16 Temmuz 2020 Perşembe

AFDK’DAN ŞAKA GİBİ KARAR

AFDK, Bulancakspor teknik ekibi tarafından sözlü ve fiili saldırıya maruz kalan İl Özel İdaresi KHS’yi hükmen mağlup sayarken, 3 puanını da sildi.

18 Mart 2020 Çarşamba 11:00
 AFDK’DAN ŞAKA GİBİ KARAR
 

·         AFDK, Bulancakspor teknik ekibi tarafından sözlü ve fiili saldırıya maruz kalan İl Özel İdaresi KHS’yi hükmen mağlup sayarken, 3 puanını da sildi.

Amatör Futbol Disiplin Kurulu (AFDK), 8 Mart’ta Giresun’da oynanan Bulancakspor maçında ev sahibi takım teknik ekibi tarafından sözlü ve fiili saldırılara maruz kalan, bunun sonucunda hastaneye giderek 4 futbolcusu darp raporu alan Kastamonu İl Özel İdaresi Köy Hizmetlerispor’u 3-0 hükmen mağlup saydı.

Ayrıca AFDK, temsilcimizin 3 puanını da sildi.

AFDK’nın maç ile ilgili kararları şöyle;

·         Kastamonu Özel İdare Köy Hiz. Spor Klb. hakkında; 08.03.2020 tarihinde oynanan 1926 Bulancak Spor- Kastamonu Özel İdare Köy Hiz. Spor Spor Toto BAL müsabakasında başlamış müsabakayı terk ederek talimatlara aykırı harekette bulunulması nedeni ile 3 - 0 Hükmen mağlubiyet cezası ve mevcut puanından 3 puan silinmesi cezası verilmesine,

·         1926 Bulancak Spor Klb. hakkında; 08.03.2020 tarihinde oynanan 1926 Bulancak Spor- Kastamonu Özel İdare Köy Hiz. Spor Spor Toto BAL müsabakasında çıkan saha olayları nedeni ile seyredilen görüntülerle toplanan raporlarda göz önünde bulundurularak 1 maç seyircisiz oynama 1500 TL Para Cezası verilmesine,

·         Hakan Alparslan(1926 Bulancak Spor Klb. Yön.) hakkında; 08.03.2020 tarihinde oynanan 1926 Bulancak Spor- Kastamonu Özel İdare Köy Hiz. Spor Spor Toto BAL müsabakasında Kastamonu Özel İdare Spor Yöneticilerinin de beyanı  doğrultusunda ceza tayinine yer olmadığına,

·         Nihat Gül(1926 Bulancak Spor Klb. Masör) hakkında; 08.03.2020 tarihinde oynanan 1926 Bulancak Spor- Kastamonu Özel İdare Köy Hiz. Spor Spor Toto BAL müsabakasında rakip takım oyuncularıyla kavga etmesi nedeni ile takdiren teşdiden 60 gün hak mahrumiyeti cezası verilmesine karar verilmiştir.

Nida Sinsi’den karara tepki

·         Özel İdare Başkanı Nida Sinsi, Amatör Futbol Disiplin Kurulu’nun (AFDK) aldığı kararın insan sağlığını ve can güvenliğini hiçe saydığını söyledi. Nida Sinsi ayrıca, geçtiğimiz günlerde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Özel İdaresi Köy Hizmetlerispor Onursal Başkanı Zafer Karahasan tarafından dillendirilen ‘Ligden çekilme’ kararı alabileceklerini ifade etti.

Özel İdare Başkanı Nida Sinsi, Amatör Futbol Disiplin Kurulu’nun (AFDK) aldığı kararın insan sağlığını ve can güvenliğini hiçe saydığını söyledi.

Nida Sinsi’nin karar ile ilgili yaptığı açıklama şöyle;

“Biz kendi adımıza hükmen galibiyet beklemiyorduk. Maçın 2. Yarısını başka bir ortamda seyircisiz olarak oynanmasını talep ediyorduk. Eğer 3 puanı alacaksak sahada almak isteriz. Yada her türlü sonucu saygılıyız.  Bulancakspor maçı devre arasında yaşanan olaylar neticesinde yarıda kaldı. Maçla ilgili nihai karar verilmesi sürecinde Futbol Federasyonu nezdinde tüm yükümlülüklerimizi yerine getirdik ve adil bir karar alınmasını umduk. Bizim yarışmadan daha ziyade futbolun güzelliklerini ve sportif gelişmeyi hedefleyen bir takımız. Onursal başkanımız Zafer Karahasan geçtiğimiz günlerde verdiği bir demecinde ‘Sporun bittiği yerde, her şey biter’ demişti. Gerçekten de öyle. Bu konuda da adımlar atabileceğini söylemişti. Onu da ilerleyen günlerde değerlendiririz. Biz alınan kararın hukuki bakımdan çelişkilerle dolu olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda insan sağlığını ve can güvenliğinin hiçe sayıldığını, küfür gibi eylemlere göz yumulduğunu ve yeter ki maç tamamlansın mantığıyla böyle bir karar alındığını düşünüyoruz.

“SAHAYA ÇIKTIĞIMIZ ANDAN İTİBAREN KÜFÜR VE TEHDİTLER BAŞLADI”

Sahaya çıktığımız andan itibaren küfür ve tehditler başladı. Sahada ve kısıtlı olan alanlarda görevli olmayan birçok kişi bulunduruldu. Küfürler ve tehditler sürekli devam etti. İlk yarı oynandığı sırada hakemi de baskı altına aldılar ve her türlü tahriki yapmalarına rağmen biz bu duruma soğuk kanlı kalarak fırsat vermedik. Buna rağmen yine devre arasına gidilirken ağır küfürler edildi ve bize saldırdılar. Öncelikle hocaları saldırdı. Bu olay çok kişinin karıştığı bir arbedeye dönüştü ve biber gazı ile müdahale edildi. Akabinde soyunma odamızın camından taşlar atılmaya başlandı. Bu olaylar karşısında biz sadece kendimizi savunduk. Hakeme sorduğumuzda ‘Ben bir şey görmedim’ dedi. Gözlemci ‘Siz haklısınız, bütün yaşananları raporumda yazacağım’ dedi. Maçın erteleme kararını onlar vermesi gerekirken, bize bırakıldı. Bizde bu kararı aldık. Çünkü sonucunda daha ağır olaylar olabilirdi. Bunu engellemek adına sahaya çıkmadık. Böyle bir ortamda bizden sahaya çıkmamız ve maça devam etmemiz beklendi. Daha sonra bizden 5 olmak üzere toplam 14 kişi darp raporu aldı. Emniyete gitti şikayetçi oldu. Böyle bir ortamda hakem ve gözlemciler maçın oynanabileceğini düşündü.

“FUTBOLDA ADALETİN SAĞLANDIĞINA OLAN İNANCIMIZ AZALIYOR”

İşin enteresan kısmı Amatör Futbol Disiplin Kurulu’da böyle düşünüyor. Biz savunmaya gittiğimizde onlar zaten çoktan kararlarını vermişlerdi. Bizi prosedür gereği oraya çağırdıklarını hissettik.  Tahkim Kurulu’na gidebiliriz. Ama verilecek karara güvenmiyorum.  Bu karar bizim geleceğimizi belirleyebilir. Çünkü futbolda adaletin sağlandığına olan inancımız azalıyor. Biz bir şey geliştirebilmeyi düşünürken. Bizim tam aksimize çalışıldığını görüyoruz. Bu durum bizi üzüyor ve çabalarımızın boşa gittiğini düşünmemize neden oluyor. Bu bakımdan bir karar alınabilir. Ama bu benim tek başıma alacağım bir karar değil. Vali beyle, onursal başkanımızla ve yönetimimizle yapacağımız görüşmelerden sonra böyle bir karar alabiliriz.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV