‘Sahadaki kadınlarımız en az erkekler kadar başarılı’

Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Uğur Kılıç, Brand&Sport Summit, Markalar ve Spor Dünyasının Büyük Buluşması’na konuşmacı olarak katıldı.

‘Sahadaki kadınlarımız en az erkekler kadar başarılı’
banner72

Sports TV Dijital Yayınlar Yönetmeni Murat Ağca’nın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda konuşan Türkiye Hentbol Federasyonu Başkanı Uğur Kılıç, Kastamonu’da oynanacak olan Erkek A Milli maçı ve Kastamonu Belediyespor’dan hareketle kadın hentbolu üzerine sorulan soruyu yanıtladı.

Milli maçın Kastamonu’da oynanmasıyla ilgili Kılıç; “Erkek A Milli takımının maç süreci var. Ülkede 3 tane önemli maç oynayacağız. Kastamonu’da önemli ve güzel bir salonumuz var, orada oynatacağız. Ankara’daki salonumuzda da oynatabiliriz ama biz dört tribünlü, tam uluslararası arenada ülkemizi onurla gururla temsil edebileceğimiz bir tesiste bu maçları oynamak istiyoruz. Şu an onların mücadelesi içindeyiz” dedi.

KASTAMONU BELEDİYESPOR’DAN HAREKETLE KADIN HENTBOLU KONUŞULDU
Sports TV Dijital Yayınlar Yönetmeni Murat Ağca’nın; “Kastamonu Belediyespor, Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde ülkemizi temsil ediyor. Onların da herhalde daha çok göz önüne çıkması gerekecek. Kadın konusuna siz de önem veriyorsunuz ve kurullarınızda kadın kotası oluşturdunuz. Kadın hentboluna da ayrı bir önem veriyorsunuz. Bu konuda neler yapmak düşünceniz var, hedefleriniz nedir?” sorusuna Kılıç’ın yanıtı şu şekilde oldu: “Kadınlar önceliğimiz. Eşitlikçi yaklaşıyoruz. Yönetim kurulumuzda oran olarak tam istediğimiz oranda olmasa da iki kadın yönetim kurulu üyemiz var. Kurulların genelinde yüzde 30’un üzerinde kadın üye bulundurmak için mücadele ediyoruz. Kadınların hentbolun yönetiminde yer alması gerektiğini düşünüyoruz. Sahada kadınlarımız var. Sahadaki kadınlarımız en az erkekler kadar başarılı. Kadın sporcularımız erkek sporcularımız kadar başarılı. Dolayısıyla yönetim bazında da temsil edilmeleri çok önemli. Fırsat ve cinsiyet eşitliği konusunda her zaman pozitif bir yaklaşımımız olacak.”

KADIN HENTBOL TAKIMLARI İÇİN GİRİŞİM
Kılıç: “Rekabetin olmadığı yerde uzun soluklu başarıyı, uluslararası başarıyı elde etmek çok mümkün değil. Camia kulüpleri ülke sporunda önemli yere sahip. Büyük kulüpler içerisinde hentbol branşına sahip tek kulüp şu an için Beşiktaş, erkeklerde; Göztepe, Antalyaspor, Hatayspor var. Biz Galatasaray ve Fenerbahçe’nin de başkanlarıyla özel mesailer harcayarak, önce ülkemizdeki hentbol iklimini değiştirerek, onların da ilgi ve dikkatini çekerek, sponsorlarla birleştirerek aktif bir şekilde hentbolun içerisinde yer almalarını ve biz bunu kadınla birleştirmek istiyoruz. Nasıl bir kadın futbol furyası şu an ülkemizde yaşanıyor, aynı konunun kadın hentbolunda da var olabileceğini, takımlarımızın sadece erkek hentbol takımları değil kadın hentbol takımları olması konusunda da girişimlerde bulunmasını istiyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER