banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
17 Ocak 2019 Perşembe

TEK ADAM!

03 Mart 2017, 08:53
TEK ADAM!
Fatih KÖSE
 İlkokulda TEK sınıf başkanı seçerdik. Bâzen yardımcıları da olurdu. Çocuk aklımızla hiç “Neden 2 ya da 3 başkan olmuyor?" diye bir soru sormazdık. Mahallelerde TEK Muhtar seçiyoruz. Azâlarını da seçiyoruz. Aklımıza hiç 2-3 muhtar olsun diye bir soru gelmedi şimdiye kadar. Orkestra şefi, imam, aile reisi, meclis başkanı, konusu ile ilgili bakan, okul müdürü, parti genel başkanı, STK, oda başkanı, dekan, rektör, belediye başkanı, kaymakam, vali hep TEK kişidir. Kimse “Bu iş antidemokratiktir, diktatörlüktür, her yere 2-3 başkan seçelim” demez. 
Üç ERK’ten bahsediyoruz. YASAMA - YÜRÜTME – YARGI.. YASAMA’nın başında meclis başkanı var TEK kişi, YARGI organlarının başında TEK kişi var AYM Başkanı, HSYK Başkanı Yürütmenin başında çift başlılık var. Her ne kadar kâğıt üstünde Başbakan Yürütmenin başı olsa da, atayacağı bakanları, bakan yardımcılarını, birçok önemli kararı Cumhurbaşkanına onaylatmak zorunda. Mevcut 1961 ve 1982 Darbe Anayasaları, Cumhurbaşkanını sembolik ve temsili bir makam olmaktan çıkarmış. Adeta “Bu halk neyi seçeceğini bilemez, seçtikleri adamlar bu ülkeyi bizim istediğimiz gibi yönetemez, halk seçsin, meclis oluşsun ama biz Cumhurbaşkanı makamı ile direksiyona oturalım” demişler. Ah bu akılsız, izânsız, ferâsetsiz, göbeğini kaşıyan, cahil cühela halk!! 
Alabildiğince yetkili, alabildiğince sorumsuz bir Cumhurbaşkanı tanımlanmış. Bu çift başlılık Cumhuriyet tarihimiz boyunca çatışmalar, kavgalar, krizler, kaoslar ve ardından darbeler üretti. Atatürk –İnönü, Evren-Özal, Özal - Yıldırım Akbulut, Özal- Mesut Yılmaz, Özal- Demirel, Demirel-Erbakan, Demirel-Tansu Çiller, Sezer-Ecevit, Sezer-Erdogan çekişme ve kavgaları için çok bedeller ödendi. Türkiye’nin içinde bulunduğu ateş çemberinde çevresindeki tehditlerle boğuşurken yeniden 7 Haziran sonrasını yaşama lüksü yok. Taht kavgası yapacak, hükümet kurmak için 6 ay uğraşacak gücü, zamanı yok. Tek Adam! Tek Adam! Tek Adam! diye lafı diktatörlüğe getiriyorlar. Sanki Yasama ve Yargı’dan yetkileri alınıp ta Yürütmeye veriliyor gibi bir algı oluşturuluyor. Bu üç ERK’in başına TEK adam getirilmiyor. Ya ne yapılıyor? İlkokulda sınıf başkanı TEK ADAM’sa Yürütmenin başında da TEK ADAM olsun deniyor. Aksini delillerle ortaya koy deyince cevap alamıyorsunuz! Her yerde, her işin başında TEK ADAM varken Yürütmenin başında kaç adam istiyorsunuz? Neden? Halka bunu anlatın lütfen. Kaç adam olsun? 3,5,7 ?!

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV