Özel okullardan sporculara destek

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından spor alt yapısını güçlendirme adına, başarılı genç milli sporcuların eğitimlerine devam etmesi için yüzde yüz tam burs sağlanması konusunda protokol imza töreni Vali Avni Çakır’ın katılımı ile gerçekleşti

Özel okullardan sporculara destek

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından spor alt yapısını güçlendirme adına, başarılı genç milli sporcuların eğitimlerine devam etmesi için yüzde yüz tam burs sağlanması konusunda protokol imza töreni Vali Avni Çakır’ın katılımı ile gerçekleşti.

Kastamonu Valiliği toplantı salonunda gerçekleşen imza törenine ayrıca Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak ile Hazerbey Anadolu Lisesi ve Ortaokulu, Sınav Koleji Anadolu Lisesi ve Ortaokulu, Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi ve Ortaokulu, Final Akademi Anadolu Lisesi, Tema Koleji Anadolu Lisesi ve Ortaokulu ve Tıbbiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, idarecileri katıldı.

İmzalanan protokol sonucunda ulusal ve uluslararası alanda ülkemizi temsil eden ve ödül alan başarılı sporcuların ilimiz özel okullarında yüzde yüz tam burslu olarak eğitim görmeleri sağlanacak. Ayrıca eğitim-öğretim süreçlerinin sporcu öğrencilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmesine, sporcu öğrencilerin kişisel, sosyal ve sportif gelişimleri için okullarımızın fiziki kapasite ve insan kaynakları hizmetlerinden yararlandırılmasına olanak tanınacak.

Dünya ve Avrupa Şampiyonalarından madalya kazanan, Avrupa Gençlik Olimpik Festivali (EYOF) ve Dünya Gençlik Olimpiyatlarında madalya kazanan, Ulusal Spor Faaliyetlerinde madalya kazanan sporcularımız Milli Sporcu Bursu Protokolü kapsamında ilimiz özel okulların eğitim alacak.

ASRAK: ''KONTENJAN 6'DAN 25'E ÇIKTI''

Gençlik ve Spor İl MüdürÜ Reşat Asrak, protokol töreninde yaptığı konuşmada, ''Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından ilimizde gerçekleşecek protokol neticesinde belirlenen kontenjan 6'ydı. Ancak okul idarecilerimizle sağladığımız görüşmeler sonucunda okullarımız ek 19 kişilik bir kontenjan daha sağladılar. Böylece toplam kontenjan sayımız 25 öğrenciye çıkmış oldu. Bu doğrultuda Valimiz Sayın Avni Çakır’ın huzurunda çocuklarımızın gelecekleri için son derece duyarlı davranan ve kontenjanı büyük ölçüde arttıran okullarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

ÇAKIR: ''İNŞALLAH ŞAMPİYONLUKLARIN GURURUNU BİRLİKTE YAŞARIZ''

Vali Avni Çakır ise,  “Ailelerimiz, çocukları bilakis sporda başarılı olursa, iyi bir okulda eğitim almasını görecekler ve yaşayacaklar. Bu alanda da sporcu adayı kitlemizde de ciddi bir artış meydana getirecek. Bu kapsamda okullarımıza teşekkür ediyorum, şehit ailelerimiz, farklı sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında özel durumlarda yardımcı oluyorlar. Ama bu işin daha istikrarlı, döneme ve kişilere bağlı olmadan sürekli olması bakımından bu protokol önemli. Sizler okul idarecilerimiz olarak zaten bu işlerin profesyonellerisiniz. Ancak bizler de veli olarak ve naçizane idareci olarak tecrübemizi paylaştık. Oğlumu anasınıfından, lise ikinci sınıfa kadar düzenli olarak spor kurslarına götürdüm. Bu benim için büyük bir keyifti. Sporun, oğlumun üzerinde fiziki, mental ve kişisel gelişimine büyük katkısını gördük. Eğitim spor ile ne kadar bütünleşirse o kadar başarılı sonuçlar alınıyor. İnşallah bu protokol sonucu okullarınıza dahil edeceğiniz sporcularımızın Dünya – Avrupa ve Türkiye Şampiyonlukları gururunu hep birlikte yaşarız. İnşallah hayırlı ve uğurlu olur” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından okulların idarecileri ile Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak arasında başarılı milli sporcuları ortaöğretim ve lise düzeyinde yüzde yüz tam burslu yapacak protokoller imzalandı. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER