Müzik indir

29 Kasım 2020 Pazar

Erdoğan: Tedbir almaya mecburuz ve alacağız

TURGUT YILMAZ’IN KİTABI: “SOHBET TADINDA KASTAMONU”

16 Kasım 2020, 10:14
TURGUT YILMAZ’IN KİTABI: “SOHBET TADINDA KASTAMONU”
Mehmet SAYAN
 

Turgut Yılmaz, Taşköprü’nün Tokaş Köyü’nde doğdu. Ankara Üniversitesi Makine Bölümü’nü bitirdi.  1988 yılında iş hayatına Kastamonu Belediye Başkanlığı Basın Danışmanı olarak başladı. 1997’de kurum değiştirerek Kastamonu SSK Hastanesi’ne geçti. Halen Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde göreve devam etmektedir.

Turgut Yılmaz, Kastamonu Memur Sen İl Teşkilâtı’nı kurdu ve 11 yıl başkanlığını, iki dönem de Türk Basın Birliği Şube Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ulusal basından Günaydın ve Yenişafak gazetelerinde muhabirlik yaptı. Yerel basında Nasrullah ve Kastamonu gazetelerinde muhabir olarak haber ve söyleşi yazıları yazdı.

Turgut Yılmaz, evli ve iki çocuk babasıdır.

“Sohbet Tadında Kastamonu” (1), Turgut Yılmaz’ın ilk eserinin adı. Eserde Yılmaz’ın yerel basında yayınladığı 47 söyleşi yer alıyor.

Eserin editörlüğünü yapan Kastamonu Uğurlu Konakları İşletmecisi ve Turizmci Gülsen Kırbaş, giriş yazısında eserle ilgili şunları yazmış: “Değerli gazeteci dostumuz Turgut Yılmaz’ın Sohbet Tadında Kastamonu eseri, Kastamonulu veya Kastamonu’ya yolu düşmüş çok sayıda özel, alanında fark yaratmış, değerli isimle yaptığı röportajlardan oluşuyor. Tüm söyleşilerinde tatlı bir sohbet dilini başarıyla yakalayan yazar, Kastamonu’ya dair röportajlarında, şehrin nabzını tutan, zeki sorularıyla ve yorumlarıyla, dışarıdan gelen konuklarla yaptığı söyleşilerde ise geniş bir perspektife sahip ilginç bakış açısıyla yerel gazetecilikten, ulusal gazetecilik ustalığına uzanan bir çizgi yakalıyor.”

“Sohbet Tadında Kastamonu” adlı eserinde Turgut Yılmaz’ın yaptığı söyleşilerden bazı örnekler vererek  söyleşi yapılan kişilerin Kastamonu ile ilgili düşüncelerini de  aktarmış olalım:

TV Yapımcısı Deniz Pulat: “Kastamonu bütünüyle ilgimi çekti. Hatta çekmenin ötesinde efsunladı diyebilirim. Üstelik ben içinden su geçen şehirleri severim. Hani hep akışta ol, derler ya. İşte su bu akışın sembolüdür. Önüne çıkana direnmeden çoğu zaman içine katarak akar gider su. Bazen kıvrım kıvrım, bazen düz bir hatta. Ama hep akar. Kastamonu da hep akmış., tarih boyunca. Değişime direnmemiş, gelişmeye dur dememiş, hepsini bünyesine katmış ama özünü kaybetmemiş. Sadece böyle bir zenginlik, böyle bir miras daha fazla tanınmalıydı…”

Ünlü Gurme Mehmet Yaşin: “Kastamonu’yu lezzet durakları liginde en iyi yere koyuyorum. Yemek dedi mi Kastamonu Gaziantep’le yarışır. Yalnız siz birkaç yemeğe takılıp kalmışsınız. Neye takılmışız? Bandumaya takılıp kalmışsınız. Biraz da ucuzuna kaçmışsınız. Et ekmeğine, pastırmalıya, tiride, dönere en zengin mutfak içinde takılıp kalmışsınız. İnsanlar Kars’a kaz eti, ciğeri yemeye gidiyor. Buraya da hindi eti yemeye gelsinler…”

Turizmci Faruk Boyacı: “Kastamonu’yu çok beğendim. Elinizde kalan zengin kültür stoğunu, önce güzel bir elden geçirip yeniden doğru tanımlayıp, dünyaya gösterme şansına sahipsiniz. Bir kere büyük bir rekabet yapma avantajınız var. Ben Sivas’a gittim. Çifte Minare, beton yapıların arasında hapsolmuş. Bu betonlaşma çok şükür ki Kastamonu’da olmamış. Kastamonu’nun elinde çok büyük bir turizm gücünü barındırdığını görüyorum. Daday ilçesine gittim. Orada bile aynı gücü gördüm. Küçük bir ilçe düşünün hâlâ mimarisi bozulmamış, doğası bozulmamış.”

İstanbul’da Restoran İşletmecisi Abdulkadir İmamvekili: “Kastamonu Mutfağımıza İstanbul’da teveccüh büyük. Biz de bu teveccühe lâyık olabilmek için, müşterilerimizden güzel sözler duymak için işimize iyi sarılıyoruz.”

Ünlü Futbolcu İskender Gönen: “Kastamonu kent olarak değişimi yaşıyor. Bu şehrin helvasını artık herkes biliyor, seviyor. Pastırması Kayseri’nin pastırmasından daha iyi. İsviçre’den daha güzel bir şehir. Turizmde geleceğin en önemli şehri olacağına inanıyorum.”

Kazdağlarında Çiftlik Sahibi Bahadır Yasa: “Artık neredeyse misafirperverliğin kalmadığı günümüzde, misafirlerine misafirperverliği yaşatan bir şehir. Bu şehir, korunarak geliştirilip hep böyle kalsın. Çiftlikler ve turizm adına bir çalışma yapılırsa ben de uzun süreli buralara yerleşip turizm ve doğal çiftlikler konusunda Kastamonu’ya hizmet etmek isterim.”

Efe Aydan, Gülsen Kırbaş, Latif Çilingiroğlu, Op. Dr. Mikâil Kaya, Prof. Dr. Meliha Yılmaz, Timur Dellaloğlu, Kaan Turgut Özal, Murat Toktaş, Zafer Küçükşabanoğlu, Dr. Aydoğan Aydoğdu gibi değişik kesimlerden kimisi Kastamonulu bizden biri olan; kimisi de yolu Kastamonu’ya düşmüş isimlerle  yapılan söyleşiler ilgi ile okunuyor ve bu söyleşiler Kastamonu’nun problemlerine, özellikle turizmine ışık tutuyor.

Turgut Yılmaz kardeşimi bu güzel eser için kutluyor ve “Sohbet Tadında Kastamonu” eserini Kastamonulu hemşehrilerime tavsiye ediyorum.

(1)    Sohbet Tadında Kastamonu / Turgut Yılmaz  ( 0530 388 71 64)

GÜNMEDYAGRUP /  Grafik- Tasarım - Dizgi: H. Güven Tuzcu

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV