“Oynamak istemiyoruz”

2 ve 3. Lig Kulüpler Birliği yayınladığı yazılı bir açıklama ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun ‘Devam’ kararına tepki gösterdi. Kulüplerin yüzde 90’lık iradesinin yok sayıldığı ifade edilen açıklamada, “Kulüplerimizin yüzde 90'ı oynamamayı tercih ederken, Play-off ve diğer seçenekleri TFF'nin takdirine bırakmıştır. Burada son ana kadar oynanmama kararının çıkması beklenirken, bazı sebepler ile 18 Temmuz 2020 itibarı ile maçların oynanması yönünde açıklama yapılması yüzde 90 oranında irade ortaya koyan kulüplerimizi yok saymıştır” denildi.

 “Oynamak istemiyoruz”2 ve 3. Lig Kulüpler Birliği yayınladığı yazılı bir açıklama ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun ‘Devam’ kararına tepki gösterdi. Kulüplerin yüzde 90’lık iradesinin yok sayıldığı ifade edilen açıklamada, “Kulüplerimizin yüzde 90'ı oynamamayı tercih ederken, Play-off ve diğer seçenekleri TFF'nin takdirine bırakmıştır. Burada son ana kadar oynanmama kararının çıkması beklenirken, bazı sebepler ile 18 Temmuz 2020 itibarı ile maçların oynanması yönünde açıklama yapılması yüzde 90 oranında irade ortaya koyan kulüplerimizi yok saymıştır” denildi.

 

2 ve 3. Lig Kulüpler Birliği yayınladığı yazılı bir açıklama ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) ‘Devam’ kararına tepki gösterdi.

Kulüplerin yüzde 90’lık iradesinin yok sayıldığı ifade edilen açıklamada, “Kulüplerimizin yüzde 90'ı oynamamayı tercih ederken, Play-off ve diğer seçenekleri TFF'nin takdirine bırakmıştır. Burada son ana kadar oynanmama kararının çıkması beklenirken, bazı sebepler ile 18 Temmuz 2020 itibarı ile maçların oynanması yönünde açıklama yapılması yüzde 90 oranında irade ortaya koyan kulüplerimizi yok saymıştır” denildi.

“TFF'NİN HAKLI VE MANTIKLI TALEBİMİZİ BİR KEZ DAHA
GÖZDEN GEÇİRMESİNİ ÖNEMLE RİCA EDİYORUZ”

2 ve 3. Lig Kulüpler Birliği’nin pandemi sürecinde devletinin ve TFF’nin aldığı kararları desteklediği ve hiçbir talepte bulunmadığı ifade edilen açıklama şöyle;

• Öncelikle kulüplerimizin neredeyse tamamı pandemiden kendileri ve futbolcularını koruyayacak fiziki şart ve imkanlara sahip değildir.

• Müsabakaların tamamını Temmuz-Ağustos sıcağında saat 16:00'da oynanacak olması ciddi risk teşkil edecektir.

• Statların çoğunda ışıklandırma olmaması ve sentetik sahalarda gündüz maçları insan sağlığını tehdit edecek boyutta risk oluşturmaktadır.

• 1 Temmuz'da başlayacak olan transfer dönemine istinaden oluşacak transfer piyasası haksız rekabet yaratacaktır.

• 2. Lig'den 1. Lig'e çıkacak takımlara hazırlık, yabancı transferi, passolig ve gerekli fiziki şartlar için yeterli zaman kalmamaktadır.

• Kısa bir hazırlık dönemi ile takımlarımız Temmuz sıcağında haftada bir maçı yıpranarak da olsa oynayabilirler ancak gerek seyahat şartlarının zorluğu gerekse birçok sahanın sentetik olması haftada bir deplasmanlı maç oynarken ciddi sakatlıklara yol açacaktır.

• Maçlardan iki gün evvel test yapılması, tek kişilik odalarda konaklama, sosyal mesafe ile çift otobüs seyahatleri 2. ve 3. Lig'de hayalden öteye geçemez.

• TFF'nin hazırlamış olduğu müsabaha protokolü gereği 89 kulübün haftada 90 bin test yapma zorunluluğu ve bu testlerin maliyeti de söz konusudur.

• Altı haftada oynanacak Lig ve üstüne Play-off maçları 2020-2021 sezonu programının ancak Ekim başı başlamasına izin verecektir ki bunun geç bir sezon başlangıç tarihi olduğu görüşündeyiz. Bu takvimde sporcu sağlığı vs yönüyle kısaltılma şansı hiç yoktur.

• 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği olarak tekrar ediyoruz; artan Kovıd-19 riski ve içinde bulunduğumuz yetersiz fiziki ve maddi şartlardan dolayı kalan sürede maçların öncelikle insan sağlığı açısından büyük riski teşkil ettiği, bu sebeple Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu göreve davet ederken TFF'nin haklı ve mantıklı talebimizi bir kez daha gözden geçirmesini önemle rica ediyoruz.

Bu noktada kararın değiştirilmesi için kulüplerin demokratik çoğunluğunun net talebi yönünde oynanmadan sonlandırılması talebimizi insan sağlığı ve kulüplerin pandemi dolayısıyla yaşadığı maddi kayıplar göz önünde bulundurularak ivedilikle talep ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER