banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
18 Haziran 2019 Salı

Teşekkürler Tahsin Babaş Teşekkürler Doğan Ünlü

09 Ekim 2018, 11:09
Teşekkürler Tahsin Babaş Teşekkürler Doğan Ünlü
Barış KILINÇKIRAN

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti apoletini omzuna takan Kastamonu'da turizmi geliştirmek adına henüz sonuç odaklı bir adım atılmadığını üzülerek itiraf etmek lazım. Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz başkanlığında kurulan komisyon üyelerinden üzerine düşen görevi fazlasıyla yapan tek kurum yine Kastamonu Belediye Başkanlığı oldu. Onun dışındaki tüm kurumlar, dernekler, sivil toplum kuruluşları ve diğer komisyon üyeleri uyumaya ve halkı uyutmaya devam ediyor. 


UTANDIRAN HAFTA SONU


Geçtiğimiz hafta sonu üç tanesi Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) yetkilisi, 20 tanesi ise Ankara merkezli faaliyet gösteren tur acentası sahibi olan kalabalık bir heyet Kastamonu'ya geldi. Gölköy Yaşam Resort Genel Müdürü usta turizmci Ali Tekin beyin davetiyle ilimize gelen heyet, 3 gün boyunca il merkezi ve bazı ilçelerimizde info yaptıktan sonra Safranbolu üzerinden Ankara'ya döndü. Gölköy Yaşam Resort'un konaklama sponsoru olduğu bu heyete Cumartesi günü işletmeciliğini yaptığım Cem Sultan Bedesteni'nde öğle yemeği ikramında bulunup aynı günün akşamında da kendileriyle uzun süre sohbet etme imkanı buldum. 

Adamlar Kastamonu'ya hayran kalmışlar. Kesinlikle bu lokasyonu tur programlarına dahil edip Kastamonu'ya özellikle konaklamalı tur organizasyonu yapma hevesindeler. Heyete eşlik eden rehber arkadaşlar kendi imkanlarıyla il merkezi ve ilçelerdeki belli başlı turistik merkezleri gezdirerek Kastamonu'muzu anlatmaya çalışmışlar ancak, heyetin ifadesine göre çok cılız ve yetersiz bir program olmuş. Sebebini anlatmadılar ama ilgisizlik nedeniyle olduğu aşikar...

Cumartesi günü akşam düzenlenen toplantıya katılması beklenen birçok kurumdan ses seda çıkmamış. Toplantıya katılan bazı bürokratlar da toplantı esnasında cep telefonundan süper lig maçlarının sonuçlarını takip etmek suretiyle sohbete iştirak etmeme terbiyesizliğinde bulunmuşlar. 

Bu nasıl iştir arkadaş? 

Heyetten bir kişi Cumartesi akşamı saat 20.30 civarında beni aradı. Bana söylediği cümle şuydu; “Barış bey. Bizimle kimse ilgilenmedi. Toplantıya turizm konusunda bilgili yada bu işle ilgili kimse iştirak etmedi. Kendimiz konuştuk yine kendimiz dinledik. Bizi dinleyen arkadaşlardan biri maalesef turizm konusunda kafa yormak yerine cep telefonundan Süper Lig maçlarının sonuçlarını takip etmeyi tercih etti. Ve bunu bizim gözümüzün içine baka baka yaptı. Hadi ben neyse ama bu adamların çoğu Kastamonu'ya küskün ayrılacaklar. Ayağınıza kadar gelen bu büyük fırsatı kaçırıyorsunuz. Böyle turizm olmaz. Böyle başkentlik olmaz. Ne yapabiliriz?”

Beynimden vurulmuşa döndüm. Bu muydu Türk Dünyası Kültür Başkenti'nin üst düzey yöneticilerinin 24 tane turizmciye gösterdikleri misafirperverlik? Bu muydu turizm kenti olma yolundaki davranış biçimimiz? Gerçekten hepimiz için utanç verici bir akşam yaşıyordum. 

Saat 21.00'de otele gittim. Kendi aralarında konuşuyorlardı. Kastamonu'dan bir cacık olmaz diye. Burada turizm olmaz diye... Ne yapabilirim diye düşünürken aklıma yine Tahsin Babaş geldi. Böyle durumlarda mesai mevhumu gözetmeksizin memleket aşkıyla Fizan'a bile gideceğini düşündüğüm tek adam. Aslında şehrin asıl sahibi olan Kastamonu Belediyesi'nin çalışkan başkanı. Telefonla görüştüm ve durumu anlattım. Aradan 15 dakika geçmeden yine bir başka memleket sevdalısı siyasetçi ve başarılı bir işadamı olan AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ile birlikte otele geldiler. Saat 22.00'de başlayan görüşme yaklaşık iki saat sürdü ve tüm heyet üyeleri Babaş ve Ünlü'ye istek ve şikayetlerini anlattılar. 


BABAŞ'TAN TÜRSAB'A KONAK SÖZÜ


Tahsin Babaş, TÜRSAB'ın Kastamonu'ya bir temsilcilik kurması durumunda birlik yönetimine bir adet restore edilmiş konak tahsis edeceği sözüyle başladı konuşmasına. Oldukça heyecanlanan ve şaşkınlıklarını gizlemeyen TÜRSAB üyeleri üst yönetimle bu konuyu hemen paylaşarak gerekli adımların atılması konusunda Babaş'a söz verdiler. Tahsin Babaş bununla da kalmadı ve sadece Kastamonu'ya gelen tur otobüslerinin şehir içindeki ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla “Turizm Zabıta” adını verdiği bir birim kurma sözünü de verdi. Sadece bu iki sözle utanç verici geçen bir hafta sonunu kurtararak o heyetin Kastamonu'ya ve yerel yönetime bakış açısını değiştiren Tahsin Babaş, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü'den de aldığı güçle heyeti Kastamonu'ya yeniden hayran bırakmayı başardı. 

Toplantının ardından heyetin üst düzey üyeleri ile kısa bir sohbetimiz daha oldu. Heyet üyeleri Tahsin Babaş ve Doğan Ünlü'nün gecenin geç saatlerine kadar kendileriyle yakından ilgilenerek sorunlara çözüm bulma çabalarına hayran kalmışlar. Dün heyet üyelerinden biri tekrar beni aradı ve ilk tur grubunun 27 Ekim'de Kastamonu'da olacağını ve bu tarihin ardından haftalık tur programlarının başlayacağı müjdesini verdi. 


KONSER, SERGİ, TOPLANTI HİKAYE...


Şuana kadar büyük bütçelerle düzenlenen konser, yarışma, sergi, toplantı gibi organizasyonların memleket turizmine bir kuruş faydasının olmadığını gördük. Asıl reklam budur işte. Eğer tanıtım bütçesi için bir para ayrılmışsa bu parayı TÜRSAB üyesi tur acenteleri sahiplerinin Kastamonu'ya getirilmesi ve tur programlarının Kastamonu'ya çekilmesi için harcamak lazım. Gerisi hikaye...

Sonuç olarak bugüne kadar Kastamonu'yu tur programına hiç dahil etmeyen 22 tane tur acentasının 27 Ekim itibariyle Kastamonu'ya konaklamalı tur programına başlayacağı müjdesini aldık. 

Teşekkürler Tahsin Babaş… 

Teşekkürler Doğan Ünlü...

Teşekkürler Ali Tekin…

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV