurulması gerektiğini vurguladım.

Voleybol branşında 2. Lig’de bir takım kurulması yönünde Doğa Gençlik ve Spor Kulübümüzün bir hamlesi olduğu konusunda malumatımız zaten vardı. Ne güzel bir rastlantı ki yazının yayımlandığı gün aynı sayfada Doğa Gençlik ve Spor Kulübümüzün 2. Lig’de ilimizi temsil edeceği haberini hep birlikte okuduk.

Uzun yıllar sonra “BABAYİĞİTLER” çıkmış, ilimizde voleybol konusunda büyük bir atılım yapmışken, geçmişte söylediğimiz “keşke desteklenselerdi” cümlesini bu sefer söylemememiz lazım.

Kulüp Başkanımız Tolga Eski, ve sporcuların yetişmesinde büyük emekler veren Bilal Kunt ve Ceylan Güney hocalarımız ilimiz gençleriyle oluşturmayı planladıkları bu güzide takıma şehir olarak sahip çıkmamız gerekiyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz, Kastamonu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonumuz, Voleybol İl Temsilciliğimiz bu takımın kurulmasında Doğa Gençlik ve Spor Kulübümüze destekçi oluyorlar şu an.

Ama yükün hafifletilmesinde, bu önemli projenin yaşatılmasında ve ülkemizde uzun süreli bir marka olmasında her kesimin maddi ve manevi desteğini sunması gerekiyor.

Nasıl Kastamonuspor konusunda birlik olundu ise, nasıl Kastamonu Belediyesispor kulübümüzün hentbol süper lig karşılaşmalarında tribünler doldu ise, aynı şekilde voleybol takımımız konusunda da kenetlenmemiz gerekiyor.

Sadece oldubitti değil, başarı için, üst liglere çıkma yolunda takımıza sahip çıkılması lazım. Çünkü bu takım Kastamonu’nun takımı.

ŞİMDİ SIRA BASKETBOLDA!

Voleybolda alt yapıdaki sporcularımızın kendilerine hedef olarak görecekleri, ilimize renk katacak bir takım oluşmuşken, artık sıra basketbol konusunda da kalıcı bir proje üretmekte.

Her zaman söylüyorum. Sadece geçici maddi desteklerle bu işi bir, iki yıl yapmak önemli değil. Bu başarı da değil. Bilakis branşa zarar veriyor ve sonunda hevesler kırılıyor. Düzgün bir idari ve teknik ekip altında gerekli alt yapı oluşturularak, ayakları yere basan bir yapılanmadan bahsediyorum.

Ülkemizde basketbol liglerine baktığımızda ilçe takımları bile göze çarparken, Kastamonu’nun bir il olarak ulusal çapta adını duyurması, basketbolda ben de varım demesi için artık kollar sıvanmalı.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun resmi web sayfasında sicil – lisans konulu bir bölüm var. Burada il-il lisanslı basketbolcu sayısını görme şansınız var. Kastamonu geçtiğimiz sezon kız ve erkeklerde 410 lisanslı sporcu sayısı ile Batı Karadeniz Bölgesi’nde birinci sırada yer alıyor. Kastamonu’yu takip eden il ise 308 sporcu ile 213 bin merkez nüfuslu Zonguldak. Ne demek istediğimi anladınız umarım.

Erkek veya kızlarda bu çocuklar neden basketbol oynuyor? Neden basketbol konusunda ter akıtıyor? Hedef olarak göremeyeceği kız veya erkek lig takımlarının bu ilde olmaması sizce bu çocukların basketbollarını ilerletmelerine engel değil mi?

Türkiye’de ve Dünya genelinde en popüler ikinci branş basketbol, neden Kastamonu’da sancı çekiyor? Her durumu ile ele alınması gereken önemli bir konu bence.

Kastamonu’da bir kadın basketbol takımı, ya da erkek ve kadınlarda iki ulusal takım (tabi şu durumda büyük mucize) gönlünü basketbola kaptırmış çocuklarımıza hedef olacaktır.

Basketbolda ulusal lig takımları konusunda daha önce yapılmış işler var. Bunu geçtiğimiz 20 yıla baktığımızda çok açık ve net görüyoruz. O süreç esnasında ilimizde yaşanan hareketliliği, alt yapıda basketbol oynayan çocuklarımızın maçlarda abi veya ablalarını izleyerek onları örnek aldıklarını yaşadık.

Kastamonu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz, Kastamonu Amatör Spor Kulüpleri Federasyonumuzun bu doğrultudaki çalışmaları sürüyor. İnşallah bu konudaki emekler sahipsiz bırakılıp, sadece projede kalmaz. Ve İnşallah yapımı bu yıl tamamlanacak olan 2 bin 575 seyirci kapasiteli Merkez Spor Salonumuzda ya da tadilatı ile daha modern ve Kastamonumuza yakışır hale gelen Hüsnü Tandoğan Spor Salonu’muzda voleybol ve basketbol maçlarını hep birlikte izleriz.

Sağlıcakla kalın.

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV